Můžete nám představit Neptun Praha?
Specializujeme se na výchovu mladých akvabel a vlastně i plavců, pro které pořádáme kurzy, jedná se o takzvané oddíly základního, zdokonalovacího a kondičního plavání.

Podstatou vaší práce, je ale výchova akvabel?
Ano, jsme jedním z největších a z nejúspěšnějších oddílů v republice. I když máme pohříchu víc úspěchů v mládežnických kategoriích, než seniorských.

Jaké akvabely v Neptunu potkáme?
Náš sport je rozdělen na sóla, dua, týmy a kombinované sestavy. Sólistek a párů je málo, protože v těchto kategoriích plavou pouze ty nejšpičkovější akvabely. Oddíl staví především týmy a kombinované sestavy, ve kterých se uplatní všechna děvčata i ta méně talentovaná.

Jak se mohou děvčata dostat mezi akvabely?
Mohou přijít přímo na naše tréninky do bazénu v Hloubětíně. Hledáme holčičky narozené v letech 2002-2005. Veškeré podrobnosti naleznou na našich internetových stránkách.

Co se naučí?
Děvčata chodí do bazénu dvakrát týdně na hodinu. Za rok se dostanou z nuly na slušný základ, když uplavou 300 metrů. Pokročilým zdokonalíme styl, přidáme kraul a znak. Pak už mohou pokračovat v akvabelách.

To už je náročnější?
To ano, trénují patnáct hodin týdně. O víkendech jezdí po závodech.

Kdo je vede?
Kvalifikovaní trenéři. V našem sportu se rozlišují na tři třídy. Třetí třídu má většina trenérů mládeže, někteří z nich mají i dvojku. Jedničku vlastní absolventi FTVS, s těmi se setkáte především u žen.

Mluvila jste o úspěších. Jakých děvčata dosáhla?
Ve všech kategoriích kromě seniorek máme v posledních pěti letech titul mistryň ČR. V zahraničí je to složitější. Na velké soutěži je úspěch pro české akvabely prozatím nedosažitelný. Zástupkyně Ruska, Ukrajiny, Švýcarska, Itálie, Francie a Španělska končí vždy před našimi děvčaty.

Jaká je konkurence v českém synchronizovaném plavání?
V republice je dvanáct oddílů.

Můžete nám představit největší naděje klubu?
V kategorii žákyň a dorostenek vidím řadu šikovných děvčat. V seniorkách vkládám naděje především do sester Anety a Natálie Koubkových, které touží po účasti na Olympiádě v roce 2016 v Rio de Janeiru.

Je to reálné?
Myslím si, že pokud vydrží, tak pod pět kruhů pojedou.

David Nejedlý