Program finálových jízd, neděle 7. června9.20 osmy starší žákyně, 9.30 osmy starší žáci, 9.50 osmy dorostenky, 10.10 osmy dorostenci, 10.20 gigové osmy muži, 10.40 osmy junioři, 11.00 skif ženy, 11.20 osmy ženy, 11.40 skif muži, 12.00 osmy muži.
Akce probíhá od pátku 16 hodin do nedělního poledne. Start je na jižním cípu Veslařského ostrova na pomezí Podolí a Braníku, vede severním směrem po proudu řeky mezi Vyšehradem a Císařskou loukou pod železniční most, za nímž se nedaleko od Palackého mostu nachází cíl. Ideální prostor na zhlédnutí závodu je proto na Rašínově nábřeží.

Primátorky jsou dnes kolosem, těšil jste se vůbec na post hlavního organizátora?
Ohromně, jde o prestiž. Každý z oddílů má snahu udělat závody ještě lepší. Přestože byly loňské Primátorky skvělé, rádi bychom je i my oživili, obohatili. Motivaci máme jednak sportovní, jednak společenskou.

Jaký první krok udělá předseda pořádajícího oddílu?
Svolá schůzku s ostatními čtyřmi předsedy. Je třeba vyhodnotit si poslední ročník. Letos jsme se sešli v září. Mluvili jsme nejen o kladech, ale také záporech akce. Organizační výbor začal systematicky pracovat zhruba v listopadu.

Které zápory jste našli?
Je příjemné, že v posledních letech převažují klady. Řešili jsme nějaké maličkosti se zdravotní službou. Počet programů, jednou nám zbyly, podruhé se na všechny nedostalo. Kolik vyrobit pamětních triček? Mělo by jich být akorát, mimo závody se neprodají… Otázkou je zařazení dalších disciplín. Primátorky mají svou tradici, musí se vybrat, co akci oživí a co už je navíc.

Kolik lidí se na organizaci podílí?
Přesné číslo se nedá říci, především při závodech se neobejdeme bez dobrovolníků. Vlastní přípravný výbor čítá pět předsedů pražských klubů, předsedu Pražského veslařského svazu, dva zástupce agentury a několik techniků.

Co nového přinese Primátorkám Slavia?
V letošním roce slavíme 130 let od založení. Dost dlouhá doba na to, abychom událost připomněli, zavzpomínali na desítky skvělých veslařů, na naše zakladatele… Současně si připomněli, že žijeme v době, kdy klub slaví nebývalé úspěchy. Může za to především Mirka Knapková, ale taky sestry Antošovy. Vždyť se náš oddíl může pochlubit olympijským vítězstvím, tituly z mistrovství světa i Evropy.

Oslava bude veřejná?
Ano, po skončení Primátorek zveme všechny do naší loděnice. Vypíchnu jednu z akcí. Na pozemku máme typickou telefonní budku jako v Londýně, kde Mirka Knapková v roce 2012 vyhrála soutěž skifařek. Na památku umístíme do budky pamětní desku. Oceníme ale i další osobnosti, ať už z minulé sezony, ale také legendy, z nichž se stanou čestní členové.

Sám jste býval veslařem, jaké byly Primátorky vaší doby?
Už si ani nepamatuji, je to strašně dlouho. (směje se) Bylo to naprosto jiné, zaprvé vybavením. Lodě se za posledních dvacet let neuvěřitelně proměnily. Tehdejší závody byly organizovány sice s obrovským nadšením, nicméně amatérsky. Dneska je vše profesionálně zajištěno. Využíváme služby agentury, která pomohla finančnímu zázemí a především prestiži celé akce.

Mezi medailisty Primátorek vás nenajdeme. Mrzí vás to?
Tak bych odpověď neformuloval. Byl jsem třikrát ve finále osmiveslic a skončil dvakrát čtvrtý. V roce 1964 vyhrála mužské osmy naposledy Slavia, nešlo ale o čistě červenobílou posádku, byl v ní navíc olympijský vítěz Venca Kozák.

Který vás z posádky vystrnadil?
(směje se) Nejsem si jistý, že by trenér ukázal na mě.

Podobné ambice bude mít letos Slavia mezi děvčaty. Souhlasíte?
V posledních letech jsou naše děvčata stálicemi Primátorek. Už si ani nepamatuji, že by jim výhru někdo vzal. (Stalo se tak v roce 2002, kdy zvítězila kombinovaná posádka Berouna, Smíchova, Blesku Praha a ČVK Praha, poznámka redakce.)

Soustředíte se spíše na ženy?
Mužskou osmu nepodceňujeme ani my, což dokládá i letošní rok, kdy společně s rezervou Dukly dáváme dohromady zajímavé společenství. Věříme, že by mohlo vytvořit konkurenci i pro první dukelskou posádku.

Kdy pro slávisty nastane vrchol?
Řeknu to jednoduše. Primátorky byly historicky, při vší úctě k děvčatům, závodem mužů. Přestože si na Slavii vážíme úspěchů žen, je pro nás nejprestižnější kategorií stále osma mužů. Mým životním snem, který ale těžko uskutečním, je vyhrát Primátorský štít.

Na co byste chtěl pozvat diváky?
Primátorky budou po všech stránkách zajímavé. V hlavním závodě se například těším na účast stuttgartské osmy, která by měla postoupit minimálně do finále, což by bylo přitažlivější, než pokud pojede čistě české pole.

A mimo hlavní závod?
Už v pátek bude k vidění mnoho zajímavého. Jednak závod hendikepovaných. Je obdivuhodné, že dokáží nevidomí jezdit na skifu. Kvalitní podívanou slibuje univerzitní kategorie. Přihlásilo se čtrnáct posádek, z toho šest zahraničních, opět prvenství.