„Možná jsme k tomu byli s bráchou nasměrováni, šlo nám to v mladších kategoriích, ale v rodinné tradici pokračuju jen já,“ vypráví šestadvacetiletý Lukáš Kočař, jemuž víc sedí vytrvalostní objemy.

Mike Teunissen v první etapě Tour de France
Slavná Tour de France ve stínu skandálů a tragédií

Jedním z vrcholů jeho sezony bude 27. července pražský závod Ford Challengeprague, který je vypsán na tratích středního triatlonu (1,9 km plavání, 90 km na kole a 21,1 km běh).

Triatlonový obojživelník

Brněnský triatlet prošel klasickým postupem od olympijského triatlonu a nyní se zaměřuje na delší tratě. „Preferuji střední triatlon, ale jednou bych se chtěl posunout k ironmanským objemům,“ říká závodník, jemuž sedí i Xterra, tedy terénní forma triatlonu s horským kolem.
 
„Snažím se zdokonalovat v technice a už jsem dostal na takovou úroveň, že jsem schopný závodit s nejlepšími ve středních vzdálenostech i v závodech Xterra,“ pokračuje triatlonový obojživelník.

České biatlonistky a jejich radost z triumfu ve štafetě
Nejatraktivnější biatlonistka světa je Češka. Která z nich nejvíce okouzlila?

Jeho snem je dostat se na Havaj a zazávodit si na slavném Ironmanu, A klidně v obou triatlonových variantách. V klasické na Big Islandu i v terénní na ostrově Maui. „Kdyby se to povedlo, bylo by to úplně skvělý,“ zasní se všestranný sportovec.

Ford Challengeprague
Termín: 27. července

Místo konání: Praha
Start: Střelecký ostrov
Cíl: Vítězná ulice
 
Harmonogram
8.30: Start Scott Challenge try-athlon
(0,38-18-4,2)
12.00-12.45: Start Ford Challengeprague podle kategorií
(1,9-90-21,1)


 
Jeho nejbližším cílem je Ford Challengeprague. Loni se na něj speciálně nepřipravoval a skončil šestý. Jaké má ambice tentokrát, kdy na pražský start cílí? „Myslím, že mám šanci na lepší výsledek. Navíc znám soupeře, a tak je reálné propracovat se na pódium,“ přemítá.

Běh chmelovou mlhou

Závodit uprostřed parného léta ve velkoměstě má ovšem svá specifika. „Vltava se sice každému kvůli čistotě nemusí zamlouvat, ale jak skočím do vody, vůbec nevnímám, jestli je špinavé nebo ne,“ přiznává.

Brankář Liverpoolu Vítězslav Jaroš.
Debut na jedničku. Mladík Jaroš poprvé chytal za Liverpool, gól nedostal

„Pak si hodně užiju kolo a hlavně závěrečný běh v centru města. Běžet v pětatřiceti po rozpálených ulicích sice není žádný med, ale na druhou stranu člověka žene povzbuzování stovek diváků. Něco takového se v českých podmínkách zažije málokde. V tom je tenhle závod jedinečný,“ vykládá Lukáš Kočař.
 
Na minulý ročník má kuriózní vzpomínku ze Smíchova. „V posledním okruhu jsem se blížil k pivovaru a najednou koukám, jak se zatáhlo. Vytvořila se klasická poklička, a jak jsem přiběhl blíž, všude kolem linuly výparu chmelu. V kombinaci s děsným dusnem se mi udělalo špatně a zbývající dva kilometry jsem se protrápil. Pivo mi jinak nevadí, ale tentokrát jsem si ho v cíli nedal,“ usmívá se.