Českým reprezentantům se v sezoně příliš nedařilo, minulý víkend ale naznačil, že jsou také oni konkurenceschopní s absolutní světovou špičkou. O příjemné procitnutí se postaral především Artur Omarov, šestadvacetiletý odchovanec chomutovského zápasu, který se kromě domovského oddílu připravuje s reprezentací v pražském Centru sportu Ministerstva vnitra ve Stromovce.

O jakém úspěchu hovoříme? Omarov si na prestižním Memoriału Władysława Pytlasioskiego došel pro osmé místo mezi šestatřiceti startujícími, nadto z pavouka vyřadil dvě zvučná jména, úřadujícího mistra světa Francouze Melonina Noumonviho a bronzového medailistu ze světového šampionátu 2010 Chorvata Nenada Žugaje.

Arture, vaše polská cesta byla plná velkých jmen. Hned v prvním kole jste se utkal s mistrem světa. S jakými pocity jste los večer před turnajem přijal?
Možná je to zvláštní, ale cítil jsem se dobře. Asi i kvůli tomu, že jsem s ním v týdnu před turnajem trénoval na soustředění v Polsku a dokázal jsem ho porazit. Věděl jsem proto, že není neporazitelný. Na druhou stranu zápasit na tréninku je něco docela jiného, než ostrý boj. Pro mě osobně je zápas, kdy jdu proti opravdu kvalitnímu soupeři, psychicky méně náročný. Při takovém utkání není co ztratit, naopak. Kolena se mi před Francouzem proto určitě nerozklepala.

Považujete společné tréninky s Meloninem za výhodu?
Je pravda, že jsme s trenérem důkladně rozebírali jeho styl, jaké chvaty používá, kde má přednosti i slabiny. Věděl jsem, co dělá, ale on to věděl o mně také. Nicméně mohli jsme si lépe připravit taktiku a té se držet. Díky ní jsem postoupil dál.

Na konci zápasu svítilo na tabuli skóre 3:1 ve váš prospěch. Jakých bylo těch šest minut, které výsledku předcházely?
O jednoduché minuty nešlo. (usmívá se) Začátek byl vedený v docela vysokém tempu, naštěstí se mi po nějaké době podařilo získat výhodnější pozici u zóny, měl jsem jednu ruku spodem a pokoušel se jej strhnout k žíněnce. Francouz pak raději vystoupil do autu, za což jsem získal první bod. Následoval jeho velký tlak, v postoji mě začal tlačit po žíněnce a já byl napomínán za pasivitu. V nařízeném parteru jsem se ale ubránil a první kolo skončilo 1:0 pro mě.

Nebylo tedy zdaleka vyhráno…
Ve druhém kole pokračoval soupeř ve velkém tlaku a já byl opět napomínán rozhodčím. Z toho už byl bod pro Francouze a já se šel znovu bránit dolů. Také tentokrát se mi to podařilo. Pak jsem se rozhodl pro tlak v postoji. Výsledkem bylo stržení soupeře na žíněnku a dostání se za něj, za což jsem získal dva body. Do konce zbývala maximálně už jen minuta, kterou jsem si vcelku bez problémů dokázal pohlídat.

Můžete popsat pocity po velkém vítězství? Ovlivnilo váš výkon v dalším průběhu turnaje?
Co se týká sebevědomí, ovlivnilo vítězství mé další výkony výrazně. Najednou jsem cítil, že mohu porazit opravdu každého. To, že jsem dokázal přemoct borce ze světové špičky při tréninku na mezinárodních kempech, mi sice také dodávalo sebevědomí, ale realita na turnajích pak byla jiná. Vždyť já se cítil skvěle i před Evropskými hrami, už tehdy jsem věděl, že dokážu porazit nejlepší. Ale pak jsem vypadl hned v prvním kole. V Polsku jsem se cítil dobře, ale až první utkání mě skutečně přesvědčilo, že na to mám.

