Za jeden z národních sportů je v Německu považována házená. Milují ji natolik, že si troufnou uspořádat utkání ve fotbalové aréně. Tak jako 8. září 2014, kdy do Frankfurtu dorazilo na klání mezi týmy Rhein-Neckar Löwen a HSV Hamburk 44189 diváků, což je světový rekord.

Češi takovou oblibu v házené nemají, přesto si mimořádné zápasy najdou nevšední kulisu. Při oslavě titulu Frýdku-Místku se 18. května 2003 tísnilo na hokejovém stadionu 7160 fanoušků. A u korunovace jim asistovala Dukla.

V sobotu Pražané zavítali opět na zimák. V Lovosicích se s kariérou loučil reprezentant Jan Landa a aplaudovat mu přišlo 2370 diváků.

Nikdo nechtěl bránit

Před šlágrem kola zvolili trenéři rozdílné přístupy. „Kluky jsem se snažil připravit tak, jako by hráli normální zápas. Někteří z nich podobnou atmosféru zažili už loni, máme ale spoustu mladíků,“ vysvětloval domácí Milan Berka. „Hráče jsme výrazně burcovali. A fanoušci je nabudili ještě více,“ popisoval hostující Daniel Čurda.

Oba si pochvalovali, jak aktéři unesli lomoz z tribun. Čísla ovšem hovoří jinak, 36 vstřelených branek za první půli nejsou dobrou vizitkou pro obrany. „V kádru máme spoustu juniorů. Strach jejich generace asi nezná. Chtějí hlavně dávat góly. Jsem rád, že se můžeme spolehnout na jejich dravost,“ líčil Berka, jehož pak doplnil i Čurda „Bylo vidět, že je začátek sezony, všechny to táhlo dopředu, bránit se nikomu nechtělo. Fanoušci hráče nestresovali, spíš je nabudili k pohledné a ofenzivní házené.“

Když se zdálo, že se skóre vyšplhá ke čtyřicítce, vstoupili do areny nečekaní hrdinové. Apetit střelců otupili náhradní gólmani Jan Hrdlička a Ondřej Zavázal.

„Z lavičky jsem vnímal, kolik přišlo diváků. Když jsem ale vlezl do branky, viděl jsem jen míč,“ prozradil 21letý Lovec, jenž zlikvidoval devět pokusů Dukly včetně Klímovy sedmičky v samotném závěru. „Soupeři mohli snížit na rozdíl branky. Pak rezignovali,“ všiml si. „Do hry jsme dali větší srdce. To rozhodlo.“

Zavázal se s Hrdličkou zná z mládežnických reprezentací, a proto jej neváhal pochválit. „Hrdla byl skvělý. Jsem rád, že náš ročník ukazuje, že už jsme schopni prosadit se v extralize,“ podotkl brankář Dukly. Také on zastavil devět střel. „Bál jsem se, že se mi rozklepou kolena. Fanoušky jsem naštěstí vnímal jako souvislý hluk, neznervózňovaly mě konkrétní pokřiky,“ objasnil. „Rozhodl Hrdla a naše horší produktivita. V součtu dva góly chyběly,“ dodal.