Půlmaraton, který je prvním závodem RunCzech běžecké ligy (v Praze se koná ještě 7. května maraton a 9. září silniční desítka), odstartuje v sobotu 2. dubna v 10.00 z náměstí Jana Palacha. Závod si získal popularitu zejména díky krásné trati vedené kolem Vltavy a historickým centrem.

Čtěte také: Rekordmanka Peres Jepchirchirová do Prahy nepřijede. Onemocněla břišním tyfem

Bývalá běžkyně na lyžích je v slibné normě 

Pořadatelský tým slibuje každoročně plejádu slavných vytrvalců, ale rozhodující bude, kdo z elitních běžců do Prahy skutečně přijede a postaví se na start. Větší jistotu představují čeští závodníci. Eva Vrabcová má velké plány.

„Chtěla bych zaběhnout čas pod 1:11, což by znamenalo vylepšení českého rekordu. I letos mi bude dělat vodiče Ondra Fejfar, a tak věřím, že se nám to povede," prozradila česká jednička. Loni zaběhla pražský půlmaraton za 1:11:06, české maximum (1:11:02) je od roku 1994 v držení Aleny Peterkové. A o tom, že je bývalá běžkyně na lyžích v slibné formě, svědčí čas 1:11:54, který začátkem února zaběhla v Neapoli.

Na startu se objeví řada osobností 

K 20 let starému českému rekordu Jana Pešavy (1:01:31) mají jeho následníci daleko, ale kvalitní výsledky může přinést souboj tria Jiří Homoláč, Vít Pavlišta, Jan Kreisinger. Prvně jmenovaný se připravoval v keňském Itenu a doufá, že mu trénink ve vyšších nadmořských výškách pomůže k času pod 1:03, což by znamenalo výrazné vylepšení jeho osobního rekordu.

Předem však nic nevzdávají ani další dva přední domácí vytrvalci. „Moje ambice? Doběhnout," smál se Kreisinger, „Loňská sezona se mi moc nepovedla, takže letos si nedávám moc vysoké cíle. Poběžím, co to půjde, a uvidím, na co to bude stačit," přemítal. Na startu populárního závodu se objeví i řada osobností. Například běžecký trenér Miloš Škorpil, olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle nebo kardiochirurg Jan Pirk.

Čtěte také: Pražský půlmaraton ozdobí čerstvá světová rekordmanka Jepchirchirová

Sportisimo 1/2 Maraton nabízí divákům nejen atraktivní podívanou, ale i bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek, pátek a sobotu se na Výstavišti koná sportovní veletrh Running Expo Praha. Jiří Homoláč tam přiblíží zážitky z kempu v Keni, se svou STK pro chlapy se na Expu představí i bývalý badmintonista Petr Koukal.