Za pozornost stojí spousta zajímavostí: pro Francii to byla první výhra v nejprestižnějším automobilovém seriálu po 24 letech. Považte, naposledy to dokázal v roce 1996 Olivier Panis v Monaku.

V Gaslyho vlasti vzbudil triumf, i když mu k prvnímu místu pomohl Hamiltonův prohřešek a následný trest, pochopitelně nadšení. Země čtyřnásobného mistra světa Alaina Prosta jásá.

Francouzský jezdec Pierre Gasly z týmu Alpha Tauri se raduje ze svého vítězství v cíli Velké ceny Itálie v Monze.
Překvapení v Monze. Premiérové vítězství slaví Gasly, Hamiltona trestali

Překvapivý vítěz, jehož největším úspěchem bylo druhé místo při Velké ceně Brazílie, po závodě nestačil kontrolovat mobil, co mu chodilo blahopřejných zpráv. A ne ledajakých. Zmeškaný hovor měl i od francouzského prezidenta.

Hodně gratulací

„Emmanuel Macron mě opravdu překvapil. Říkal, že je na mě hrdý stejně jako celá země. Připomněl, jak dlouho museli Francouzi čekat, než si mohli z pódia formule 1 poslechnout hymnu,“ vyprávěl rodák z Ruenu.

„Bylo to dojemné. Ještě víc jsem si uvědomil, co jsme se stájí AlphaTauri dokázali,“ pokračoval.

Kromě poklony od hlavy státu ho potěšily i další gratulace. Hodně jich přišlo od sportovců. „Ozvali se fotbalisté Neymar, Mbappé nebo Griezmann, ale i basketbalisté, tenisté a cyklisté. Prostě něco šíleného.“

Lewis Hamilton po velké ceně Monaka F1
Další změny v kalendáři Formule 1. Vrací se Turecko i diváci do hledišť

Formule stejně jako jiná odvětví se vyrovnává s nařízeními kvůli pandemii. Sezona tak začala až začátkem července v Rakousku, do neděle se zatím odjelo osm velkých cen a platí na nich zvláštní režim.

Piloti si jsou ale blíž, aspoň podle toho, co řekl Gasly.

S Hamiltonem a Charlesem Leclercem si totiž během jara našli společnou zábavu. Neusedli do monopostu, ale k počítači. „Pařili“ akční hru Call of Duty. „Jen v době, kdy život nebyl tak vzrušující. Když jsme neměli tolik adrenalinu, byl to příjemný způ-sob relaxace. Jak se dostaneme na trať, je to už jiný příběh,“ dodal Gasly.