Slavia Hradec Králové – TJ Bohemians Praha 1:1 (1:0) – ženy

Branky: Chytrá – Nedvědová.

 „Tentokrát jsme byly lepším týmem. Jediný gól jsme obdržely po naprosto ojedinělé akci soupeřek. Bohužel jsme ale nebyly schopné využít naše šance a vstřelit více než jen jeden gól. Asi chyběla i trocha pověstného štěstíčka, abychom místo tyček trefovaly síť branky," myslela si kapitánka zelenobílých Karolína Borská.

HC Hostivař – SK Slavia Praha 2:1 (0:0) – ženy

Branky: Neplechová 2 – Šípalová.

 „Utkání šlo z našeho pohledu až překvapivě dobře. Hrály jsme na hranici svých schopností. Útočily jsme po stranách, z čehož jsme si vytvořily hodně šancí," líčila šestnáctiletá útočnice Hostivaře Lucie Ledvinová.

 „Slavia nás podcenila. Ze začátku byla její hra rozháraná, pak se sice holky snažily, ale už moc nevěděly, co hrát," upozornila na častý nešvar favoritů Ledvinová.

 „Hostivař jsme určitě nepodcenily. Holky hrály dobře, akorát je škoda, že neproměnily některé šance," nesouhlasila s útočnicí mladičká brankařka sešívaných Josefína Stýblová.

 „Naopak bylo skvělé, že se snažily útočit do poslední chvilky. I v obraně mi pomohly. Někdy se to tak prostě sejde, že se v kruhu objeví více hráček, dojde k tlačenici a z ní padne gól," charakterizovala lakonicky Stýblová.

HC 1946 Praga – HC 1972 Rakovník 2:2 (1:0) – ženy

Branky: A. Kolářová, Kyndlová – Matoušková, B. Čermáková.

 „S remízou nejsme spokojené, protože jsme byly lepším týmem. Hrály jsme dobře a navrch měly především po fyzické stránce," mínila střelkyně druhé branky Klára Kyndlová.

 „Bětka Nedvědová mi nahrávala z levé strany před kruhem. Já ho s balonkem na holi oběhla a vystřelila. V tu chvíli už jsem věřila ve výhru. Na konci ale přišel výpadek. Zbytečně jsme otevřely hru, snažily se vstřelit další gól. Za což nás Rakovník potrestal," pokračovala.

 „Škoda, že jsme si remízou zkomplikovaly pozici. Jsme ale stále na začátku soutěže, a tak neházíme flintu do žita," litovala dvaadvacetiletá útočnice.

HC 1946 Praga – SK Slavia Praha 0:5 (0:1) – muži

Branky: Kotek 2, Piterák, Linhart, O. Vacek.

Dvougólový návrat na české pažity zaznamenal po dvouleté pauze dvacetiletý útočník červenobílých Stanislav Kotek. Nešlo ale o návrat po zranění, nýbrž…

 „Nějak jsem se nepohodl s trenérem a vybodl se na to. Nedávno jsem se ale na sebe podíval do zrcadla, spočítal kila navíc a rychle běžel na pozemák," objasňoval kanonýr. Pak už se věnoval pouze utkání s Pragou.

 „Moc nám nevyšla první půle, ve které jsme Pragu trošičku podcenili. Ve druhé jsme ale přidali na důrazu a hned se ukázalo, kdo je lepší," shrnul vše podstatné Kotek.

 „Před utkáním jsme si říkali, že vyhrajeme. To se ale dalo jen těžko zrealizovat, když jsme dodržovali taktiku pouze v prvním poločase. Druhá byla pro nás propadákem, jak po stránce taktické, tak především fyzické. K tomu jsme dělali hrubé technické chyby a zaslouženě prohráli," neskrýval dvaatřicetiletý obránce Pragy Pavel Chlapec.

