Do semifinále mistrovského turnaje Avokádo Cup konaného 1. července 2007nepostoupil český tým. Češi se ale mohou předvést například v září na mistrovství světa v Thajsku, cílem reprezentantů je dostat se do šestnáctky nejlepších. Podle Dohnala hraje v Česku na profesionální úrovni asi tisícovka hráčů, z toho tak 150 z nich se dokáže pravidelně prosazovat v místních turnajích, asi čtyři trojice mohou reprezentovat ČR na světových šampionátech. Přestože pétanque vypadá na první pohled jako sport, který není fyzický příliš náročný a rozhoduje u něj psychická vyrovnanost, úskalím bývá podle Dohnala délka zápasů a turnajů.

V Česku se pétanquemzatím neuživíte

"Zápas může trvat až čtyři hodiny, ale stává se to velice výjimečně," řekl s tím, že ve vrcholných zápasech je důležité neudělat chybu. Hráči podle něj zvažují každý hod, mají na něj maximálně minutu. Turnajový hráč tak musí počítat s tím, že stráví házením železných koulí třeba 12 hodin. Pavel Valenz, který na mistrovství do Thajska zamíří, řekl, že před turnaji musí trénovat denně. Jelikož se však hrou v Česku nedá uživit, obvykle tak činí večer po práci. Hra prý jde většinou lidem, kteří mají talent na míčové hry, zejména na basketbal.

Pétanque v posledních letech v Česku zdomácněl i jako rekreační sport. Dočkal tvrdí, že za to vděčí levným čínským sadám koulí, které se však nedají na turnajích použít. Na rozdíl od profesionálních nejsou duté a kvalitní železo v nich nahrazuje beton.