Dejme ale nejprve slovo zástupci Jihostroje.

 „Do Prahy jedeme pro tři body. Dobře ale víme, že nesmíme ČZU podcenit. Čeká nás těžký zápas proti obrovským bojovníkům,“ myslí si David Juračka libero Českých Budějovic. Který si svého protějšku na postu libera váží.

 „S Danem se známe z juniorských reprezentací. Je to super kluk, pohodář, který okolo sebe šíří energii a zdravé sebevědomí. Pokud bych si mohl vybrat něco z jeho hry, pak je to čtení situací. Výborně polaří. Nevidím důvod, proč by se jednou nemohl prosadit do velmi dobrého evropského týmu,“ přidává prognózu.

 „Nepřál bych Davidovi, aby na tom byl polařsky jako já, protože on je v poli asi tak pětkrát lepší. Obdivuji, jak zvládá souhru s budějovickými smečaři. Jako mladý hráč to nemá mezi zkušenými hráči vůbec lehké,“ vrací kompliment Pfeffer.

Danieli, jak jste se dostal k volejbalu?

Rodiče vzpomínají, že jsme byli s bráchou hyperaktivní děti. Původem jsme z Lužin, kde se otvírala ZŠ Brdičkova, ve které byly sportovní třídy spadající pod ČZU. Do jedné z nich jsme od třetí třídy začali chodit.

 Vybral jste si trochu nevděčný post libera. Proč?

Nevybral jsem si ho já ale trenéři, kteří mě od starších žáků začali stavět na libera. Hlavním důvodem byl asi můj malý vzrůst, a na druhou stranu dobrý pohyb. Samozřejmě vím, že je libero o černé práci, ale právě ta mi baví. Dobře vím, že je příprava útoku i obrany z velké části na mně. Baví mě kluky instruovat.

ČZU se letos mimořádně daří. Co stojí za průnikem do TOP 5?

Jde o shodu více věcí. Většina lidí si před sezonou myslela, že jsme oslabili, protože nám odešli zkušení Slováci. Já ale tvrdím, že jsme příchodem dalších mladých hráčů posílili. Důležité bylo, že se v našem kádru objevil smečař Příbrami Filip Křesťan, vytvořila se skvělá parta. V neposlední řadě i to, že se k týmu posunul trenér Malina.

V čem je Malinovo kouzlo?

Trenér nás učí profesionálnímu přístupu. Má to těžké, je nás tady hodně mladých a působíme občas dost rozjíveně. Známe se ale dlouho, protože pan trenér působil u mládežnických družstev. Všichni vidíme kolik toho obětuje volejbalu, za to ho vysoce respektujeme a proto si nedovolíme na hřišti ani v tréninku nic vypustit. Pomáhá nám i pozitivní duch ČZU.

V jakém směru?

Všechno je v našem oddíle děláno v sounáležitosti všech složek. Známe se od nejmenších až po muže. Strašně rádi například jezdíme na letní soustředění mládeže, kde pomáháme kluky trénovat. Naopak oni se zase chodí dívat na naše zápasy a povzbuzují nás. Což je skvělé.

Mohl byste nám představit osu ČZU a prozradit úkoly jednotlivých hráčů v týmu?

Základní sestava se stanovit tak docela nedá. Naše útočná síla se opírá o Fingera, Křesťana a Marela, kteří v sezoně neměli větší výpadek a právě kvůli nim jsme tam, kde jsme. Na nahrávce nastupuje Luboš Bartůněk, který má pozici těžší, protože za sebe nemá momentálně náhradu. Zaskočit za něj může jen mladý Jonáš Celerýn, který teprve sbírá zkušenosti. Na bloku hraje Pajma, Šrámek, výborně se zapojují ještě mladší kluci Patočka s Lohrem. Největšími hecíři jsme asi my dva s Martinem Šrámkem.

Přijedou České Budějovice. Dá se říct, na koho je třeba dávat si pozor?

Úplně na všechny. Tým je koncipovaný pro Ligu mistrů. Vezměte si jen ty jména. Na nahrávce český reprezentant Zapletal. Na univerzálu bývalý reprezentant Novotný. Na smeči Fila. Nezapomenu samozřejmě na Davida. Největší rozdíl mezi oběma celky vidím v tom, že oni mají všechny posty zdvojené a na každém daleko zkušenější hráče.

Co bude pro ČZU v utkání úspěchem?

Úspěch je pro nás každý získaný bod, možná i set. Pokud chceme mluvit o výhře, tak musím říct, že by nám moc pomohla například chřipková epidemie v Českých Budějovicích (směje se). Ne, to bych klukům samozřejmě nepřál. Musíme se prostě vyšťavit. Pokud zvítězíme, budeme celý večer nesmrtelní (směje se).

Z jakého místa chce jít ČZU do play off?

Před sezonou jsme očekávali, že se budeme pohybovat okolo osmého místa, optimisté tvrdili, že budeme šestí. Hrozně nás nakopla výhra v Příbrami a televizní zápas v Liberci, kde jsme vybojovali bod. Mrzí nás naopak prohra v Brně a Havířově. Tři kola před koncem základní části se dá už kalkulovat. Máme před sebou dva těžké zápasy s Budějovicemi a v Ostravě. V nich si jdeme zahrát dobrý volejbal. Pak musíme porazit Zlín. Jestli se to podaří, věřím, že skončíme pátí a budeme hrát s Příbramí.

Jaké jsou volejbalové cíle Daniela Pfeffera?

V ČZU jsem moc spokojený. Mám k družstvu velký citový vztah. Lákalo by mě ale zkusit hrát v zahraničí. Snem je samozřejmě Itálie, Polsko ale proč nezkusit třeba Německo. Dalším snem je samozřejmě reprezentace, kde je na postu libera veliký přetlak. Pokud bych se chtěl pokusit o dres se lvíčkem na prsou, musím hrát v zahraničí.

David Nejedlý