Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozemně hokejové extraligy jsou na počátku

Praha – Jako o otevřeném mistrovství Prahy lze s trochou nadsázky mluvit o nejvyšších českých soutěžích pozemních hokejistů a hokejistek. Posuďte sami, mezi muži jsou členy osmičlenné extraligy Slavia, Praga, President a Hostivař. Mezi ženami čtyřlístek Slavia, Praga, Bohemians a Hostivař doplňují už pouze dva mimopražské celky. Proto pro vás připravil Pražský deník ve spolupráci s Českým svazem pozemního hokeje ojedinělý projekt „Pozemně hokejových střed", které budou detailně mapovat cestu týmů metropole, věnujícím se tomuto krásnému sportu.

31.8.2012 4
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

OBHÁJKYNĚ! Hráčky HC 1946 Praga se radují z historicky prvního titulu v extralize. Kdo vyhraje letos?Foto: Jiří Růžička

Začněme ale už dnes představením oddílů pozemního hokeje v metropoli:

SK Slavia Praha – muži

V týmu patnáctinásobných a zároveň úřadujících mistrů republiky došlo k několika personálním změnám. Po sezoně se rozloučil se sešívanými trenér Tomáš Babický, kterého nahradil František Stránský. „Chceme opět získat titul a pokusit se o postup v Poháru mistrů evropských zemí," stanovuje vysoké cíle. „K nim se ale dobereme pouze přes zlepšení efektivity při zakončování vypracovaných akcí a většímu zautomatizování herních systémů," vypočítává kouč červenobílých. Ten už nemůže počítat s reprezentanty Reinhardem Nicklasem a Martinem Babickým, kteří odešli do Litic, respektive do Skotska. I tak by měli osobnosti jako bratři Hanusovi, David Vacek nebo Daniel Piterák, posíleni o gólmana Tomáše Formánka z pražského Presidentu, dovést sešívané k obhajobě.

President Hockey Club – muži

Na čtvrté příčce zakončili loňskou sezonu hokejisté Presidentu Praha. Po ní odešel k českým mládežnickým reprezentacím kouč Miroslav Ludvík, kterého vystřídal pro změnu bývalý trenér seniorské reprezentace Petr Troníček. Presidenti svůj kádr upravili jen kosmeticky. Za brankaře Tomáše Formánka, jenž míří do Slavie, přichází na hostování Jiří Zelenka z TJ Kbely. „Chceme vyrovnat výkonnostní rozdíly mezi zkušenými a mladými hráči, které se v týmu za poslední sezonu objevily. Je třeba zapracovat na technické a taktické vyspělosti mladých," vysvětluje nový lodivod Presidentu. „Cílem je postup do play-off. Při hře o něj budeme potřebovat především stabilitu a vyrovnanost kádru. Ne nadarmo se říká, že řetěz je tak silný, jako jeho nejslabší článek," tvrdí Troníček.

HC Hostivař – muži

Mimo příčky zaručující play-off zakončili loňský ročník hráči HC Hostivař. „Šlo o jednoznačný neúspěch," nebojí se přiznat trenér hostivařských Miroslav Smolík, který na rozdíl od svých kolegů dál zůstává v čele mistrů republiky ze sezony 2002–03, kteří by se rádi vrátili do boje o nejvyšší příčky. „Letos chceme hrát o medaili. V přípravě jsme poctivě dřeli. Věřím, že to kluci zúročí, probudí se a začnou konečně hrát hokej," dodává neoblomně Smolík, jenž se může opírat o stabilizovaný kádr, ve kterém nedošlo k žádné změně. Bude zajímavé sledovat, kam celek okolo velezkušeného reprezentačního kapitána Aleše Peřinky a dravých mladíků Adama Škalouda, Jana Erlebacha, či Jana Pauera dokráčí.

HC 1946 Praga – muži

S nejnižšími ambicemi ze všech pražských mužstev vstupují do sezony hokejisté HC 1946 Praga. V loňské lize se celek vedený Filipem Neusserem zachránil. Což by chtěl zopakovat i letos. „Lepší by bylo pohybovat se v klidném středu tabulky," přeje si hrající kouč, který už v letošním roce nemůže počítat s dvěma hráči, Františkem Mudrou, jenž si bude na pozemně hokejový chlebíček vydělávat ve Finsku a s útočníkem Patrikem Fetrem, který ukončil kariéru. Druhého jmenovaného by měl nahradit třicetiletý Martin Schreyer, který se na zelený pažit vrací po vleklém zranění. „Kluci ještě potřebují získat zkušenosti. Přidat na důrazu. Jsme stále na začátku cesty. Dejte nám dva roky k práci a pak můžeme hrát slušný hokej," prosí Neusser.

