V pražském derby na sebe narazila dvě mužstva, která v minulém kole prohrála. S těžkou pozicí si lépe poradila Praga, jež po urputném boji porazila potápějící se Slavii o třináct bodů.

Dobrou formu potvrdila Sparta, která vyhrála potřetí za sebou, tentokrát se radovala v Brně na Dragonu, po výsledku 28:13.

Druhým kolem pokračovala i ženská extraliga. Seskupení Sparty a Tatry Spatra deklasovala Pepřeslav, čtěte Petrovice, Přelouč a Slavii 19:0. Na brněnské VyDry ale stále ztrácí tři body.

Tatra – Říčany 34:3

 „Musím kluky pochválit za bojovnost. O všem rozhodlo to, že byli důraznější a lépe fyzicky připraveni," řekl kouč Tatry Petr Michovský.

 „No a pak i efektivnější. Říčany mohly vést už v první minutě, ovšem neproměnily."

S tím souhlasil kormidelník Říčan Martin Javůrek.

 „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, který nám ale nepřinesl body. To se na hráčích negativně projevilo v celém duelu a zaslouženě prohráli."

Praga – Slavia 16:3

 „Nejsem spokojený s první půlí, ve které jsme se trápili. Slavia toho využila a z jedné akce skórovala. Ve druhém poločase jsme více útočili a hru ovládli," mínil trenér Pragy Eduard Krützner.

 „Opět prohra. Takto slabou Pragu jsem dlouho nezažil, a přesto to stačilo," litoval lodivod Slavie Vít Chalupa.

Pepřeslav – Spatra 0:19

 „Spokojenost je veliká, hra proti Pepřeslavi vypadala velmi kvalitně," usmívala se opora Spatry Šárka Šimánková.

Rudolf: Chceme přezimovat na prvním místě

JAN RUDOLF. Šest minut svíraly Říčany Tatru před jejím háčkem. Pak se však Pražané vymanili z tlaku a s Janem Rudolfem položili první pětku. Poté už dominovali.

Jane, čekali jste v úvodu mohutný tlak Říčan?
Ano, ale mysleli jsme, že budeme i my aktivnější. Místo toho jsme zůstali před vlastním háčkem a jenom se bránili. V té době jsme vyrobili hodně chyb. Pokud už jsme získali míč, tak jsme ho hned ztratili.

Jak si hráč užívá takovou pětku? Narážím na to, že jste si pro ni běžel notný kus sám.
Raději si ji ani moc neužívá. Už se hodně lidem stalo, že si jí chtěli užít a místo toho jim vypadl balon a byli všem pro smích. Slavit se má až po položení.

Jak jste viděl celou akci?
Bylo to těžké. (směje se) Běželi jsme dva na tři. Já dostal skvělou přihrávku do protipohybu, uviděl jsem mezeru mezi dvěma hráči, zabral jsem a už mně bylo jasné, že si pro pětku musím doběhnout.

Jsou to ty akce, kterými se chce prezentovat Tatra?
Ano, sice toto nebyla úplně kompaktní akce, ovšem byla rychlá a účinná. Nejraději bychom samozřejmě viděli krásnou kombinaci, po které poběžíme třeba tři do otevřené obrany. Účel ale svědčí prostředky a pětka se počítá.

Po pětce probíhala hra většinou ve středu. Ovlivnil jí odchod zraněného procházky?
Ne, Petr odstoupil až později, na celkový útlum nemělo jeho zranění vliv. Spíš to, že jsme položili pětku a začali vyčkávat. Po půli jsme zabrali a bylo to hned lepší.

Po změně stran Říčany opět tlačily. Z náporu ale vytěžily jen tři body. To bylo rozhodující?
Ano, v té době se lámal chleba. Soupeři byli v laufu a my byli naopak uchlácholení z přestávky a vedení o deset bodů. Pokud by položili pětku, mohlo být všechno jinak.

Čím jste zápas vyhráli?
Tím, že jsme hráli až dokonce. A taky jsme měli větší chuť i fyzičku.

Tatra má za sebou sérii dvou výher se Slavií a Říčany. Krize už je zažehnána?
Už jsme se nastartovali. Nejde o to, jestli jsme více potrénovali skládky, rychlost… Spíš o to domluvit se, co chceme a co nechceme hrát.

Jak moc důležité je vítězství za pět pětek?
Moc, i příště bychom chtěli získat stejné body za bonusové pětky. A přezimovat tak na prvním místě.

