VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Překážkářka Koudelová: HME v Praze? Nic podobného čeští atleti dlouho nezažijí

Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Takové přebory Prahy. Tváří v tvář věhlasným evropským mítinkům přepadne fanouška pocit obyčejnosti. Jenže ouha, hned tři atletky si na nich ve vyrovnaném finále běhu na 60 metrů zajistily limit pro březnové halové mistrovství Evropy v pražské O2 areně.

6.2.2015
SDÍLEJ:

S OPTIMISMEM hledí k halovému mistrovství Evropy v Praze překážkářka soutěžící na trati 60 metrů Lucie Koudelová.Foto: ČTK/Ladislav Adámek

V cíli překážek byla trochu nečekaně první vícebojařka Kateřina Cachová (8,24), která se několik let potýkala se zdravotními problémy. Někdejší halová vicemistryně Evropy Lucie Škrobáková byla o setinu pomalejší. Limit získala i třetí Lucie Koudelová (8,27).

Dvacetiletý olympský talent se ale ještě nemůže v klidu připravovat na možná životní závody, na záda se mu tlačí Karolína Hlavatá, která ztrácí na limit „pouhé" dvě desetinky. Ale nepředbíhejme, životní pouť Lucie Koudelové se nedatuje pražskými přebory.

Kdo je Lucie Koudelová?Narodila se 6. července 1994 v Uherském Hradišti. Vyrůstala v Záhorovicích. Nejprve se věnovala požárnímu sportu, v osmi se ale přesunula na atletické ovály. Olympská překážkářka si nejvíce váží účasti na mistrovství světa sedmnáctiletých v roce 2011, kde obsadila 11. místo. Dále startu na světovém šampionátu juniorů v roce 2013, kam, dle vlastních slov, odjela hlavně pro zkušenosti. Stejně tak na loňské seniorské mistrovství Evropy v Curychu, kde upadla na sedmé překážce. Její osobní rekordy jsou 8,27 sekundy na 60 metrů překážek v hale a 13,15 sekundy na 100 metrů překážek venku.

Lucie, začínala jste nikoli na atletickém ovále, ale s hasičskou hadicí. Co vás lákalo na tomto odvětví?

Moje rodná vesnice Záhorovice nenabízela až tolik vyžití. Začala jsem proto chodit do hasičského kroužku, vždycky jsem byla trochu rychlejší než ostatní děti, a tak jsem hasičům brzy utekla k atletice.

Šlo jen o zábavu, nebo měla mladá hasička touhu pomáhat?

Tenkrát asi ani ne. Povolání hasiče si ale nyní nesmírně vážím, jen mám svoji cestu. Byly to dobré začátky, které ze životopisu nikdy nevymažu.

Stejně tak jako uherskohradišťské, běžecké. Jaké byly?

Složité. Když mě viděla první trenérka, snažila se mě zbavit. Posílala mě do Uherského Brodu, kde ale podobný kroužek nebyl. Vrátili jsme se a ona rezignovala.

Proč vás nechtěla?

Byla jsem tlustá. Nevešla jsem se do žádného kroje. (směje se) Přesvědčila jsem ji ale při vánoční soutěži. Na konci tělocvičny byly bonbóny, kdo byl u nich nejrychleji, získal je. Nakonec jsem měla plné kapsy bonbónů. (směje se)

Nedělala vám nadváha problémy?

Jelikož jsem byla silnější poměrně dlouho, mám nyní vyhřezlou plotýnku. Všechno se ale srovnalo.

Nevypadáte na boj s nadváhou.

Nyní už nebojuji, šlo o určitou fázi puberty. Teď už je všechno fajn. Předtím mě pořád někdo stresoval a chtěl, abych rychle zhubla. Bylo to zbytečné, všechno se zlomí, kdy má. Měla jsem a mám zase jiné přednosti než štíhlost.

Mluvte o nich.

Umím se zasmát, nebojím se přijmout legraci i směrem ke své osobě. Obecně jsem ráda v kolektivu a vážím si lidí okolo sebe. Při závodech se ale dovedu soustředit, stát se na omezenou dobu čistokrevnou individualistkou.

Vážíte si lidí okolo sebe. Obecný rys slováckých žen?

To si nemyslím. Je pravda, že na Moravě jsou lidé srdeční. Když poprvé přijel můj partner Jakub k nám rodiny, viděl stoly plné jídla a usměvavé lidi. Byl z toho trochu v šoku. Slovácko mám moc ráda, pokud to jde, často se tam vracím.

Už jako Pražačka?

Já to tak neberu, každý mě ale upozorní na pražský přízvuk, který já neslyším.

