„Bude to jediná šance vidět české hráčky v akci, jelikož se letos ve Fed Cupu doma nepředstaví," řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka turnaje Petra Černošková. „Pro nás je a vždy bylo prioritou představit co nejvíce českých hráček. Doufám, že i pro ně bude turnaj přínosem a že se jim bude dařit," dodala Černošková.

Světovou čtrnáctku Karolínu Plíškovou čeká na Spartě obhajoba titulu. „Obhajoba je vždy těžší, ale jsem ráda, že budu týden doma. Bude to větší a silnější turnaj než loni, ale doufám že se s tím poperu," řekla Plíšková v telefonickém rozhovoru.

Desátá hráčka žebříčku WTA Šafářová doufá, že se jí v Praze po dvou ročnících, kdy vypadla v 1. kole, znovu bude dařit. „Je čas to změnit," vzkázala Šafářová z Dauhá, kde se připravuje po zdravotních problémech na vstup do sezony. „Do Prahy se těším, je to jediná šance hrát letos před domácím publikem, rodinou a kamarády."

Navýšení dotace

Turnaj navýšil dotaci z 250 na 500 tisíc dolarů, aby mohly hrát Karolína Plíšková i Šafářová. Obě totiž patřily na konci roku 2015 k elitní desítce hráček pro přihlašování do turnajů pro letošní sezonu a akce s dotací 250 tisíc dolarů mohou mít v pavouku pouze jednu hráčku z přihlašovací listiny WTA, zatímco „pětistovky" dvě. „Chtěli jsme oběma dát šanci hrát, proto bylo navýšení jasné," řekla Černošková.

Rozpočet turnaje kvůli navýšení dotace stoupl přibližně na třicet milionů korun a je podle informací pořadatelů pokrytý. „Záštitu převzal prezident republiky Miloš Zeman. Vycházeli jsme z toho, že projevoval zájem o fedcupové zápasy," řekl Miroslav Černošek, majitel spolupořádající agentury Česká sportovní.

Z českých hráček se objeví také Denisa Allertová. „Dál uvidíme, která se dostane," řekla Černošková. Další domácí tenistky se mohou těšit na divokou kartu. „Jednu chceme dát Katce Siniakové, pokud se nedostane přímo," podotkla Černošková.

Zvýší se kapacita

Definitivně budou přihlášky uzavřeny 15. března. Přijet by měla Roberta Vinciová. Italka, která loni na US Open porazila v semifinále Serenu Williamsovou a překazila jí možnost získat kalendářní Grand Slam, minulý týden vyhrála v Petrohradu.

Pořadatelé plánují zvýšit kapacitu centrálního dvorce na 2700 a na kurtu číslo jedna na tisíc míst. „Loni areál praskal ve švech, proto se snažíme vyjít divákům vstříc," řekla Černošková. Vstup bude dál zdarma. „Řešili jsme, jestli vstup zpoplatnit, ale nakonec jsem se rozhodli, že nechceme od diváků vstupné vybírat," konstatovala.

Turnaj WTA Tour se hrál loni v Česku znovu po pěti letech. Šest Češek postoupilo do čtvrtfinále a ve finále Karolína Plíšková porazila Lucii Hradeckou.

Čtěte také: Ženský turnaj J&T Banka Prague open zdvojnásobuje svoji dotaci