Nelze však podle něj nic namítat proti tomu, aby se jednou nebo dvakrát za rok rekreační běžec nějakého maratonu zúčastnil. Za týden se v Praze postaví tisícovky běžců na start mezinárodního maratonu, pro řadu z nich to bude premiéra.

Na možné zdravotní úskalí maratonu poukázal výzkum mezi profesionálními maratonci. „Našly se v krvi věci, které odpovídají dočasnému poškození srdečního svalu," uvedl Pirk. U kondičních běžců se takový výzkum neuskutečnil.

Pocením se také zahušťuje krev, což může v krajních případech způsobit infarkt, upozornil Pirk. Proto je při dlouhém běhu důležité pravidelné občerstvování. „Pokud se teplota pohybuje kolem 21 až 23 stupňů při maratonu, je třeba každých pět kilometrů pít a případně použít namočenou houbičku," řekl.

Za hranicí třicátého kilometru se před takřka každého maratonce postaví pomyslná zeď, kdy začnou výrazně docházet síly. Doběhnout do cíle je pak síla vůle, řekl Pirk. Známky únavy neprojevují snad jen ti nejlepší afričtí běžci. Ti letí po trati asi dvacetikilometrovou rychlostí a v cíli jsou několik minut po dvou hodinách.

Keňané nemají žádné svaly

Pirk našel možné vysvětlení, proč tomu tak je. „Keňané nemají žádné svaly, takže neprodukují laktát. Jsou to jen šlachy a kosti a kyselina mléčná vzniká ve svalech," poznamenal s nadsázkou.

Osmašedesátiletý přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM je známou postavou v běžeckém prostředí. Vedle běhu se věnuje běhu na lyžích a triatlonu. Svěřil se rovněž, že asi 40 let denně ráno posiluje, zejména břišní a zádové svaly.

Dubnový půlmaraton v Praze uběhl v čase 1:38:18, kterým se zařadil na 1240. místo z bezmála deseti tisíc závodníků. Maratony ale má už zapovězeny. Také s ohledem na časově náročnou přípravu, která jim musí předcházet, se na tom domluvil s manželkou. Naposledy maraton běžel v roce 2014 v New Yorku.

Maratonský víkend v PrazePraha o víkendu 7. a 8. května opět bude patřit maratonským běžcům, ať profesionálním nebo amatérským. Je tu totiž další Volkswagen Maraton víkend. Jde o jeden z nejkrásnějších maratonských běhů, protože se poběží půvabným historickým centrem Prahy. Na start se tradičně staví více než deset tisícovek běžců ze všech koutů světa.

Čtěte také: Někteří půlmaratonci v Praze měli nemocné plíce