Jste patriot? Myslíte v cizině na Záhorovice?

Když se mi nedaří, těším se na náš les, na to, jak se v něm při běhu zničím a zvednu svou formu. V Praze trénujeme hlavně v hale nebo na stadionu. Doma je to jiné.

Zmínila jste životního partnera, který není atletem. Jak je to možné?

Nikdy jsem nehledala partnera na ovále. Vím, že to tak má spousta atletů, já mám ale pocit, že se poté domu přenáší problémy vzniklé na našem sportu.

V čem je doma lepší mít volejbalistu Jakuba než atleta?

Už jenom proto, že Jakubovi věci ráda vysvětluji. Zdá se mi, alespoň doufám, že rád poslouchá mé zážitky z tréninku. Ptá se a zajímá se. Atleti už všechny historky znají. Těžko se uprostřed sezony zajímají o partnerčiny problémy a naopak.

Na co z tréninku se zeptá volejbalista atletky?

Obecně, jak trénink probíhal. Jestli jsem přeskočila všechny překážky. Já mu popíšu svůj blbý náběh a je to. (směje se) A pokračujeme dál v „rozboru", díky čemuž si uvědomím své chyby.

Dovolí si analyzovat vaše chyby?

Ano, volejbalu se totiž už moc nevěnuje, teď dělá thaibox. (směje se)

Na co se zeptáte vy thaiboxera?

Zase jsi dostal? (směje se)

Neláká vás thaibox?

Ráda bych vyzkoušela velikou spoustu věcí, bohužel je naše příprava natolik náročná, potřebujeme rychle natrénovat objemy, že na mnoho ostatních věcí nezbývá čas.

Trenér Petr Habásko o Lucii Koudelové„Přestože ke mně Lucka přišla velmi mladá a za mladou závodnici ji stále považuji, mohu na její adresu použít jen samá pozitiva. Vyzrála jak životně, tak sportovně. Je to čistokrevná profesionálka, se kterou nemám na tréninku žádné problémy. Ví, co chce a zarputile si za tím jde. Její největší předností je pracovitost.

Jde o typického extroverta. Musím proto občas na tréninku dělat, že nevidím a neslyším. Nakonec ale poslechne a řeči obecně k děvčatům vždycky patří.

Běžeckých nedostatků má Lucka stále mnoho. Zlepšila životosprávu, více se věnuje regeneraci. Na obojím ale může pořád pracovat. Stejně na technice, na přeběhu překážky, na odrazu, na frekvenci… Mentálně už je schopna běhat na čele českého pole, pokud ale vyrazí ven, musí se vyrovnat s porážkami.

Po přeboru a zaběhnutí limitu žádnou jistotu účasti na HME stále nemá. Karolína Hlavatá je za ní o dvě desetiny a může se zlepšit. Lucka je ale také schopná nějaké setiny ubrat.

Pokud by na HME startovala a zaběhla stejný čas, jako je její osobní rekord, mohla by postoupit z rozběhu, lepší by ale bylo čas vylepšit."

Důvod našeho setkání je březnové halové mistrovství Evropy v Praze. Účast na něm máte i nemáte jistou. Co řeknete ke své pozici?

Věřím, že se na mé pozici nic nezmění. Pro účast v Praze jsem udělala, co jsem mohla. Chci na ní závodit, koupila jsem už vstupenky i pro rodiče. Rozhodující bude, jestli zůstanu zdravá.

Má Karolína Hlavatá na to zaběhnout čas 8,26?

Má, je to šikovná holka. Pokud se jí to podaří, musím já běžet šedesátku za 8,25.

Zdravíte se vůbec s Karolínou?

Ano, známe se od dětství. Věřím spíš, že se vzájemně vytáhneme k lepším výkonům. Vztahy máme dobré, gratulovala mi k limitu a já si jejího blahopřání vážím.

Nejlepší čas má nyní vícebojařka Kateřina Cechová. Co se vám „plete" do překážek?

Osobně si myslím, že chce splnit vícebojařský limit. Porazila mě už dvakrát, a to se vrací po zranění, proto ji musím respektovat. Její úspěch mě nijak nedeptá.

Stříbrná medailistka z HME 2009 Lucie Škrobáková je na české poměry legendou. Není trochu vaším vzorem?

Máte pravdu, i když Lucii v Česku nyní občas někdo porazí, pořád jde o člověka, který ve svém životě dokázal mnoho. Vážím si jí jako překážkářky a vidím v ní svůj vzor. Možná hlavně proto, že dokáže výborně běhat ve 32 letech, což je neskutečné.

Měla jste možnost s ní hovořit?

Snažím se o to, je ale introvertní, moc toho z ní nevydolujete. Mluvily jsme spolu po neúspěšném rozběhu na mistrovství Evropy v Curychu, seděly jsme v autobuse a probíraly okolnosti. Jinak nemáme často příležitost rozmlouvat. Stačí se ale na ni dívat na tréninku, to hovoří za vše.

Co vám pohled napoví?

Vidím její nasazení, maličko rozdílnou techniku… Mě naučili běhat překážky spíš jako chlapa.

V čem je rozdíl mezi mužskou a ženskou technikou?

Chlapi mají překážky o dost výš než ženy. Musí mít jiné postavení, na překážku si více nalehnout. Ženy překážky v podstatě „jen" překračují.

Šedesát metrů je krátká vzdálenost. Co se na ní odehrává?

Moc toho není, musíte být rychlí. Jinak ale každá překážka nabízí komplikaci.

Dá se na šedesátimetrové trati hovořit o taktice?

Nedá, nesmíte se dívat okolo sebe a běžet. Buď to vyjde, nebo ne.

Poznáte v obrovském kalupu, kolikátá jste?

Pokud to poznám, je to špatně, jsem poslední a všechny vidím před sebou. Rozdíly jsou minimální, třeba na přeborech jsme byly srovnané ve třech setinách.

Čas 8,27. Kolik setinek byste z něj chtěla ubrat do šampionátu?

Co nejvíce. Čas 8,27 je můj osobní rekord. Nyní jsem s ním spokojena, cítím rezervy.

Jak veliké?

Netlačte mě do odpovědi. Ideální závod neexistuje. Jenom bych plácla nějaký čas.

Jste schopna čas limitu zopakovat?

Věřím, že ano. Až čas ukáže, jestli jsem měla pravdu. Už o víkendu jedu na závody do Francie, první možnost se zlepšit. Tím spíš, že na nich bude finále A i B. Druhý běh mívám vždycky lepší.

K účasti na HME by vás měl dovést trenér Habásko. Proč on?

Vyhovujeme si po lidské i sportovní stránce. Hodně běháme, což mi vyhovovalo už při začátcích v Uherském Hradišti. Ví, jak na mě.

Pojďme si projít koučovy výroky. „Na tréninku musím občas dělat, že nevidím a neslyším. Řeči ale k děvčatům patří." Čeho se týkají vaše poznámky?

Nevím vůbec, o čem mluví. (směje se) Ne, vážně, pokud jste unavený, občas si postěžujete a chcete polevit. Trenér to ale nevnímá, tedy je zbytečné vše opakovat. (směje se)

Ventilujete své nálady často?

To nejde, ve skupině je nás patnáct. Náladu se snažím přinášet spíše pozitivní.

Pokud zaběhnete v Praze čas 8,27, můžete dle mínění trenéra pomýšlet na postup z rozběhu. Souhlasíte?

Snad, šampionát by měl pro mě být o čerpání zkušeností. Pan trenér něco říká, já raději nic opakovat nebudu. V Curychu mi proběhla hlavou myšlenka na postup do semifinále a upadla jsem na překážce.

Zakázala jste si tedy myslet?

To zase ne, někdy myslet musím. (směje se) Nesmím ale dělat závěry.

Rezervy jsou prý v technice.

V tom má trenér pravdu, snažím se techniku ale pilovat. Opakování je matka moudrosti, stále skáču přes překážky, trenér kontroluje, jaký mám náběh, odraz, zda je správně dlouhý krok a podobně.

Nejsou setinky ukryty v životosprávě?

Je to možné. Na všem se dá pracovat. Sama to zatím nedovedu korigovat. Potřebovala bych někoho, kdo by mi v tom pomohl. Postupem času se to možná vytříbí. Zatím se mám kam zlepšovat. Až nebudu, obrátím se třeba tímto směrem.

Jak a co jíte?

To by bylo hodně obsáhlé. Snažím se jíst maso, zeleninu, občas i nějakou přílohu. Když si zasloužím, odměním se sladkostí. Trenér mi občas povolí jedno pivo.

V Curychu se na vás dívali čeští fanoušci maximálně v televizi. Nyní je budete mít na dosah ruky. Těšíte se?

Moc, něco podobného nikdo z nás dlouho nezažije. Už z toho důvodu bych si chtěla atmosféru užít hned dvakrát. Postoupit z rozběhu třeba jen proto, že mě uvidí rodiče běžet na velikém závodě.

Curych jste nezvládla mentálně. Pracovala jste na své psychice?