HC 1946 Praga – ženy

Poprvé v historii vstupují do extraligy v roli obhájkyň hokejistky Pragy. Přesto nebylo v loňské sezoně všechno jen růžové. „Co se týče extraligy, mohu použít pouze superlativy. Horší výkony jsme ale podávali v evropských pohárech, ve kterých jsme sestoupili o úroveň níž," popisuje náročný lodivod Miloš Kavan, jehož na prvním tréninku čekal stabilizovaný, ovšem i velmi mladý kádr. „Jsem rád, že jsme udrželi útočnici Alžbětu Nedvědovou, která u nás už druhým rokem hostuje. Naopak jsme Ivaně Vošahlíkové prodloužili hostování v Hradci Králové," vypočítává. „Cíle máme jen ty nejvyšší. I když favorizujeme Slavii, tak se chceme pokusit obhájit mistrovský titul. Stejně tak úspěšně reprezentovat Českou republiku v evropských pohárech. K tomu potřebujeme stále zlepšovat hru a ještě více zapracovat naše dorostenky do extraligového kádru," dodává Kavan.

SK Slavia Praha – ženy

Jednoznačný úkol mají letos hráčky pozemně hokejového hegemona let minulých pražské Slavie, které skončily v loňském sezoně „až" stříbrné. „Samozřejmě nejsme spokojeni s druhým místem v soutěži. Tím spíš, že jsme měli vyhrát finále," myslí si lodivod sešívaných Lukáš Lahoda. „To rozhodlo větší nasazení soupeřek. Právě na koncentraci musíme zapracovat. Stejně tak musíme do týmu lépe začlenit mladé hráčky, tak jak nám to předvedla Praga" nabádá trenér, kterému by k útoku na nejvyšší metu měl dopomoct návrat české reprezentační útočnice Renaty Capouchové, jež v loňském ročníku nastupovala za HF Roma. K týmu se připojil i už pomalu ztracený talent Petra Horníčková. Pokud vše trenér Lahoda sladí, je celek okolo zkušených Poloprutské s Šípalovou, brankařky Vančurové nebo reprezentantek Bížové, Dukátové, Reinosové, Capouchové a sester Mejzlíkových hlavním kandidátem na titul.

HC Hostivař – ženy

Na třetí příčce skončilo družstvo HC Hostivař v sezoně 2010–11. Loni z toho byla čtvrtá, a tak byl trenér Antonín Kemr v hodnocení poněkud rozporuplný. „Jde o zklamání, ale i o úspěch," krčí rameny kormidelník, jehož těší především to, že zůstal jeho kádr beze změn. „Jsem rád, že pokračují všechny opory. Pokud přistoupí zodpovědně k tréninku, tak věřím, že mají opět na postup do play-off a s tím i boje o medaile," přeje si kouč, jenž se opírá o věkově rozličný kádr. Na jedné straně stojí dvaačtyřicetiletá veteránka Zuzana Selingerová, na druhé pak teprve šestnáctiletá obránkyně Lucie Ledvinová. Mezi nimi vše utužují české reprezentantky Pavlína Trčková a Denisa Neplechová s kanonýrkou Monikou Košťálovou.

TJ Bohemians Praha – ženy

Hodně vousaté už jsou tituly hokejistek pražských Bohemians. Ten poslední vybojovaly zelenobílé v roce 1984. Tak vysoko nebudou svěřenkyně Alexandry Havlíkové pomýšlet ani letos, spíše se budou opět zachraňovat. „To si nemyslím," věří svým hráčkám trenérka. „Už v loňském roce se v našem celku mnohé změnilo. Velice si vážím nového přístupu hráček k hokeji. Začaly hrát kolektivně a mít i kolektivní cíl," vysvětluje. „Začátky byly samozřejmě střídavě úspěšné. Několik zápasů jsme ztratily vlastními chybami. Všechny holky ale přistoupily na naše změny velice pozitivně a hlavně dokázaly najít v sobě disciplínu," těší trenérku. Kam až by tedy mohly letos klokanky doskákat? „Do play-off. K tomu se ale holky musí ještě individuálně zlepšit. Umět se samostatně prosadit. Kolektiv se musí sehrát. Potvrdit chuť dojít v tabulce co nejvýš," burcuje Havlíková, která přivítala v kádru duo z Litic Zuzanu Dvořákovou a Magdu Špilnerovou. Naopak se musela rozloučit s Alžbětou Milerovou, jež odjela studovat do Portugalska.