Když už prohrát, tak na Tatře, říká Vrba

TOMÁŠ VRBA.Jediné tři body získaly na smíchovském pažitu hráči Říčan. Postaral se o ně proměněným trestným kopem zadák Tomáš Vrba. Jinak ale bodovala pouze Tatra Smíchov.

Tomáši, do zápasu jste vstoupili tlakem. Byla to taktika?
Ano, byli jsme dohodnuti, že v první dvacetiminutovce zabereme, a překvapíme tak Tatru. Dobře jsme totiž věděli, že pokud udržíme Smíchov pod tlakem, tak bude chybovat a půjde s ním hrát. Jenomže jsme nedali body, které vysely ve vzduchu, a bylo po tlaku.

Srazila vás hodně první obdržená pětka?
Ta trochu srazí každý tým. První body jsou hodně důležité. Strana, která je obdrží, je vždycky trochu skleslá. Nějak nám najednou chyběla morálka. Ta se nejvíc projevila v tom, že jsme hráli nedisciplinovaně a bylo proti nám zahráváno hodně trestných kopů. Dokonce přišly i dvě žluté karty. Proti takto silnému celku, jakým je Tatra, se nedá hrát dvacet minut o čtrnácti hráčích.

Proč došlo ke dvěma oslabením?
To je o nedisciplinovanosti. Asi jsme byli trochu nervózní a podráždění. Naprosto zbytečně jsme dohrávali hráče. No a pak jsme za to zaslouženě pykali.

Jak moc vám scházela útoková spojka Pavel Čamrda?
To se ani nedá popsat. Pavel je člověk, který určuje smysl naší hry. Pokud schází, tak nám vždycky chybí souhra.

Během zápasu odstoupili dva vaši spoluhráči pro zranění. Vnímali jste to?
Vnímali, o to víc, když se stane mlýnové spojce. V té chvíli se nám rozpadl přechod útoku do roje. To bylo hodně znát.

Je konec vítězné série a s ním propadák. Co si z něj vzít?
O špatných věcech si budeme muset na tréninku popovídat a znovu zapracovat, aby se podobný výkon neopakoval.

Trenér Javůrek v Deníku kritizoval tréninkovou morálku týmu. Už se zlepšila?
Lidi na něm občas chybí. Není to ale nijak drastické.

Jak moc mrzí první porážka v sezoně?
Na jednu stranu jsme věděli, že musí jednou přijít, na druhou jsme si říkali, že čím později, tím lépe. Když už prohra přišla, tak jsem rád, že na Tatře, která má skvělý tým.

Bylo nutné nechat si položit pět pětek?
Jistěže ne. To jsou body, které nám mohou scházet.

Novák: Slavia se jen motala okolo svého háčka

DAVID NOVÁK.Šedesát jedna minut bojovala v extraligovém derby Praga s obranou Slavie. Když už bodovala, tak po trestných kopech českého reprezentanta Čížka. To změnilo až 18leté křídlo David Novák, který položil jedinou pětku domácích. Na ni už nenašli červenobílí pražádnou odpověď. Praga tak uhájila průběžně třetí pozici v tabulce extraligy.

Davide, jak jste viděl vaši pětku?
No viděl, já jsem spíš jenom běžel. (směje se) Filip Fuchs to na druhém křídle skvěle kopl. Snažil jsem se zrychlit, jak to umím a zalehl body. Pro mě to byla jednoduchá pětka. Dík patří spíš Filipovi, byla to jeho pětka.

Střetnutí jste začal na lavičce a nastoupil po deseti minutách za zraněného Jakuba Fuchse. Byl jste k duelu dostatečně rozcvičený?
Ani ne, spíše jsem seděl a koukal, jelikož jsem nečekal, že bych se na hřiště mohl podívat až tak brzy. Na rozcvičení tak zbyla jen chvilka. Postupně jsem se ale do zápasu docela dostal.

S jakými úkoly jste šel na hřiště?
S nijak konkrétními. Neměl jsem hlavně nic pokazit. A pokud možno dát nějaké body, což se mi naštěstí povedlo. (směje se)

V první půli asi nehrála Praga podle svých představ?
To máte pravdu, hráli jsme sotva průměrně. Stejně jako před týdnem na Spartě. Určitě ne tak, jak se chceme v extralize prezentovat. Ještěže se trefil Petr Čížek.

Nakoplo vás hodně Čížkovo snížení?
To bylo super. Dostali jsme se na samotný dostřel Slavie a mohli s ní znovu hrát.

Co jste si říkali o poločase?
To, že musíme dát hlavy nahoru. Být v pohodě a hlavně konečně předvádět naši hru.