 „Musíme se nad sebou zamyslet a začít pořádně trénovat. Scházet se v sedmi lidech nemá cenu. Při takovém počtu nenacvičíte nic, ani zónu, ani signály. Bez tréninku to prostě nejde," přidal známou pravdu nespokojený kapitán.

HC 1972 Rakovník – HC Hostivař 4:1 (0:0) – muži

Branky: Seeman 2, Skála, Jahoda – Škaloud.

 „Troufnu si tvrdit, že jsme měli v prvním poločase více ze hry. Bohužel jsme ale nevyužili šance, které se nám naskytly. Jsem přesto rád, že jsme na rozdíl od zápasu s Liticemi hráli daleko důrazněji a konečně bojovali," těšilo třiatřicetiletého obránce Hostivaře Aleše Peřinku.

„Ve druhé půli jsme se dokonce ujali vedení brankou, která nejspíš neměla platit. Pak ale přišly dva trestné rohy, které středočeši proměnili a zápas už si nenechali vzít. Rozdíl mezi námi a Rakovníkem byl pouze v tom, že oni měli ve svém středu útočníka Seemana. Kdyby hrál za nás, vyhráli bychom," složil poklonu mladému reprezentantovi Peřinka.

President – Slavia Hradec Králové 4:1 (1:0) – muži

Branky: Lomský 2, Trávník, Bureš – Machút.

 „Až do první branky jsem se bál o výsledek. Když přišel, věděl jsem, že už vyhrajeme," tvrdil devatenáctiletý gólman Jiří Zelenka, který spolu se seniorským reprezentantem Chrpou vytvořil na Presidentu velice silnou dvojici.

 „S Pavlem vycházíme skvěle. Máme dohodu, že jednou chytá on a podruhé já," vysvětlil formu spolupráce v pražském celku. Pak se vrátil k samotnému duelu.

 „Myslím, že nám vycházelo prakticky všechno a byli jsme jasně lepší především v kombinaci," doplnil český reprezentant do jedenadvaceti let.

Jak to vidí osobnost? Tentokrát trenér Petr Novák

Rukama mu prošly desítky ba stovky talentovaných hráček. A tak se nemůžeme divit, že o víkendu vezme celou rodinu a jde se na pokroky svých současných i minulých svěřenkyň podívat. O kom je řeč? O devětatřicetiletém trenérovi českých mládežnických reprezentací Petru Novákovi.

Co mě zaujalo ve 4. kole?

„Za překvapení kola a přiznám se, že pro mě nemilé, bych označil prohru žen Slavie na Hostivaři. Očekával jsem, že se projeví větší zkušenost a vyhranost sešívaných. Prakticky všechny jejich hráčky mají odehránu řadu reprezentačních zápasů nebo alespoň pohárových a jsou hokejovější než Hostivař. Myšlenka na to, že jste lepší, ale sama o sobě nestačí," netají zklamání z výkonu červenobílých otec jedné z hráček vicemistryň, šestnáctileté obránkyně Veroniky.

Na co se těším v následujícím kole?

„Nejzajímavější bude určitě souboj mužů Litic proti Rakovníku. Jde o dva silné týmy aspirující na titul, které momentálně hrají velice zajímavý hokej. Favorita bych v utkání nehledal, bude to určitě velmi vyrovnané," těší se na utkání.

Jak se mi líbí zapojování mladých hráčů a hráček do extraligy?

„Jde o pozitivní a nakonec i o nutnou volbu pro všechny týmy. Mělo by se tak ale dít s ohledem na zdraví hráčů. Většina z nich totiž nastupuje ještě při růstovém i psychickém vývoji. Mladí lidé si myslí, že zvládnou všechno, pak ale přicházejí častá zranění. Musíme dbát na daleko větší regeneraci, posilovací, protahovací a doplňková cvičení. Každý větší turnaj v dorosteneckých kategoriích dohrávají česká družstva zatejpovaná od hlavy až k patě, což je myslím k zamyšlení," dodává Novák.

Program pátého a šestého kola extraligy, hrací dny pátek 28. 9. a sobota 29. 9.