Kdo vyhraje extraligu, kdo sestoupí? Tipy extraligových celků:

SK Slavia Praha – muži: titul získáme my – sestoupí nejspíš TJ Mnichovice

President Hockey Club – muži: SK Slavia Praha – HC 1946 Praga

HC Hostivař – muži: SK Slavia Praha – TJ Mnichovice

HC 1946 Praga – muži: TJ Plzeň Litice – TJ Mnichovice

HC 1946 Praga – ženy: favorizujeme SK Slavii Praha – sestoupí nejspíš TJ Bohemians Praha

SK Slavia Praha – ženy: SK Slavia Praha – TJ Bohemians Praha

HC Hostivař – ženy: SK Slavia Praha – netroufneme si tipovat

TJ Bohemians Praha – ženy: HC 1946 Praga – Slavia Hradec Králové

Jak to vidí osobnost?

Před dvaatřiceti lety bojovala Alena Mejzlíková-Kyselicová na olympijském turnaji v Moskvě, kde naše děvčata získala senzační stříbro. Dnes v pražském Edenu asistuje trenéru Lukáši Lahodovi u ženského družstva. K tomu se uvolila pro Pražský deník komentovat dění v českých extraligách.

 „Nejvíc se těším asi na ženská utkání Slavie s Rakovníkem a Pragou. Oba celky mají odlišné herní pojetí než my. Vždycky mě potěší, když se s nimi vypořádáme, tedy, pokud se to podaří," směje se.

 „Dále na návrat velikého talentu českého pozemního hokeje, čtyřiadvacetileté obránkyně Petry Horníčkové po zdravotní odmlce. Uvidíme, jestli vydrží a bude ochotná na sobě pracovat. Zatím se zřejmě v sestavě neobjeví, snad časem," přeje si slávistka.

 „V mužské kategorii jsem zvědavá, jestli naši kluci obhájí titul. Nebudou to mít jednoduché, především Litice a Rakovník budou zle dotírat," myslí si trenérka.

Program 1. kola sobota 1. 9.:

10:00 Rakovník – Hostivař (ženy)

11:00 Mnichovice – Hostivař (muži)

16:00 Praga – Bohemians (ženy)

Šlágr kola se hraje na Pragovce

Jediné pražské derby nabídl los prvního kola extraligy. Mistryně ligy z HC 1946 Praga přivítají na svém hřišti na Zeleném pruhu bohemačky, které se loni tak tak zachránily. Letos ale chtějí hrátv nejvyšší soutěži výraznější úlohu.

 „Vstup do sezony, ve které chceme obhájit titul, je pro nás velmi důležitý" míní osmnáctiletá hráčka Pragy Tereza Tůmová.

 „Bereme pouze výhru, i když dobře víme, že pro nás může být hrozbou nevyzpytatelná hra bohemaček a určitě také pár nových pravidel, které platí nově od této sezony," pokračuje.

 „Díky účasti některých našich hráček ve světové lize nebylo lehké dát dohromady plán přípravy celého týmu, proto bude nejdůležitější dostat se do herní pohody a jít do zápasu na sto procent," dodává obránkyně.

 „Určitě nás nečeká lehký zápas," uvědomuje si třicetiletá záložničce Bohemians Radka Csajková.

 „Úspěchem by pro nás byl i zisk bodu. Hlavně se chceme střelecky prosadit, což nám loni moc nevycházelo," doufá opora.

 „Do zápasu půjdeme v plném nasazení. Rády bychom ukázaly, že máme na víc, než hrát ve spodní části tabulky," doplňuje Csajková.

Autor: David Nejedlý

31.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Předvolební debata v deníku 19.10.2017
13

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení