V turnajové historii sahající až do roku 1992 navštívilo Prahu na 100 tisíc mladých hráčů a hráček z více než 7 tisíc týmů, které zastupovaly 42 zemí Evropy, Asie, Ameriky i Afriky.

Pořadatelé letos na Prague Handball Cupu přivítají 443 družstev z pětadvaceti zemí, mezi nimiž nebudou chybět týmy z exotického Hongkongu, Izraele nebo Kanady. Většinu soutěžního pole však budou tvořit týmy z Česka, Německa, Dánska a Slovenska.

Akce se každoročně těší oblibě nejen u mladých sportovců a trenérů, ale také médií a sponzorů. „Pro českou házenou jde o velkou událost. Něco jako svátek, který si všichni pořádně užívají. Pro podstatnou většinu mladých hráčů a hráček jde o vrchol jejich kariéry," říká mládežnický reprezentační trenér Jan Salač, poté dodává:

„Z pohledu trenéra je turnaj zajímavou konfrontací se zahraničními týmy, kterých přijede hodně, ale tady musím říci, že ne každý z nich je silný tým. Takže bych vše uzavřel větou, že si akci užijeme a pokusíme se o co nejlepší umístění."

Záštitu nad turnajem převzalo hlavní město Praha. Pro všechny aktéry bude opět k dispozici možnost zakoupení originálních triček s motivem akce, který se pro unikátnost obměňuje. Pro letošek je logem trojice koktejlových sklenic s házenkářskými míči jako dekoraci k brčku či paraplíčku a mottem „your easter cocktail".

Samotné házenkářské aktivity doplňuje bohatý doprovodný program v turnajovém centru, které hostí už druhým rokem Galerie Harfa. Součástí akce jsou také již tradičně semináře pro mladé rozhodčí, které pořádá Český svaz házené spolu s evropskou federací. Právě sudí, kterých je potřeba okolo 170, jsou nezbytnou součástí klidného průběhu akce. Novinkou budou semináře pro zahraniční rozhodčí.

Nepostradatelnou součástí jsou dobrovolníci a pořadatelé, kterých se na turnaji sejde přes tři stovky.

České barvy mají na co navazovat. V kategorii starších dorostenek obsadily loni hráčky Veselí nad Moravou třetí místo, Sokol Písek byl na místě čtvrtém. Mezi staršími žáky se dařilo házenkářům pražské Dukly v kategorii MC, kteří prohráli až finále se švédským Önnereds. Mladší žáci Zubří se radovali z bronzových medailí. O cenné kovy bojovaly i dva české týmy v kategorii mladších žákyň, vzájemné střetnutí nakonec k třetí příčce přivedlo děvčata ze Zlína, která na bramborovou pozici odsunula Slavii. Mezi úplně nejmladšími zvítězil Jičín.

Rozhodně nešlo o náhodu, jelikož o rok dříve se stříbro podařilo vybojovat dorostenkám Sokola Vršovice, bronz získali jejich vrstevníci z Dukly. Uspějí Češi také letos?

Vraný slibuje: Přijdu na finálový den

close VÁCLAV VRANÝ. zoom_in Ve své bohaté kariéře oblékal Václav Vraný dres Plzně i Dukly, zahrál si nejvyšší německou soutěž, mistrovství Evropy anebo Prague Handball Cup.

Václave, jak vzpomínáte na své účinkování na Prague Handball Cupu?
Hrozně rád. Sice už si nepamatuji na všechny výsledky a věkové kategorie, dobře ale vím, že jsem tři nebo čtyři ročníky absolvoval.

To znamená, že jste nevyhrál?
Přesně tak. Nějak nám finálové účasti unikaly. Vždycky jsme měli sen zahrát si o medaile, nejlépe o zlaté. Finále se v té době hrála na Letné na Spartě, hala byla doslova natřískaná. Nevyšlo to, nepřál nám asi los, s budoucími vítězi jsem se totiž několikrát střetl.

Těžil jste z nabytých zkušeností i mezi profesionály?
Hrát Prague Handball Cup je pro mladého hráče neuvěřitelná zkušenost. Nastupujete před rodiči, my hráli ještě na antuce, a najednou přijedete na veliký mezinárodní turnaj. Dodnes si vzpomínám na zápas s reprezentanty Ukrajiny, s lidmi jiného vzrůstu a umu. Každá země hraje házenou trochu jinak, poměřit se je důležité. A jestli mi to pomohlo později? Samozřejmě, co zápas, to posun kupředu.

Navázal jste na akci přátelství?
Mnohá, pamatuji si, jak jsme se setkali ve skupině s Košicemi a navázali jsme přátelství s kluky, které jsem později potkával na úrovni národních týmů, a v německých angažmá. Samozřejmě jsme se družili také s děvčaty. (směje se)

Přijdete se také letos podívat?
Jsem moc rád, že se podobná akce v Praze koná, celá česká házená na ní může stavět. Podívat se přijdu na finálový den. Snad v něm uvidím hodně našich družstev.

Hana Kaczkowská