Snažila jsem se, neodmítala bych pomoc sportovního psychologa. Může podpořit částečně úspěch.

Zbude vám uprostřed tréninku čas i na nějaké koníčky?

Málo, ale zbude. Například jsem teď začala chodit na kurzy znakové řeči.

Jak jste se k ní dostala?

Viděla jsem v televizi pána, který překládá neslyšícím zprávy do znakové řeči. Přišlo mi to zajímavé.

Co propojit znakový jazyk s atletikou? Připravovat například hluché děti?

Dobrá myšlenka, vnukl jste mi nápad.

Autor: David Nejedlý

6.2.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Recepční 21 000 Kč Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontakt emailem., , Požadujeme - spolehlivost, komunikativnost, schopnost práce v týmu, asertivní jednání, Nabízíme - pracovní doba Po-Pá, ambulantní provoz, možnost plánování směn dle požadavků, práce vhodná ke studiu, Náplň práce - příjem klientů na recepci, vyřizování emailů a telefonů, objednávání klientů, administrativní činnost, , zlváštní prémi, dovolená 1 týden navíc. Pracoviště: Moje ambulance a.s. novodvorská, Novodvorská, č.p. 1800, 142 00 Praha 411. Informace: Petra Staudacherová, +420 725 643 961. Stavebnictví - Hledáme traťové dělníky - svářeče 30 400 Kč Hledáme mistry Hledáme traťové dělníky - svářeče pro práce na železničním svršku pro provozovny Praha 10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Praha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13. plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin. Výroba - Výroba Ruční balič 12 800 Kč Ruční baliči ruční balič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Madeta a.s., Průmyslová 575, Planá nad Lužnicí. Pracoviště: Maxtiana s.r.o., Tigridova, č.p. 1501, 140 00 Praha 4. Informace: Mikhail Egorenkov, +420 776 717 673. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 900 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač lahůdek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Společnost Novák maso - uzeniny s. r. o. přijme na pobočku v ulici Hasova 1999/5, Modřany, 143 00 Praha 412 nové zaměstnance na pozici PRODAVAČ/PRODAVAČKA., , Kontaktní osoba: Miluše Kellerová, tel.:725 263 697, e-mail: prace@novak-mu.cz, , Náplň práce: , • pultový prodej uzenin, sýrů a lahůdek, , • obsluha pokladny, , • komunikace se zákazníky, , • příprava a doplnění zboží do pultů, , • úklid pracoviště apod., , Požadujeme: , • zdravotní průkaz, , • věk alespoň 18 let (práce s penězi), , • ochotu pracovat na směny (ranní/ odpolední)., , Nabízíme: , • zajímavé finanční ohodnocení, , • čtvrtletní výkonnostní bonusy, , • příplatky za případnou práci o víkendech a svátcích, , • příspěvek na penzijní pojištění, stravenky, lázně, , • poukázka na mycí a čistící prostředky, , • slevové poukázky na odběr zboží, , • zázemí stabilní české společnosti, , • zaškolení na prodejně.. Pracoviště: Novák maso - uzeniny s.r.o. - 010 - hasova, Hasova, č.p. 1999, 143 00 Praha 412. Informace: Miluše Kellerová, +420 725 263 697.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářské utkání Strabag Rail Extraligy mezi celky HC Dukla Praha a HC ROBE Zubří  14. října v Praze. Trenér Dukly vpravo Václav Vraný.
11

Série porážek se rozrostla už na tři. Házenkáři Dukly nestačili ani na Zubří

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem Ligy národů se Slovenskem 8. října v Praze. Bořek Dočkal
15

Nebuďme naivní, že jsme to jedním zápasem zlomili, upozorňuje kapitán Dočkal

EXKLUZIVNĚ

Krupp se přijel podívat do Kladna a chválil

Kladno – Kladenským zimákem prošla za dlouhé roky řada obrovských hokejových hvězd. Maurice „Rocket“ Richard, Bobby Orr, Viktor Tichonov, Max Sušinskij či Alex Jašin, a to nepočítáme ty, kteří zde vyrostli. V pondělí zavítala do Kladna i historicky jedna z největších person německého hokeje, současný trenér Sparty Praha Uwe Krupp, který Deníku poskytl rozhovor.

AKTUALIZOVÁNO

Velká pardubická: Pátý triumf Faltejska! Vyhrál na koni Tzigane du Berlais

Pardubice - Již 128. ročník nejtěžšího dostihového závodu zná svého vítěze! Velkou Pardubickou vyhrál Jan Faltejsek na sedmiletém nováčkovi Tzigane du Berlais. Jedná se o páté vítězství tohoto jezdce.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT