I když výraz nejdůležitější není patrně ten správný. „RunCzech běžecká liga nabízí v této sezoně špičkových vytrvaleckých akcí daleko více. Hervis 1/2Maratonem Praha a následně Volkswagen Maratonem Praha vše startuje. Dalšími běhy jsou květnový Mattoni 1/2Maraton v Karlových Varech, červnový Mattoni 1/2Maraton v Českých Budějovicích a Olomouci, zářijový Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem a zářijové Grand Prix Praha, běhy na 5 a 10 kilometrů," říká o seriálu závodů organizovaných podle nejvyšších standardů a kritérií Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru.

RunCzech běžecká liga, která v sobě zahrnuje zmíněných sedm vytrvaleckých běhů, je považována ve světových běžeckých kruzích za jednu z nejšpičkovějších na celém světě. Vždyť organizátoři získali celkem pět známek kvality zmíněné federace. „Ziskem zlaté známky se Hervis 1/2Maraton Praha a Volkswagen Maraton Praha zařadily po bok nejprestižnějších světových, jakými jsou například ty v Tokiu, Chicagu a Londýně," popisuje Capalbo.

Navíc stříbrnou známku získal podzimní pražský závod Grand Prix, novinkou letoška jsou stříbra pro olomoucký a ústecký půlmaraton. Zajímavostí jistě je, že to jsou dvě nejmenší města na světě, která stříbro získala.

Přidělení známek zaručuje mezinárodní kvalitu závodu v mnoha kritériích, a to jak účastí špičkových světových závodníků, tak přísné organizační podmínky a zdravotní zabezpečení závodů. Ziskem pěti známek se Česká republika řadí při udělených 78 známek zlatých, stříbrných a bronzových pro rok 2013 mezi 28 států na takřka neuvěřitelné páté místo. Čím to je?

Carlo Capalbo říká: "Za ziskem tohoto významného mezinárodního ocenění je 19 let tvrdé práce a profesionalita organizačního týmu. Místa, která vybíráme pro pořádání našich závodů, splňují podmínky pro zaběhnutí rychlých časů, a tak se zvedá prestiž těchto závodů ve světě. Účast světových elitních atletů je také jedna z podmínek udělení známek kvality IAAF. V roce 2012 byl Hervis 1/2Maraton Praha nejrychlejším půlmaratonem roku na celém světě!"

Pojďme se podívat na závody v Praze, které se kvapem blíží. Kudy povedou tratě půlmaratonu a maratonu? Půlmaraton startuje na náměstí Jana Palacha, kudy se poběží?

Běžci absolvují trať z náměstí Jana Palacha po Smetanově nábřeží až k železničnímu mostu, kde zabočí do Nuslí, otočí se pod Nuselským mostem a vrací se na Palackého náměstí. Přeběhnutím přes Palackého most se dostanou na Smíchov, odtud se vrací po Janáčkově nábřeží a vrací se přes řeku k Národnímu divadlu. Na náměstí Jana Palacha zabočí na Mánesův most a běží podél vody až k Libeňskému mostu, kde se vrací podél vody zpět do centra. Poslední zatáčka čeká běžce na Čechův most a Mánesovým mostem zpět do cíle na náměstí Jana Palacha.

Maraton odstartuje na Staroměstském náměstí. V prvním úseku musí běžci přeběhnout tři mosty, včetně historického Karlova mostu a vydají se na první úsek trasy do Libně a zpátky po druhém břehu. Pařížskou ulicí zaběhnou zpátky na Staroměstské náměstí a pokračují Na Příkopě a Národní zpět k Vltavě. Podél vody běží, až na jednu odbočku pod Nuselský most, až do Podolí, kde se otáčí a pokračují k Palackému mostu. Tím se dostanou na smíchovskou stranu, kde absolvují dalších 6 kilometrů. Mostem Legií se vrátí na Smetanovo nábřeží, Mánesovým mostem se dostanou opět na levý břeh Vltavy a opakují libeňský okruh. Před Těšnovským tunelem míjejí 40. kilometr a finišují po nábřeží a Pařížskou ulicí do cíle na Staroměstském náměstí.

