Pád střemhlav z vyšehradské hradby, nastavené ještě šestimetrovou rampou. Do tmy. A ještě po ledu! Na bruslích (nebo jen s nimi?)…

Šílenci z celého světa se perou o šanci zkusit to. Red Bull Crashed Ice se znovu řítí do Prahy.

Před třemi lety stálo ledové koryto na Hradě a svištělo Nerudovkou, přecpanou pětadvaceti tisíci diváky. Teď ozáří Vyšehrad, v sobotu 7. února. „Ještě v pátek v Bratislavě máte poslední naději kvalifikovat se,“ říká Milan Formánek z pořádající firmy. Nedávno se z opičí dráhy z hokejové areny Sparty protlačila trojice šťastlivců. Za měsíc je však čeká ledové peklo.

„Nesrovnatelné s hokejem. Nakloněná rovina, jiný led… hrůza,“ vzpomíná Jiří Hrdina, trojnásobný vítěz Stanley Cupu na zkušenost z Hradu. „Dva týdny jsem nemohl chodit, a to jsem nespadl,“ dodává statečný muzikant Michal Dvořák, co jel v Praze i Moskvě.

Vypečenou akcičku vymyslel rakouský fotograf Stefan Aufscheitner. Jelo se už v Minnesotě, Quebeku nebo Stockholmu, kde stavěli dráhy v centrech měst. Jezdci s chrániči po celém těle se ženou dolů po hrbolech, přes překážky, skoky i klopenými zatáčkami.

Rozpočet jde do milionů! Tento takzvaný event-marketink je však znamenitou reklamou. „První týden po akci na Hradě jsme měli čtyřicet hodin televizního vysílání po celém světě,“ potvrzuje tehdejší manažer Michal Brabec.

Závodit chtějí i osobnosti. „Jednáme s právníky ligových hokejistů, jde samozřejmě o bezpečnost,“ říká Formánek z Red Bullu. Proto odmítla rychlobruslařka Sáblíková. Ukázat by se ale měl přes zimu pospravovaný biker Prokop, před třemi lety šestý.

Na 365 metrů ledového šálu s mantinely vyrazí 120 mužů (i žen?) ve vyřazovacích kvartetech. Na prémiích čeká 300 000 korun. V historických kulisách bude jen asi osm tisíc míst, už se prodávají lístky.