Na konci prázdnin útočila také na cenný kov ze světového šampionátu. Marně. Na kraulařské padesátce ji od stupňů vítězek dělila setina vteřiny.


Sezonu máte za sebou. Dopřála jste si lenošení?
Normálně znám plavání, školu a plavání. Teď přijdu domů, chvíli se učím, a jdu si lehnout. Mám ráda spánek, usnu v podstatě všude.

Bulvár tedy nelhal, nejraději prý máte postel?
Mám. (směje se) Nikdy jsem to ale před žádným novinářem takhle neřekla.

Napadne vás často, že byste raději než u bazénu trávila čas s kamarády?
Nejtěžší tréninky jsou náročné na psychiku. Jste po nich unaveni. Když celá třída jede na výlet, já musím na soustředění. Mrzelo mě to. Už jsem se s tím smířila. Plavání je můj život. I na tréninky chodím ráda.

Připravuje vás Petra Škábová. Vztah ženy k ženě bývá často složitý. Jak ji berete?
Problémy spolu nemáme. Paní trenérka je citlivá. Nechce, aby můj život byl jen plavání. Věří mi, dává volnost… Psychicky mně pomáhá.

Přesto. Máte při vašem vytížení například partnera?
Mám, a je taky plavec. Přišlo by mi nelogické, abych měla někoho jiného. A už vůbec nesportovce. Třeba kluci ze školy by mě nepochopili. Říkají, že plavání je lehké, jen ležíme na vodě. Jde ale o těžký sport.


Jste dobrá studentka?
Průměrná. Na vysvědčení jsem měla dvojky a trojky. Někdy sedím ve škole a cítím, že nemám žádnou energii. Už jsem se ale na-učila učit a doháním látku lépe než dřív.

Najdete ve své kariéře zlomové závody?
Evropské hry v Baku 2015. První zahraniční soutěž a já byla hned čtvrtá. Uvědomila jsem si, že v bazénu můžu něčeho dosáhnout.

Plavete 50, 100 a 200 metrů kraul. Neláká vás specializace?
Trénujeme hlavně dvoustovku. Z ní se dají zaplavat i kratší tratě. Padesátka je vlastně o náhodě. Jde o start. Od stovky se dá uplatnit taktika, což mě baví víc.

Říká nejmladší česká olympionička z Ria. Měla jste díky věku speciální úkoly?
Už na letišti si ze mě dělali ostatní srandu, že jim budu péct buřty. Ale nedošlo k tomu. Byla jsem jako každý jiný člen týmu.


Co pro vás znamenalo Rio?
Splněný životní cíl a sen. Mety si ale zvyšuji. Příště by to chtělo lepší výsledky.

Třeba medaile, jako na letošním ME juniorů?
Kéž by. Tři medaile jsem si nepředstavovala ani ve snu. A hlavně by mě nenapadlo, že budu zlatá na 50 metrů, kde je vše o setině.

Gratulací jste dostala asi dost?
Byla jsem šťastná a šokovaná, že si na mě někdo vzpomněl a vůbec sleduje šampionát juniorů. Napsala mi dokonce Bára Závadová. Skvělá holka, která moc dokázala, a pak se normálně baví s někým, kdo je pod ní, a je navíc strašně milá.

Ozvala se i po MS, kde vám k bronzu chyběla setina vteřiny?
Ano, a jako všichni psala, že je skvělé, že jsem čtvrtá na světě. Já to brala jinak…


Prozradíte jak?
Nezaplavala jsem osobák, takže na mě ani povzbuzující řeči neplatily.

Plakala jste?
Já i trenérka. Šlo pro nás o emotivně těžkou chvíli.

Co na své vystoupení na šampionátu říkáte dnes?
Vidím ho pozitivně. Kolikrát už jsem někoho porazila o setinu. Teď jsem o ni prohrála, hotová věc. V létě jsem makala, a stojím na správné cestě. Dřinu brzy ještě zúročím.