„Věříme, že náš minigrandslam, jak turnaj nazýváme, bude zase magnetem pro diváky,“ věří Vladislav Šavrda, ředitel turnaje, který potřetí v řadě spojuje muže a ženy. Loni ozdobila turnaj ve čtyřhře legendární Martina Navrátilová. A perlička nechybí ani letos. Na Štvanici bude lákadlem již avizovaná exhibice wimbledonských šampionů Gorana Ivaniševiče a Richarda Krajicka. Ta se uskuteční v sobotu 12. května.

Krajicek, vítěz z All England Clubu 1996, by měl být fit i po zranění, které měl na veteránském okruhu. „Je v pořádku,“ ujistila jeho mladší sestra Michaela, jedna z hlavních favoritek dvouhry žen. Turnaj žen má stále dotaci 145 000 dolarů, ač se organizátoři snažili o navýšení. „Nedostali jsme souhlas od WTA,“ konstatoval Šavrda.

Pokud se bude chtít turnaj udržet na ženské tenisové mapě, bude muset finančně přitlačit. Od roku 2009 totiž zanikne kategorie Tier IV, do které Praha patří. Poslední v řadě budou turnaje s minimální dotací 225 000 dolarů. „A k tomu bude potřeba uzavřít smlouvu na pět let a zaplatit poplatek 400 tisíc dolarů,“ dodává Šavrda.

Pořadatele čeká jednání, jak s turnajem naložit. „Je otázkou, zda se ekonomicky vyplatí uživit velký turnaj žen a malý mužů,“ říká Šavrda. Do hlavní soutěže se letos přímo nevešla žádná Češka. Iveta Benešová je druhá nasazená v kvalifikaci, ale pokud asociace WTA nevyužije svou divokou kartu, dostane ji od organizátorů právě ona. „Doufám, že se vejdu. Ráda bych hrála,“ potvrdila při Fed Cupu Benešová, která loni místo Prahy hrála v Berlíně. V challengeru mužů jsou prakticky všichni čeští hráči kromě Berdycha a Štěpánka. Chybět například nemůže štvanický patriot a dvojnásobný šampion Jan Hernych.