Co rozhodlo utkání?
Jednoznačně naše lepší fyzička. Slavia ve druhé půli brzy odpadla a my jsme začali hrát v podstatě sami. Soupeři se jen motali okolo svého háčka a nic nevymysleli.

Hrálo roli, že jste v minulém kole dostali výprask na Spartě?
Hrálo, porážka nás hodně vyhecovala. Navíc na nás čekal poslední zápas na domácím hřišti, před zimní přestávkou. S našimi diváky jsme se nechtěli loučit prohrou.

Extraligu hrajete prvním rokem. Jak se k vám chovají osobnosti kalibru Čížka, Vovsa, či Syrového?
S klukama už se známe dlouho. Berou mě myslím naprosto skvěle.

Na Pragovku jsme nestačili, přiznává Kolář

JAN KOLÁŘ.Jen jednou se mohla Slavia dostat ve druhém poločase zápasu s Pragou do vedení. Bylo to v 53. minutě, kdy se 26letý Jan Kolář chystal k zahrání trestného kopu. Svou příležitost ale nevyužil.

Jane, jak moc si vyčítáte, že jste neposlal červenobílé do vedení?
Trochu ano, měl jsem to dát. Myslím si ale, že to nemá na konečný výsledek výrazný vliv. Pragovka byla ve druhé půli podstatně lepší a my na ni nestačili. I my jsme se snažili a poslední dvacetiminutovku odehráli na veliké riziko. Bohužel to ale nestačilo.

Co bylo při kopu špatně?
Míč jsem trošičku podkopl, proto šel o kousek vedle. Taky maličko foukalo. Na to se ale nechci vymlouvat. Takové kopy by se měly zkrátka dávat.

Do zápasu jste šli po porážce s Tatrou. Zanechala na vás následky?
Ano, říkali jsme si, že podobný výkon nesmíme zopakovat. To se z části povedlo. Bohužel jen z části. Proti Pragovce jsme hráli lépe než s Tatrou. Stále to ale nestačí. I když musím dodat, že ani Praga nehrála dobře.

Co se dařilo v první půli, kdy jste se dostali do vedení?
V té době jsme slušně přemisťovali hru. Soupeře jsme stěhovali odkopy na jejich půlku a dostávali je tak pod tlak. Ve druhé půli jsme ovšem vyklidili pole a byli jen stínem týmu z první čtyřicetiminutovky.

Co se na Slavii změnilo po slibném úvodu do sezony?
Nějak jsme ztratili motivaci. Podzim už jenom dohráváme. Spousta lidí čeká na zimní přestávku. Moc nás nechodí ani na tréninky. Nemáme silnou lavičku. Pokud se zraní nějaká z opor, tak ji nemáme kým nahradit. Na samotné utkání to ale nemá veliký vliv. V něm je to o vůli, o tom jestli chceme soupeře převálcovat. Všechno je to o hlavách. Druhý tým chce vždy vyhrát víc, než my.

Máte před sebou stále jedno důležité kolo s důležitými body. Dokážete v současné formě porazit poslední Dragon?
Upřímně řečeno, to nevíme. Něco je potřeba změnit, jenže co. Dragon je samozřejmě lehčí soupeř. Takže bychom měli bodovat. Je třeba si říct, že ty body urveme. Nic nevymýšlet. Ragby je o síle a my musíme být silnější. Na Brno nastoupit už na začátku. Hrát agresivně a brzy si vybudovat dostatečný náskok. Pokud se to nepodaří, tak mohou přijít veliké problémy. Pokud ano, třeba se konečně dostaví body i pohledná hra.

KB extraliga mužů

Výsledky 6. kola: Praga – Slavia 16:3, Tatra – Říčany 34:3, Dragon – Sparta 13:28, Bystrc – Vyškov 17:47.

1. RC Mountfield Říčany 6 5 0 1 +63 24
2. RC Tatra Smíchov 6 4 1 1 +93 23
3. RC Praga Praha 6 4 1 1 +97 21
4. RC Slavia Praha 6 3 0 3 18 16
5. JIMI RC Vyškov 6 3 0 3 +10 15
6. RC Sparta Praha 6 3 0 3 +8 15
7. RC Brno Bystrc 6 1 0 5 102 6
8. RC Dragon Brno 6 0 0 6 151 1

Extraliga žen

Výsledky 2. kola: Plzečany – VyDra 0:101, Pepřeslav – Spatra 0:19.

1. VyDra 2 2 0 0 +103 8
2. Spatra 2 1 0 1 +17 5
3. Pepřeslav 2 1 0 1 +5 5
4. Plzeňany 2 0 0 2 125 2