A tak se ve dvou dnech posledního červencového víkendu se z prostoru kempu pod Bulovkou ozývaly výkřiky sportovního povzbuzování dokonce v několika jazycích od češtiny přes francouzštinu, němčinu, angličtinu, slovenštinu až po italštinu, které tu ještě nezněly, neboť se dosud v obvodu Prahy 8 ragby na písku nehrálo.

Utkání v plážovém ragby se hraje  s odlehčeným míčem a to v čase  dvakrát pět minut. Těch zápasů bylo dokonce tolik, že každý ze šesti rozhodčích jich odpískal okolo osmi.

„Třicet týmů ze čtyř zemí, to byla várka ragbychtivých borců, kteří vytvořili sestavy   mužských, ženských  nebo i smíšených  týmů.

Účastníci si nejdříve prodělali kvalifikaci ve skupinách a pak se rozjely semifinalové a finalové duely. Můžeme být spokojeni s atmosférou na hřišti i mimo něj. Večerní párty večer po prvním hracím  dnu byla skvělá," hodnotil turnaj jeden z organizátorů Jiří Skall.

„Jsem rád, že se přihlásili i ragbisté ze začínajících klubů jako například borci z Břeclavi, z Českých Budějovic, z Karlových Varů, ze Sedlčan a z Kralup, nu pro ně byl turnaj i příležitostí se domluvit na případné spolupráci,"  dodal druhý hlavní pořadatel Antonín Brabec

Vítězná  družstva  byla tentokrát jen  z Prahy. V kontaktním ragby mužů vyhráli borci Sparty Praha, před týmem vytvořeným z hráčů Slavie Praha.  Třetí skončili Piráti, tedy tým vytvořený z hráčů nejrůznějších klubů.

V kategorii žen vyhrál tým Berušek, což byly převážně hráčky Sparty, před týmem sestaveným  z hráček Brna a Vyškova a třetí skončily hráčky z Tatry.

„Jsem ráda, že mne kamarádky přemluvily a že jsem se turnaje zúčastnila. Vždyť ragby trénuji na trávníku ve Spartě teprve několik týdnů ," poznamenala usměvavá členka vítězného týmu Radka Růžičková.

Turnaj  smíšených celků vyhrál celek startující pod názvem Bongo Bongo, jehož nejstarším hráčem byl Václav Zelenka.

„Bylo to úžasné ale i fyzicky hodně náročné. Zkrátka to byl turnaj pro uvolnění a dobrou náladu," řekl jednačtyřicetiletý rojník  z Pragy k turnaji smíšených celků v ragby na písku, ve kterém jeho spoluhráči i spoluhráčky vyhráli.

Za dvanáct let se turnaj pořádal na sedmi místech. Ragby na písku se hrálo ve Starých Hamrech, v Mlékojedech na Mělnicku, v Praze v Hostivaři, na Strahově, ve Žlutých lázních, na Císařské louce a nyní na Korábě.

„Za dvanáct let se plážové ragby dostalo do podvědomí ragbistů a nejenom jich. Kdo je trochu sportovně zdatný, už  po několika trénincích jej může hrát. Několik hráčů ostatně to tak i v roce 2013 učinili.  Popularitu si získává plážové ragby i ve světě. Dokonce se už hrálo i ME, které nedávno vyhráli Francouzi," řekl pro ragbyový magazín Českéragby.cz  mezinárodní ragbyový rozhodčí Štěpán Čekal,  pro něhož byl turnaj v pořadí již desátým zářezem na pažbě  úspěšně zvládnutých akcí v kategorii plážové ragby.

Petr Skála