Nečekané zaváhání mrzí o to víc, že měli domácí borci utkání velmi dobře rozehrané. Po brankách Peřinky, Bernátka a Vacka vedli v páté minutě druhé půle už 3:0 a mířili tak za postupem.

Doplatili ale na ztrátu koncentrace, chcete-li strach, jak jejich herní výpadek, při kterém vyrobili dva trestné rohy a jednu penaltu a nechali tak Ukrajince vyrovnat, nazval český trenér Chris Faust. No a pak na vlastní nemohoucnost při trestných rozích. Tři z nich zahodili v posledních pěti minutách hry.

A tak čeští hokejisté k vytoužené výhře nedokráčeli. Psychicky zdecimovaný celek už jen prohrál 2:3 na samostatné náběhy. Poslední bodík rozdávaný na turnaji už ale nic nezměnil na tom, že do druhého kola kvalifikace mistrovství světa postupují celky Polska a Ukrajiny, zatímco Bělorusko a Česko končí hned v jejím zárodku.

 „Co mám říct po utkání, ve kterém jsme vedli tři nula a prohráli na samostatné náběhy? Snad jen to, že je to prostě neuvěřitelné," kroutil hlavou kouč Česka Chris Faust.

 „Za všechno může náš strach, a to i u těch nejklíčovějších hráčů," pokračoval kriticky.

 „Při závěrečném tlaku nám chyběla trocha více klidu. Při šancích Bernátka, Seemana a Peřinky pak i štěstí. Na to se ale nemůžeme vymlouvat. Musíme začít více trénovat. Těžko můžeme uspět proti solidním evropským družstvům s tak malým počtem tréninků," doplnil Faust.

Česko – Ukrajina 3:4 po samostatných nábězích (1:0/3:3)

Česko: T. Hanus (Chrpa) – Jahoda, M. Hanus, Jaroš, Bernátek, Vudmaska, Soukup, Bureš, Piterák, Lehovec, Babický, Peřinka, Seeman, Kyndl, Vacek, Trávník, Capouch. Trenér Faust.

Branky: Peřinka, Bernátek, Vacek – 3x Ozerskyy.

Náběhy 2:3 – proměnili: Piterák, Bernátek – 2x Moroz, Ozerskyy.

Konečná tabulka prvního kola kvalifikace o MS:

1. Polsko 9 bodů

2. Ukrajina 5

3. Bělorusko 3

4. Česko 1

Smutné loučení Aleše Peřinky

K výrazným změnám dojde po neúspěšném vystoupení českých pozemních hokejistů v prvním kole kvalifikace na mistrovství světa v reprezentační obraně. Po akci se s ní rozloučili dva zkušení borci Tomáš Bureš z HC President a Aleš Peřinka z HC Hostivař.

Pro oba šlo o nešťastnou derniéru. Především pak pro třiatřicetiletého kapitána Aleše Peřinku, jenž byl v duelu u mnohého podstatného. Nejprve poslal v šesté minutě český celek do vedení, aby při závěrečném tlaku neproměnil ani jednu ze tří střel, kterými zakončoval trestné rohy domácích.

Aleši, jak jste viděl úvod utkání?

Pozitivně, do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme si řekli a hráli to, co nám vštěpoval trenér. Podařilo se nám dát brzký gól. Bylo to takové celé ideální. Pak jsme se ale nechali zbytečně zatlačit do obrany. Ukrajinci převzali otěže zápasu. I tak jsme ale do poločasu neinkasovali.

Vstup do druhé půle byl naprosto snový.

To ano. Po pěti minutách jsme vedli 3:0, a to po pěkných akcích na jeden dotek. Ukrajinci nevěděli, co hrát. Všechno spělo ke snadnému postupu.

Proč nepřišel?

To prostě nechápu. Jak je už naší tradicí, po vstřeleném gólu ztratíme koncentraci a neplníme to, co nám říká trenér. Po třetí brance se nám úplně rozpadla hra. Ukrajinci do nás šili. Vyšly jim dva rohy a využili i zbytečnou penaltu, kterou jsme vůbec neměli vyrobit.

I vy jste ale měli výhodu trestných rohů. Všechny tři jste zakončoval. Co chybělo?

Při posledních dvou opravdu málo. Jednou jsem se zmýlil zhruba o dvacet centimetrů a podruhé mě vychytal skvělým zákrokem jinak nevýrazný gólman.

Končíte po neúspěchu. Definitivně?

Ano, už nenastoupím. Samozřejmě jsem chtěl končit jinak, ale na mém rozhodnutí to nic nemění. Nejvíc mě mrzí, že jsme si pokazili celou přípravu a zabrzdili chuť do hokeje.

Pomalu odcházejí zkušení třicátníci. Co to znamená pro českou reprezentaci?

V podstatě nic. Každý je nahraditelný. Vidím okolo sebe pár mladých kluků, kteří brzy dorostou. My jsme sice zkušenější, ale oni dravější a rychlejší. Jen mě mrzí, že jsme je o zkušenosti trochu připravili svým vypadnutím. Mohli je získat rychleji při těžkých kvalifikačních bojích. Pevně ale věřím, že je pod vedením trenéra Chrise Fausta i dalších lidí ze svazu brzy získají. Cesta, kterou se vydali, je správná a já jim do ní přeji hodně štěstí.