Těžší los snad v Polsku ani přijít nemohl. Věřil jste si i na Nenada Žugaje?
S Nenadem jsem už několikrát zápasil, ale nikdy jsem ho na turnaji neporazil. Jen při tréninku. V Polsku na mě vyrukoval s docela dobrou taktikou, rozhodl se mě utavit hned na začátku. Nastoupil na mě hodně silově, v neskutečném tempu. Až tak vysokém, že jsem si už po minutě říkal, jestli ho bude schopen vydržet. Naštěstí ne a po čtyřech minutách totálně fyzicky odpadl. Já v tu dobu sice prohrával 1:3, ale najednou se utkání totálně obrátilo. Vodil jsem ho před sebou, dvakrát jsem ho vytlačil a získal dva body. Za stavu 3:3 jsem byl posledním bodujícím zápasníkem a vedl jsem. V tu chvíli zbývala opět asi minuta do konce a Chorvat neměl už žádnou sílu, aby s výsledkem něco udělal.

Aby toho nebylo málo, ve čtvrtfinále přišel Aleksey Mishin. Ruská legenda, olympijský vítěz z roku 2004, mistr světa 2007, mistr Evropy… Po šestiminutovém boji jste prohrál 2:6, což vypadá jako vyrovnaný zápas. Byl?
Ano, zápasnicky to nebylo špatné, z prohry jsem byl ale zklamaný. Aleksey je samozřejmě ohromná persona, ale já se cítil dobře a jsem si jistý, že i jeho jsem mohl porazit. Dokonce jsem ho v první minutě vypasoval a hodil s ním za dva body. Začátek byl tedy skvělý a já si v tu chvíli myslel, že vedení dokážu udržet až do konce. Jenže šlo o omyl. Když jsem ve druhém kole šel do parteru za pasivitu, zaskočil mě tím, že místo klasického přetočení se rozhodl mě zvednout na takzvané kladivo a házel přes sebe. Do té doby jsem si myslel, že na takový chvat ulétnout nemohu. Mishin mě ale vyvedl z omylu, a to hned dvakrát. Prohra mě hodně mrzela.

Rus se dostal až do finále a vytáhl vás do bojů o bronz, respektive do repasáže, ze které se dalo o cenný kov bojovat. Vaším soupeřem byl švédský reprezentant Kristoffer Johansson, pátý z mistrovství světa 2014. I v tomto zápase jste vedl, bodový stav byl ještě dvě minuty před koncem 7:4 pro vás. Co se poté stalo?
Ano, a to jsem prohrával už 0:4. Přiznám se, že jsem byl už docela unavený, navíc zklamaný z prohry ve čtvrtfinále. Pak se mi ale povedlo vrátit se do zápasu a otočit ho. Konec jsem ale nezvládl. Což mě mrzelo i proto, že papírově byl Švéd nejslabším soupeřem ze všech čtyř, na které jsem narazil. Už jsem ale neměl energii a asi ani takovou motivaci.

Obraťme list. Nyní na vás čeká série mezinárodních soustředění, dva týdny před mistrovstvím světa se zúčastníte kempu v Coloradu, a pak už přijde na řadu turnaj, na který se připravujete. S jakými cíli do Las Vegas pojedete?
Nerad si dávám nízké cíle a nerad se dopředu vymlouvám. Nebojím se proto říci, že je můj cíl ve Vegas skončit v první šestce, protože nic jiného brát jako úspěch nemohu. Mým snem je kvalifikovat se na olympiádu, takže říkat, že třeba první desítka by byl úspěch, by byl alibismus. Nějaké osmé místo mě nezajímá.

Artur OmarovZápasník původem z Dagestánu se narodil v této kavkazské zemi 13. srpna 1988. Do Česka přicestoval ve čtyřech letech s maminkou a usadili se v severočeském Chomutově. Už jako malého kluka ho k zápasu přivedl strýc. V současné době zápasí ve váhové kategorii do 85 kilogramů. Je mnohonásobný mistr republiky, v roce 2011 obsadil sedmé místo na mistrovství Evropy. Na svém kontě má také dvanáctou pozici ze světového šampionátu 2011.