„Je vždycky krásné vrátit se sem do O2 areny. Spousta vzpomínek,“ říká Lucie Šafářová, která se spolu s třemi parťačkami chystá na víkendový duel prvního kola proti Švýcarkám. Teplota v rozlehlé hale byla při prvních trénincích dost nízká, ovšem vzpomínky na finálové úspěchy v letech 2012, 2014 a 2015 rychle zahřejí.

„Vždycky tu byla speciální atmosféra. Už když jsem dnes poprvé přišla ke kurtu, znovu se mi to vybavilo. Je to tu ohromné, na což nejsme moc zvyklé. Doufám, že nám domácí prostředí znovu pomůže,“ říká Petra Kvitová, která byla u všech pěti českých titulů z posledních let.

Přerov, Brno, Ostrava 

Finálové duely se v minulosti logicky konaly právě v O2 areně, ale české tenistky v domácích zápasech bavily fanoušky i v dalších městech republiky. Největší pamětnicí v současném týmu je Barbora Strýcová, která ve Fed Cupu debutovala jako teenagerka už v roce 2002 na antuce v Přerově.

„Bylo to někdy před sto lety, ale vzpomínám si na to, jako by to bylo včera,“ směje se jednatřicetiletá Strýcová. „Vybavuju si úplně všechno den po dni, jak jsme s holkama chodily hrát basket. Kapitánem byl pan Kukal, který nás strašně ničil svými rozcvičkami,“ vzpomíná Strýcová na duel s Kanadou. V sedmnácti letech tehdy přispěla k hladké výhře dvěma body (v singlu a v deblu s Petrou Cetkovskou).

Úspěšný tým se teprve rodil 

Nejvíc fedcupových zápasů má ze současných reprezentantek na kontě Kvitová. V soutěži nastoupila poprvé v roce 2007 proti Španělkám ve čtyřhře právě spolu se Strýcovou. Od té doby se z ní stala opora týmu, která může porovnávat domácí prostředí ve třech největších městech v Česku.

„Když jsme hrály v Brně, tak jsme ještě nevěděly, co nás brzy čeká. Ten úspěšný tým se teprve rodil. Bylo to tam menší, ale útulné,“ popisuje Kvitová. V Brně hrály české tenistky naposledy v únoru 2010 proti Němkám, pak už pendlovaly mezi Ostravou a Prahou.

Fanoušci jsou výborní všude 

„Ostrava je pro mě srdeční záležitost, protože to mám blízko domů. Vždycky se tam vidím s rodinou. S Prahou mám zase spojené vzpomínky na velká finále. Skvělá atmosféra, husí kůže,“ porovnává dvojnásobná wimbledonská vítězka.

Tenistky se ale shodnou, že fanoušci jsou výborní všude. „Hlavně v Ostravě lidi fandí vážně skvěle. Ale každé publikum je u nás výborné, stojí za námi. Lidi jsou úžasní, to my potřebujeme a děkujeme jim za to,“ říká Strýcová.

Žádné omluvenky 

Karolína Plíšková je sice českou jedničkou, co do fedcupových zkušeností však platí za benjamínka. I ona už toho ale absolvovala hodně na posledních dvou českých triumfech v letech 2015 a 2016 měla klíčový podíl. Například ve čtyřhře ve Fed Cupu ještě nikdy neprohrála.

Doma nastoupila dvakrát v Ostravě a jednou v Praze ve finále proti Ruskám. Nyní je znovu na místě činu. „Těším se na co nejlepší atmosféru,“ hlásí Plíšková. O omluvence ze zápasu prvního kola prý vůbec neuvažovala. Hlavně proto, že Češky hrají před svým publikem.

Zápas prvního kola 

„Ve Fed Cupu je to vždycky super týden. Nikdo z nás nechtěl odmítnout a jsem ráda, že jsme se tu sešly v nejsilnější sestavě. Věřím, že to zvládneme a na rozhodující debl snad tentokrát nedojde,“ říká současná pětka světového žebříčku.

I když O2 arena o víkendu uvidí „jen“ zápas prvního kola, o vstupenky byl opět enormní zájem. Hala byla téměř vyprodaná už minulý týden, následoval hon na posledních pár set lístků.

„Ráda vzpomínám, jak jsme tu vyhrály nad Ruskem. Lidi řvali, bylo to neskutečné,“ popisuje Strýcová, která tehdy spolu s Plíškovou zařídila vítězný třetí bod. Jak to bude tentokrát?

