„Atraktivním týmovým pojetím chceme přilákat běžce i nové fanoušky, kteří uvidí drama do poslední chvíle,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Každý tým je propojený s dobročinným projektem a poběží v barvě svého titulárního partnera. Pořadatelé z RunCzech rozdělili do pěti družstev elitní atlety z celého světa. Jejich výkony se bodově propojí s průměrem dosažených časů všech ostatních běžců, kteří se mohou do týmů stále registrovat.

Jak se do Battle of the Teams přihlásit? Každý ze závodníků bude vyzván, aby si během registračního procesu nebo na svém vytvořeném profilu na www.runczech.com vybral svůj tým. Ať už na základě sympatií ke konkrétním profesionálům, kapitánům, nabízeným benefitům nebo charitativního projektu, které jednotlivé týmy podporují. Vítězná sestava získá prémii 30 tisíc eur, které se rozdělí mezi elitní atlety, 15 tisíc pak dostanou čtyři zbylé týmy. Motivováni však nebudou pouze profesionálové. Každý závodník má v Battle of the Teams možnost zapojit se do běžeckých komunit titulárních partnerů a využívat všech jejich benefitů nebo nově vyhrát finanční odměnu.

Ministerstvo zdravotnictví se propojuje s RunCzech

Není žádnou novinkou, že běh je nejlepší prevencí proti nemocem. Pravidelným pohybem se zvyšuje fyzická zdatnost, ale také psychická odolnost. A právě z těchto důvodů se Ministerstvo zdravotnictví ČR propojuje s organizátory z RunCzech.

„Velice si vážíme, že společně se zástupci ministerstva budeme veřejnost edukovat o přínosech běhání a pravidelném pohybu. Rádi bychom, aby se aktivní životní styl s běháním stal důležitou součástí života většiny lidí,“ prohlásil Capalbo. Maraton se v Praze poběží už po sedmadvacáté. Za tu dobu se společnosti RunCzech povedlo v Česku rozběhat statisíce lidí a několika jejich závodů se pravidelně účastní tisíce běžců z celého světa.

To si pochvaluje i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, protože zdravotní situace v Česku není příznivá. Každoročně přibývá počet lidí s obezitou nebo s cukrovkou, rostou různé psychické problémy. Proti tomu je nejlepší pravidelné sportování a aktivní životní styl.

„Prevence a posílení její role je moje priorita. A běh, který je jednou z jejích forem, sám pravidelně praktikuji. Když předcházíme nemocem, šetříme nejen vlastní zdraví a čas, ale i finance celé společnosti,“ upozornil člen kabinetu. V rámci Prague International Marathon se uskuteční 27. a 28. června Zdravotnický běh, který je určen všem lékařům, zdravotníkům, sestřičkám a dalším pracovníkům ve zdravotnických zařízení. Právě na tuto akci chce ministerstvo upozornit, propagovat a postaví vlastní tým.

Zelený tým Mattoni - Jiří Prskavec
Podpora enviromentální Nadace partnerství
Philemon Rono, Shogo Nakamura, Benjamin Preisner, Iwona Bernadelli, Worknesh Edesa a Vít Pavlišta

Oranžový tým Skupiny ČEZ - Kateřina Neumannová
Podpora Nadačního fondu Veroniky Kašákové a dětí z dětských domovů
Pamela Rotich, Yuma Hattori, Abbabiya Simbassa, Margaret Wangari, Alexander Mutiso a Jiří Homoláč

Červený tým Generali Česká pojišťovna - Ondřej Moravec
Podpora Nadace Leontinka, která pomáhá dětem se zrakovým postižením
Rahma Tusa, Silas Sugut, Justin Kent, Julien Melody, Nobert Kigen a Krystian Zalewski

Žlutý tým Rohlik.cz - Adam Ondra
Podpora dobročinné organizace Nábor hrdinů hledající dárce kostní dřeně
Rebecca Cheptegei, Alemayehu Lema, Trevor Hofbauer, Dario Castro Perez, Ronald Korir a Moira Stewartová

Modrý tým Prague Airport - Jiří Ježek
Podpora neziskové organizace Člověk v tísni
Sintayehu Lewetegn, Ondřej Fejfar, Elkanah Kibet, Viola Kibiwot, Sisay Lemma a Yuichi Yasui.