Volný styl je jeden ze dvou způsobů olympijského zápasu, který existuje také v takzvané klasické podobě, tedy řeckořímském stylu. Rozdíl mezi oběma typy nám vysvětlil trenér mládeže při klubu PSK Olymp Praha Jiří Žák:

„Zásadní odlišnost je především v tom, že zatímco ve volném stylu je povoleno útočit na nohy či je k útoku používat, řeckořímský je striktně omezen na boj od pasu nahoru. Muži mohou zápasit oběma styly, respektive v drtivé většině se na vyšší úrovni specializují na jeden z nich, ženy pak provozují pouze volný styl. V České republice je ale tento způsob spíše v útlumu, prim hraje jednoznačně řeckořímský zápas. Vychází to z tradice, i když za dob Československa jsme měli i vynikající volnostylaře, kteří ale pocházeli právě spíše ze Slovenska."

Jak často informujeme také na stránkách Pražského deníku, právě ženy volnostylařky dnes sklízejí na mezinárodní scéně velké úspěchy. Připomeňme Adélu Hanzlíčkovou, jednadvacetiletou zápasnici původem z Brna, která se nyní připravuje v pražském Centru sportu Ministerstva vnitra a která nedávno přivezla stříbrnou medaili z mistrovství Evropy do třiadvaceti let.

„Adéla Hanzlíčková nebo Lenka Hocková jsou pro český zápas určitě velkou nadějí. A to i směrem k letošní kvalifikaci na olympijské hry v roce 2016. U mužů ale převažuje klasický styl. V našem oddíle, kde mám na starosti mládež, se také věnujeme právě řeckořímskému zápasu. I přesto se ale volnostylařského mistrovství rádi účastníme. Jednak je to pro nás letos výhodné vzhledem k místu konání, navíc ale pro mladé, především žáky, je dobrá každá konfrontace," vysvětluje Žák, proč se s dvaceti mladými zápasníky jeho oddíl mistrovství republiky účastní.

PSK Olymp Praha nebude určitě na volnostylařském šampionátu pouze „pátým kolem u vozu". Hlavní mládežnický trenér klubu si je dle svých slov jist, že jeho svěřenci svedou i s vyloženě na volný styl specializovanými zápasníky rovnocenné boje. Ani medaile nevylučuje.

„Navíc zde budou naše barvy hájit také dvě dívky, které v oddíle máme. V žákyních to bude Markéta Balíková, která před týdnem vyhrála dobře obsazený turnaj v Německu. V juniorkách Vasilina Trukh-manová, která vzhledem k svému původu startovala letos i na mistrovství Ruska, kde v kadetské kategorii obsadila moc pěkné páté místo. V Rusku, kde je úplně jiná konkurence, jde o veliký úspěch a známku kvality, kterou tato zápasnice má. Jsem si téměř jist, že obě tyto naše reprezentantky na domácím mistrovství budou brát tituly," uzavírá Žák.

Petr Vurbs