Tentokrát je řada na jednu z nejblyštivějších hvězd české výpravy, která si podobně jako Petr Novák ve váze do 75 kilogramů neklade nízké cíle. Artur Omarov se narodil v roce 1988 v Dagestánu a přestěhoval se ve čtyřech letech s maminkou do naší domoviny, má jednoznačný cíl, kterým je olympiáda.

„Je těžké skončit mezi šesticí, adeptů na postup je celá řada. Naše váha se jen hemží velkými jmény, ale jak už víme z minulosti, i ti největší favorité mohou padnout. Kvalifikační limit tedy leží vysoko a jde o těžký cíl, ale ne nesplnitelný. A já udělám vše pro to, abych ho dokázal splnit," říká se zdravým sebevědomím Omarov.

Že se u něj nejedná pouze o plané řeči a skutečně má na přední příčky ve své váze, se ukázalo na konci července na prestižním turnaji v Polsku. Los zde byl k Omarovovi velmi neúprosný a do cesty mu postavil to nejlepší, co může jeho kategorie nabídnout. Jenže se vše sešlo, jak má, český zápasník měl formu, kterou dokázal prodat a měl samozřejmě trochu potřebného štěstí.

„Zápas prvního kola proti světové jedničce a úřadujícímu mistru světa z Francie byl jednoznačně nejlepším utkáním, jaké jsem letos měl. Porazit Melonina Noumonviho 3:1 na body bylo skvělé, velká vzpruha pro mé sebevědomí. Díky tomuto souboji vím, že mohu přemoci každého," vzpomíná Omarov, který dokázal ještě tentýž den na akci, na které skončil osmý z 36 zápasníků zdolat dalšího favorita.

Hned v dalším kole se před ním musel sklonit Chorvat Nenad Žugaj, dříve bronzový muž z mistrovství světa. Dva přemožitelé Artura Omarova také patřili k zápasnické extratřídě a zápasy s nimi byly velmi vyrovnané.

Ne všechno ale bylo v letošní sezoně prozářené sluncem. Na historicky první Evropské hry, které se konaly v červnu v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, Omarov nerad vzpomíná.
„Před turnajem jsem se cítil dobře, měl jsem formu. A pak jsem hned v prvním kole udělal chybu a celé Evropské hry pro mě skončily. I proto nechci nyní nic zakřiknout, i když myslím, že formu mám velmi kvalitní."

Favorita váhy do 85 kilogramů lze podle Artura Omarova hledat jen těžko. „Adeptů na celkové vítězství i medaile je opravdu hodně. A každý z nich může vypadnout klidně v prvním kole. Pokud bych měl někoho přece jen jmenovat, tak Maďara Viktora Lőrincze, který zápasí dlouhodobě skvěle a dva roky po sobě byl na mistrovství světa bronzový."

I díky povedenému turnaji v Polsku a přípravě, kterou z velké části strávili čeští reprezentanti v zahraničí na mezinárodních kempech, může mezi favority na přední umístění patřit také Artur Omarov. Do jeho vystoupení v Las Vegas zbývá už jen pár dnů, kategorie do 85 kilogramů je na programu ve středu 9. září. Zbývá tak 'pouze' doladit váhu, aby český zápasník splňoval limit.

„Před odletem do USA, tedy tři týdny dozadu, jsem vážil 94 kilogramů, nyní už se ale blížím potřebné váze. Poslední dvě nebo tři kila upravím až před vážením, které proběhne den před souboji. A pak už se budu soustředit jen na to, aby vrchol sezony, na který se tak dlouho připravuji, dopadl dobře," uzavírá Artur Omarov.

V pondělním Pražském deníku naleznete medailonek Lenky Hockové, který zápasí v kategorii do 53 kilogramů.