Tenistka PETRA KVITOVÁ (27) se po roční pauze vrací do fedcupového týmu:Moc se těším. Hodně mi to chybělo
K fedcupovému týmu se připojila s menším zpožděním, nikdo jí to ale nezazlíval. Petra Kvitová totiž v neděli vyhrála turnaj v Petrohradu a na zápas se Švýcarkami tak dorazila jako čerstvá držitelka 21 turnajových titulů. Zároveň se v žebříčku posunula o osm míst, čímž přeskočila Barboru Strýcovou a vyhoupla se do pozice české dvojky. „Ale o to jsem nebojovala,“ smála se pětinásobná vítězka Fed Cupu.

Stihla jste se už po návratu aklimatizovat?
Moc jsem toho zatím nestihla. Přiletěla jsem v pondělí, přebalila si věci a pak už jsem byla s týmem na večeři. Trénovat budu až ve středu, potřebuju si trochu odpočinout. Už se ale moc těším.

Pohár z Petrohradu jste si s sebou nepřinesla?
Pohár je na hotelu. Je tam sám, tak snad mu není smutno. (úsměv) Říkala jsem si, že nosit ho sem by bylo trochu trapné. Už je další týden a jde o něco jiného.

Těšila jste se po delší pauze na návrat do Fed Cupu?
Po loňské odmlce se těším moc, navíc hrajeme doma. Během sezony nemáme moc šancí zahrát si v týmu, je to jen třikrát za rok, když to vyjde dobře. Myslím si, že tu máme výborný tým, ale jsme si vědomy, že Švýcarky budou silné. Nebude to jednoduchý zápas a doufám, že O2 arena nám pomůže.

Jak jste to brala loni, když jste ve Fed Cupu nemohla hrát?
Hodně mi chyběl. Loni jsme navíc hrály první kolo v Ostravě, což je pro mě trochu srdeční záležitost. Z Fulneku je to kousek.

Máte nabitý kalendář. Ne-uvažovala jste o omluvence? Nebo vás přesvědčilo, že se hraje v Praze?
Malou roli to asi hrálo. Program je sice náročný, ale volba byla jasná.

Petrohrad jste původně neměla v plánu, prý vás přesvědčil až trenér Jiří Vaněk…
Na Australian Open jsem prohrála v prvním kole s Petkovicovou a další den za mnou trenér přišel, jestli nechci jet na divokou kartu do Petrohradu. Ani mě nemusel přemlouvat. Byl to dobrý nápad, za což jsem Jirkovi při závěrečném ceremoniálu taky poděkovala. (úsměv)

Pomůže vám čerstvý titul i ve Fed Cupu?
Věřím v to, nic jiného mi ani nezbývá. (smích) Myslím, že pět zápasů, které jsem odehrála, mělo vesměs vysokou úroveň.

Přiblížila jste se v Petrohradu ke svému hernímu ideálu?
Byly momenty, kdy už tam herní ideál byl. Ráda bych si to udržela, i když vím, že tak nejde hrát pořád. Ale jsem ráda, že to tam pořád je.

Posunula jste se na post české dvojky. Myslíte, že vás teď kapitán Petr Pála nasadí na obě dvouhry?
Asi jsem mu trochu zamotala hlavu, ale omlouvat se mu nebudu. (smích) Záleží na něm, já tohle vůbec neřeším. Jsem připravená na hraní i na fandění.

České tenistky a jejich zkušenosti
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ
Věk: 25 let
Debut ve Fed Cupu: 2015 (KanadaČR 0:4)
Počet titulů: 2 (2015, 2016)
Celková bilance: 13/3
Bilance v singlu: 9/3
Bilance v deblu: 4/0

PETRA KVITOVÁ
Věk: 27 let
Debut ve Fed Cupu: 2007 (ŠpanělskoČR 4:1)
Počet titulů: 5 (2011, 2012, 2014, 2015, 2016)
Celková bilance: 26/11
Bilance v singlu: 26/10
Bilance v deblu: 0/1

BARBORA STRÝCOVÁ
Věk: 31 let
Debut ve Fed Cupu: 2002 (ČRKanada 5:0)
Počet titulů: 5 (2011, 2012, 2014, 2015, 2016)
Celková bilance: 19/10
Bilance v singlu: 9/7
Bilance v deblu: 10/3

LUCIE ŠAFÁŘOVÁ
Věk: 31 let
Debut ve Fed Cupu: 2004 (EstonskoČR 2:3)
Počet titulů: 4 (2011, 2012, 2014, 2015)
Celková bilance: 13/14
Bilance v singlu: 13/11
Bilance v deblu: 0/3