„Jsou to velké emoce a něco úžasného. Ještě začátkem týdne jsem zavolal organizátorům, jestli mají volno. Když řekli ano, tak jsem narychlo dorazil,“ prohlásil 33letý hráč, který ve finále porazil za 25 minut krajana Christopha Andreho 3:0 na sety.

Býval mezi stovkou nejlepších, člen elitní francouzské squashové školy. Poté ale Fabien Verseille přerušil na několik let kariéru a začal se věnovat naplno práci. Posledním utkáním v roce 2011 byla prohra s Janem Koukalem, od té doby se zúčastnil pouze dvou turnajů.

„Tenkrát mu umřel trenér a dlouhou dobu se z toho vzpamatovával. Po nějaké době si však řekl, že není tak starý, a že se do squashe ještě zkusí dostat. Hned první turnaj po návratu dokázal vyhrát. To jsem rozhodně nečekal,“ prohlásil Tomáš Fořter, hlavní organizátor Czech Open.

Porazil kamaráda

Právě jemu Fabien Verseille před začátkem turnaje volal s otázkou, zda se může akce v Praze zúčastnit. „Měl velké štěstí. Na poslední chvíli vypadli dva hráči a před Fabienem byli mezi náhradníky jen squashisté z Egypta nebo Pákistánu, takže by se za den do České republiky nedostali,“ popsal Fořter, mimochodem také generální sekretář České asociace squashe.

Francouz Fabien ale všem předvedl, že squash rozhodně nezapomněl. Ve druhém kole porazil domácí jedničku Daniela Mekbiba. Jednoznačný výkon předvedl také ve finále, když přehrál Christopha Andreho.

„Je mým nejlepším kamarádem z dětství. Začínali jsme se squashem společně. Zápas to byl dobrý, snažil jsem se hrát dlouhé výměny a poté tvrdě zakončovat,“ tvrdil Verseille, který předtím byl čtyřkrát ve finále turnajů PSA. A vždycky prohrál.

Také proto byl triumf v Praze pro francouzského hráče výjimečný. „Jsem rád, že se to stalo právě tady. Už několikrát jsem tu na turnajích byl,“ doplnil Verseille, který byl v Praze také na svatbě svého kamaráda Grégory Gaultiera, jednoho z nejlepších současných squashistů. „Vím, že Greg v Praze žije. Možná se sem také přestěhuji,“ usmál se Verseille.