Útok na světový rekord ohlásili pořadatelé Pražského půlmaratonu, který se v české metropoli poběží v sobotu 31. března. O zápis do historie se pokusí Keňan Leonard Patrick Komon, který drží světová maxima na silničních tratích 10 a 15 kilometrů a v Praze poběží vůbec svůj první půlmaraton v kariéře. Dosavadní světový rekord drží dva roky časem 58:23 Zersenay Tadese z Eritrey.
    
"Snažíme se o naplnění našich snů. A tohle bude další z nich. Útok na světový rekord, to tu ještě nebylo," oznámil v tiskové zprávě Carlo Capalbo, šéf organizačního výboru pořádajícího Prague International Marathonu.
   
Čtyřiadvacetiletému Komonovi budou pomáhat k rekordnímu času dva vodiči z jeho týmu, konkurenci mu budou dělat další Keňané Philomen Limo, který loni jako první na českém území zaběhl půlmaraton pod hodinu (59:30), a Kenneth Kipkemoi, držitel třetího letošního nejlepšího času 59:11.
    
"Získat takové elitní pole znamená spoustu jednání, ale potěšilo nás, že si Leonard vybral Prahu. To je velká pocta," uvedla manažerka Jana Moberly. "Potřebujeme také počasí. Ale pět běžců tady může běžet pod hodinu," myslí si Moberly.
    
Za překonání světového rekordu je vypsána prémie 100.000 eur, asi 2,4 milionu korun. Dalších 4000 eur je za vítězství a 5000 eur za rekord závodu, který má být oslavou šedesátého výročí zlatého hattricku legendárního Emila Zátopka na olympiádě v Helsinkách.
    
Komon pochází z vyhlášeného Rift Valley a v roce 2008 byl náhradníkem na olympiádě v Pekingu. Má stříbro a bronz ze světového šampionátu v krosu 2008 a 2009. Oba světové rekordy na silnici zaběhl v roce 2010.