Prodlouženého víkendu využijí k sehrání dvou kol čeští pozemní hokejisté.

Pátek:

11.00 Praga – President (muži)
11.00 Mnichovice – Slavia (muži)
16.00 Litice – Rakovník (muži)

Sobota:

10.00 Rakovník – Hradec Králové (ženy)
10.45 Slavia – Hostivař (muži)
11.00 Hradec Králové – Praga (muži)
12.00 Hostivař – Praga (ženy)
12.30 Bohemians – Slavia (ženy)
16.00 President – Mnichovice (muži)

Vsadily se

Vše začalo celkem nevinně, hráčky Hostivaře Monika Košťálová a Pragy Kateřina Laciná se špičkovaly o to, kdo vyhraje jejich vzájemný zápas. Nakonec to ale skončilo slovy: „A o co?"

Poražená z děvčat půjde na následující domácí zápas svých soupeřek s radostí, s úsměvem, ale také s velikým transparentem, na kterém bude stát název vítězného celku, kterému bude po celý duel nadšeně fandit.

Pokud jedna z hráček vstřelí gól, přijdou na řadu sladkosti. Slavná střelkyně obdrží od neskórující chuděry vlastnoručně upečenou bábovku, koláč, či buchtu.

 „To nám stačí. Jsme skromné, ale i krásné. O tom se můžete přesvědčit na vlastní oči v sobotu při zápase nebo alespoň na přiložené fotce,"  vysvětlují s úsměvem obě rivalky.

Seeman prolomil dívčí nadvládu

Tři vítězky prestižního ocenění „Hráč-ka kola" zaznamenal doposavad letošní ročník extraligy pozemního hokeje. Teprve ve čtvrtém kole se dočkal muž, a to dvaadvacetiletý český reprezentant ve službách Rakovníka Martin Seeman.

Chcete důkaz o správnosti volby? Pak poslouchejte. Dlouholetý kapitán ČeskaAleš Peřinka hájící barvy Hostivaře řekl na jeho adresu po prohraném utkání ve středočeské baště: „Rozdíl mezi námi a Rakovníkem byl pouze v tom, že oni měli ve svém středu útočníka Seemana. Kdyby hrál za nás, vyhráli bychom."

 „No, tak to se od tak skvělého hokejisty, jakým je Péřa, dobře poslouchá. Stejně tak mě těší, že jsme konečně prolomili nadvládu žen. Přeci jen by měl cenu jednou získat chlap," smál se Seeman. Pak se vrátil k utkání s Hostivaří.

 „Musím přiznat, že nás v prvním poločase soupeři překvapili svojí taktikou. Nedokázali jsme překonat jejich zónu. Vždyť jsme za celých třicet pět minut pouze jednou vystřelili na branku," nezapíral kanonýr.

 „Ve druhé jsme se zklidnili. Přestali na sebe řvát, začali lépe běhat, nahrávat si. Konečně jsme se dostali do kruhu. Koncovka už byla dobrá," usmíval se autor dvou branek.

 „První padla po trestném rohu a znamenala důležité vyrovnání. Druhá po vysokém lobu Pepy Daška. Já už pouze obešel obránce a skóroval úderem" řekl reprezentační útočník, jehož zrak už míří k plzeňskému střetnutí.

 „Půjde o naši první velkou zkoušku. Letos se o titul podle mě poperou tři kluby, a to Slavia, my a Litice," doplnil hráč čtvrtého kola extraligy.

Smíšek kola

Nejen špičkovými výkony živ je člověk. To potvrdila šestnáctiletá slávistka Nikola Hrachová, kterou pobavil natolik slavností úvod střetnutí na Hostivaři, při kterém obdržela její spoluhráčka Andrea Vančurová ceny určené pro tu opravdu nejlepší ve 3. kole, že strhla ke smíchu i své spoluhráčky, diváky a jak pevně věříme i vás (viz. fotogalerie). Právem se tak stává „Smíškem kola".