Patří dlouhodobě mezi top evropské sudí, běžně cestuje na nejprestižnější turnaje PSA. Tomáš Fořter si však v minulém týdnu připadal jako v pohádce – vždyť byl ubytovaný ve slavném hotelu, který je postaven přímo u pyramid. Hostil například krále, královny, prezidenty, premiéry, slavné umělce, vědce nebo sportovce. Konala se zde jednání, která výrazně ovlivnila průběh 20. století. „Když vyjdete do zahrady cestou na snídani a nad ní ční skoro 140 metrů vysoká stěna jediného dochovaného starověkého divu světa, říkáte si, jestli se vám to všechno jen nezdá,“ dodal s úsměvem Fořter.

Už samotná cesta z hotelu ke skleněnému kurtu je velkým zážitkem. „Cesta vede okolo velké Cheopsovy pyramidy asi ve vzdálenosti 15 metrů. Pak obejde Rachefovu pyramidu a před menší Menkaurovou pyramidou zahne doprava a mírně stoupá na místo, které slouží běžně jako vyhlídka na pyramidy pro turisty. Tam pořadatelé postavili skleněný kurt s velkou tribunou a zázemím pro účastníky i diváky,“ popsal kulisy nejznámější český squashový rozhodčí. „Neexistuje mnoho sportovních akcí, které něco takového mohou nabídnout. Výhled je možná ještě působivější v noci, kdy jsou kurt i pyramidy za ním osvícené a vidíte světla Gízy a Káhiry pod nimi.“

Letošního Egyptian open, který měl celkovou dotaci 590 tisíc dolarů, se zúčastnili také dva čeští hráči Martin Švec a Anna Serme. Premiérově. Pro oba skončil turnaj porážkou v první kole. „V průběhu prvních dvou dnů se hrálo na čtyřech kurtech ve squashcentru v Nové Gíze, bylo nás osm rozhodčích rozdělených po dvojicích na každý kurt a každý jsme odpískali čtyři zápasy. Od třetího dne se hrálo i na skleněném kurtu, kde už řídí zápas kromě rozhodčího u kurtu také video rozhodčí,“ popsal Fořter, který je zároveň také generální sekretář České asociace squashe. „V průběhu turnaje se skupinka rozhodčích pravidelně schází a probírá zajímavé situace. Některé rozebíráme u videa.“

Až při turnaji se na základě výkonů rozhodčích určilo, kdo bude rozhodovat závěrečné duely. A českému rozhodčímu se splnil sen – mohl být přímo u mužského finále. Fořter tak řídil zápas, do kterého se dostali egyptští giganti Mohamed ElShorbagy proti Ali Faragovi, dva nejlepší hráči světa posledních let. Utkání bylo náročné, trvalo 74 minut a pět setů a z vítězství se nakonec radovala aktuální světová jednička Farag, když otočil nepříznivý stav 0/2 na sety.

„V minulosti se mi podařilo rozhodovat ženská finále nebo mužská semifinále na turnajích nejvyšší kategorie Platinum. Být u mužského finále byl můj sen, který se mi nyní splnil. To, že k tomu došlo na nejikoničtějším místě světového squashe, a že se ve finále utkali světoví hráči číslo 1 a 2, pak bylo ještě takovou třešničkou na dortu. V posledních dvou letech jsem dokázal získat potřebné sebevědomí, které je nezbytné ke zvládání i těch nejobtížnějších zápasů. A tohle byla odměna za všechnu mojí dosavadní práci.“