„Jsme přesvědčeni, že společně dokážeme rozhýbat českou mládež, vzbudit větší zájem o sport, o běh a zdravý životní styl a podpořit i mentální zdraví dětí,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Juniorský maraton je štafetový závod určený pro střední školy. Družstvo složené z deseti studentů společnými silami překonává maratonskou trať (42,125 km), přičemž alespoň tři z nich musí být dívky. Každý student zaběhne svůj úsek, tedy 4,2 km. Registrovat se do něj mohla každá střední škola z ČR. Účast byla zdarma.

Na tom největším ze semifinále, které je pro Prahu a Středočeský kraj společné, odstartovalo rekordních 1 300 studentů i učitelů. U mládeže se tento projekt etabloval jako skvělá akce s obrovskou oblibou mezi studenty. Jenom v loňském roce se do semifinálových kol Juniorského maratonu zapojilo přes 230 týmů, konkrétně 2 320 studentů. Za dosavadních 26 ročníků se celorepublikových semifinálových kol akce, jejíž formát je světově unikátní, zúčastnilo přes 41 000 mladých běžců.

Součástí doprovodného programu Juniorského maratonu je také "Psycho Lounge" stánek, v němž nezisková organizace Dělej, co tě baví připravila speciální chillout zónu. Studenti v ní mohou načerpat fyzické i psychické síly. Zároveň získají informace a užitečné kontakty, na koho se v daném kraji obrátit v případě tíživé životní situace.

„Běh a sport pomáhá přijít na pozitivní myšlenky, vyčistit si hlavu, a je tak trochu součást duševní hygieny. Navíc přispívá k aktivnímu životu a umožňuje lidem bez rozdílu věku sdílet radost z pohybu. Evropská unie sport dlouhodobě podporuje a v posledním roce se zaměřila také na podporu duševního zdraví,“ říká Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, která je titulárním patronem akce.

Sport je příležitost, jak se poměřit s ostatními a udělat něco pro zdraví. Proto více než 20 let spolupracuje Evropská komise s organizátory projektu Juniorský maraton.