Nejen vrcholně prestižní a důležité kvalifikační utkání fotbalistů Česká republika – Slovensko nabízí dnešní atraktivní sportovní program v metropoli. Fotbal je na programu v půl deváté večer na letenském stadionu Sparty, ale už předtím lze navštívit jiný velmi zajímavý souboj.

V hale na Folimance se totiž od 18.00 hod. uskuteční v pořadí čtvrtý zápas finále play off Ženské basketbalové ligy. Domácí USK Praha přivítá obhájce mistrovského titulu Gambrinus Brno, který v sérii hrané na tři vítězství vede 2:1 na zápasy.

Šance žije, říká kouč USK Blažek před čtvrtým zápasem

„Při minulém zápase v Brně jsme všechny viděly, jak jsou soupeřky připravené na bouchání šampáňa. Je super, že jsme jim to překazily,“ řekla rozehrávačka USK Kateřina Elhotová. Vysokoškolačky vyhrály na půdě svých velkých rivalek 78:73, teď už ale spíš myslí na dnešní utkání číslo čtyři.

Finálová série ŽBL tak dostala nový náboj. Pražankám jde teď o vyrovnání série na 2:2.

„Samozřejmě jsem moc rád, že jsme udělali finálovou sérii zajímavější. Navíc si myslím, že nás povzbudilo i to, že jsme v Brně zvládli opravdu těžké utkání ve férovém, ale bouřlivém prostředí. Věřím, že na to doma navážeme. Je vidět, že když do toho dáme vše, můžeme vyhrát. Naše šance určitě žije,“ uvedl trenér USK Lubor Blažek.

„Předchozí tři vzájemná utkání za sebou jsme hráli dobře. Proto bylo nasnadě, že se čtvrtý souboj nemusí podařit. Bohužel se dlouho nikdo nepřidal k Whitmoreové. A naopak v týmu USK se chytly nejen Whalenová, ale také Maltsiová a Salesová. Kromě nemocné Hejdové, která hrát určitě nebude, jsme kompletní. Uvítal bych, abychom sérii ve středu ukončili. Ale snadné to nebude,“ myslí si trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Tím ale program na Folimance neskončí, kdo setrvá, uvidí od osmi hodin večer pražské derby v nejvyšší soutěži juniorů mezi USK a Spartou.

Přijďte na fotbal s předstihem, vyzývají pořadatelé

Na Letné by měl být dnes večer „plný dům“ a proto pořadatelé upozorňují diváky, ať na fotbal se Slovenskem raději dorazí s předstihem, protože se chystají důkladné osobní prohlídky.

Na základě návštěvního řádu areálu není možné vnášet veškerou pyrotechniku, ani jiné předměty včetně různých zavazadel. Vstup na stadion se otevře v půl sedmé večer.

Češi jsou tváří v tvář Slovákům favority zápasu

A kdo je vlastně favoritem? Ať už si to chceme přiznat či ne, odpověď je nabíledni – Češi. Bez ohledu na sobotní bezgólovou plichtu v Mariboru se Slovinskem po nemastném-neslaném výkonu… Náš národní tým má z posledních čtyř vzájemných utkání se Slovenskem na svém kontě čtyři vítězství, což je výmluvná bilance.

Naopak od jediné slovenské výhry, navíc v Bratislavě, uplynulo již téměř tucet let, jeden zápas skončil nerozhodně. Posedmé se oba soupeři střetnou dnes večer v rámci kvalifikace mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Zatímco český tým usiluje o čtvrtou účast na velké akci za sebou, Slováci si s nástrahami kvalifikace ještě nikdy neporadili. I to favorizuje reprezentaci ČR.

Při posledním vzájemném měření sil, k němuž došlo v listopadu 2007 rovněž v Praze na Letné, šlo hlavně o prestiž, neboť domácí si letenky na EURO 2008 již zajistili, zatímco Slováci už byli tehdy bez šance na postup. Derby bývalých federálních partnerů vyznělo lépe pro české mužstvo, které díky brankám Grygery, Kuliče a Rosického zvítězilo 3:1. O čestný úspěch hostů se vlastním gólem nechtěně postaral debutant Kadlec.

Weiss chce polské repeté a k tomu dvacet procent navrch

Slováci navíc prohráli všechny tři letošní přípravné zápasy. Po únorových nezdarech na turnaji na Kypru s domácím celkem a s Ukrajinou v sobotu nezvládli ani duel ve Wembley a z Londýna si odvezli vysokou prohru 0:4 od domácí Anglie. Letos tak slovenská obrana kapitulovala už desetkrát.

„Rozhodně nechci prohrát počtvrté za sebou. A také Anglii jsme si už vyříkali a hodili za hlavu,“ vzkázal odhodlaně trenér Vladimír Weiss, někdejší československý reprezentant.

„Musíme teď trefit sestavu, která nechá na hřišti všechny emoce a síly. Je důležité se také vyhnout taktickým chybám z předešlých zápasů. Prostě hrát tak, jako když jsme porazili Polsko, a přidat k tomu ještě dvacet procent,“ podotkl Weiss.

Zápas budou rozhodovat Španělé Undiano Mallenco, Martinez Ibaňéz a Juste Jimenéz, přímo ho odvysílá TV Nova.

Stolní tenisté se v Průhonicích poměří s Dány

Aby nebylo atraktivního sportu v Praze dost, speciální menu je nachystáno i pro fanoušky stolního tenisu. V Průhonickém Club hotelu se totiž v půl páté odpoledne poměří naši reprezentanti s Dány. Jde o utkání 2. kola skupiny B Premier divize Joola Evropské ligy národů. České ženy odjely do Falköpingu ve Švédsku, kde je čeká zápas s domácí reprezentací.

Naše sestava je již několik týdnů známa. V prvním utkání na domácí půdě v této nové soutěži ETTU nastoupíme v nejsilnějším složení, tedy Petr Korbel, Dmytro Prokopcov, Lubomír Jančařík a Josef Šimončík. Trenérem družstva je Tomáš Demek. Dánská sestava je následující: Christian Larsen, Kasper Sternberg a Mikkel Hindersson. Trenérem týmu je Hu Weixin a manažerem Peter Sartz.

Pořadatelé zápasu zajistili pro diváky dopravu ze stanice metra Opatov do Průhonic. Mikrobus odveze zájemce z malého parkoviště (u metra Opatov směr k dálnici Praha – Brno) v 15.30, 15.45 a 16.00 hod. Tak tomu se říká zájem a péče o diváka…

Kam za sportem v Praze?

STŘEDA 1. dubna

BASKETBAL Ženská basketbalová liga, čtvrtý zápas finále play off: 18.00 USK Praha – Gambrinus Brno. Extraliga juniorů, dohrávka: 20.00 USK Praha – BA Sparta Praha (oba zápasy hala na Folimance, Praha 2).

BRUSLENÍ Na Štvanici: 10.00 až 12.00, 15.00 až 16.30, 20.00 až 21.30.

FOTBAL Kvalifikační utkání o postup na MS 2010 v JAR: 20.30 Česká republika – Slovensko (stadion Sparty na Letné).

HOKEJ 8.00 Odlet reprezentace do 18 let na MS do USA (letiště v Ruzyni).

ORIENTAČNÍ BĚH Okresní přebor Praha 4 – sprint ASP (Zátišský potok, Hodkovičky).

STOLNÍ TENIS Evropská liga národů: 16.30 Česká rep. – Dánsko (Club Hotel Průhonice, spojení metro Opatov a mikrobus v 15.30, 15.45 a 16.00).

(dp, klt)