Půlmaraton je podle vašich informací už zcela zaplněn, startovat bude 12,5 tisíce závodníků. Přesto, je možné se přihlásit i v den závodu? Třeba kvůli tomu, že se uvolní místa závodníků, kteří nepřijedou?

Rekordní počet závodníků v počtu 12 500 byl naplněn více jak dva měsíce před startem. Po uzavření registrací už není možné se do závodu přihlásit, a to ani v den závodu.

A jak je to s maratonem?

Pokud váháte, zda se do závodu přihlásit, měli byste si pospíšit. Na Volkswagen Maraton Praha zbývá posledních cca 1500 startovních čísel!

Vytrvalecké běhy by se neobešly bez pomoci dobrovolníků. Kolik jich na pražských závodech bude pomáhat?

Bez pomoci dobrovolníků by se naše závody opravdu neobešly. V loňském roce v celé RunCzech běžecké lize jich pomáhalo neuvěřitelných 3661. V letošním roce by mělo být celkové číslo o něco vyšší, protože pořádáme nový závod v Karlových Varech.

Určitě vyhledávané a sledované jsou závody takzvaných komunit. Jak je to v případě pražských závodů?

RunCzech běžecká liga nabízí zájemcům několik možností, jak se závodu zúčastnit. Na Hervis 1/2Maraton Praha můžete běžet jako jednotlivec celých 21,097 km, či si trať můžete rozdělit do čtyř částí ve čtyřčlenné štafetě. Speciální kategorií závodu jsou účastnice projektu Women´s Challenge, zdravotníci zapojení do Johnson & Johnson Zdravotnického běhu a účastníci Běhu záchranných a bezpečnostních složek.

Volkswagen Maraton Praha můžete opět běžet buď celý (42,195 km), nebo rozdělený do štafety na 3 x 10 a 1 x 11,195 km. Součástí závodu je nesoutěžní rodinný Volkswagen Minimaraton (4,2 km), který je určen rodinám s dětmi. Součástí závodu jsou opět ženy z projektu Women´s Challenge, Johnson & Johnson Zdravotnický běh, Běh záchranných a bezpečnostních složek, ale také Univerzitní maraton, finále Juniorského maratonu a Mistrovství ČR v maratonu.

Zajímavostí je porovnání profesí běžců…

Ano. Všechny závody RunCzech běžecké ligy jsou hodnoceny určitým koeficientem v poměru délky trasy a zaběhnutého času a tvoří unikátní běžecký žebříček. Ten vyhodnocuje závodníky nejen podle věku a pohlaví, ale také podle profesí. To umožní porovnat se s kolegy běžci ze stejné profesní branže. Profesí je na výběr 68 a je nutné si ji zadat při registraci do závodu.

Hovoří se také o tom, že by pražský maraton mohl v budoucnu být i kvalifikačním závodem pro newyorský maraton…

Ano, newyorský maraton má problém s velkým zájmem účastníků, tak organizátoři přemýšlí, že by vybrali několik světových maratonů, které by sloužily jako kvalifikační závody právě pro maraton v New Yorku. Jedním z těchto kvalifikační míst by mohla být i RunCzech běžecká liga. Jednání ohledně toho ale zatím stále probíhají.

Čeká nás něco zajímavého v rámci blížících se závodů?

Ano, samozřejmě. Na Hervis 1/2Maraton Praha přijede držitel světového rekordu v půlmaratonu, Zersenay Tadese z Eritrey, a pokusí se svůj světový čas 58:23 překonat právě v Praze! Přijďte podpořit nejen jeho, ale i dalších 12 500 běžců podél trati a zažijte neuvěřitelnou atmosféru závodu!