Když vstoupil Mareš do kabiny, přepadly ho obavy. „Byl v ní hrozný klid. Čekal jsem nervózní spoluhráče a oni se tvářili, jako by se nic nedělo,“ všiml si. Šlo ovšem o pověstný klid před bouří. Družina z Folimanky vlétla do utkání jako uragán. Trenér hostí Predrag Benáček jen kroutil hlavou, když si po třech minutách za stavu 9:3 bral oddechový čas. A stejný krok zopakoval do konce čtvrtiny, kdy domácí vedli o patnáct bodů. Už se ale nedivil, křičel, až se hala otřásala.

Podle Mareše byl výkon suverénní

„Náš výkon byl suverénní,“ těšilo Mareše. „Hodně jsme toho naběhali. A hlavně byli agresivní.“ Na USK začala v létě nová éra. Jak už je v klubu zvykem, většina loňských opor se rozprchla za výhodnějšími nabídkami.

Kdo je nahradil? Dvojice Američanů a mladíci. Hned čtyři basketbalisté se proto mohli včera večer označit za debutanty. Dva z nich zazářili. Quentin Peterson, jenž zaznamenal 22 bodů, o sedm méně Jakub Tůma. „Ideální premiéra,“ culil se devatenáctiletý talent.

Když se postavil na rozehrávku mužského áčka, na chvíli se mu zatočila hlava. „Cítil jsem zodpovědnost. Děkuji za šanci, kterou jsem od trenéra dostal,“ pronesl vážným hlasem Tůma. A pak už se na Folimance žertovalo. Kapitán Mareš na oko vytkl Tůmovi, že útočil na jeho bodový zisk. Jediný koš stačil a předstihl ho.

Sáhl ale i po pochvale. Právě na jeho trojku navázal o útok později mladičký rozehrávač navlas stejným pokusem. „Pěkně jsem ho to naučil,“ okomentoval obě přesné střely Mareš. „Podíval jsem se na Michala a napadlo mě, že to taky zkusím,“ nedovolil si odporovat Tůma.

Trenér Chris Chougaz vše pozoroval zpovzdálí. Také on na USK odkoučoval první utkání. „Máme mladý tým, který potřebuje hrát v rytmu a energicky. Přesně to dneska kluci dokázali. Naplnili mě optimismem,“ pochvaloval si.