VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblékly jsme se do retro dresů a zachránily, vypráví Broukalová

Praha /ROZHOVOR/ - V hodině třinácté se v letošním ročníku extraligy zachránily softbalistky oddílu Chemie-Kotlářka. Stalo se tak v pátém utkání play-out na úkor Čechie. Nebýt výkonů české reprezentantky Ludmily Broukalové, možná by se o dejvickém celku už hovořilo jako o druholigovém.

4.11.2015
SDÍLEJ:

Nadhazovačka Chemie-Kotlářka a české reprezentace Ludmila Broukalová si po sezoně zhluboka oddechla. Foto: ČTK/Ladislav Adámek

Kdo je Ludmila Broukalová?Česká softbalistka se narodila 28. dubna 1992 v Praze. Odchovankyně Chemie-Kotlářka považuje za svůj největší klubový úspěch bronzovou extraligovou medaili z roku 2013. Dres se lvíčkem na prsou obléká od mládežnických kategorií. V ženách absolvovala dvě mistrovství světa, v Holandsku skončila na děleném devátém místě. Na evropském šampionátu se může pochlubit dvěma bronzy.

Ludmilo, na začátku sezony Chemie-Kotlářka obměnila výrazně tým. Jak jste situaci vnímala?

Přišel nový trenér, který zkoušel nové věci. V zimě všechno vypadalo hodně dobře, bohužel jsme ale my hráčky nedokázaly přenést zkušenosti z tréninku do zápasů.

Odchod pěti softbalistek vás nerozhodil?

Trochu ano. U čtyř ale bylo jasné, že do sezony nezasáhnou. Poslední vyřadilo zranění, hraje na catcheru nebo na třetí metě. Dvě důležité pozice. Ta se těžko nahrazovala.

Výsledky týmu ležely na reprezentantce?

Docela ne. Softbal je sportem pro devět hráčů, výsledky neleží na jedinci.

Na výkon nadhazovačky, jediné reprezentantky se tedy nikdo nespoléhá?

Maličko asi ano. (směje se) Ani nadhazovačka ale bez kvalitního catchera nic neodhází.

Základní částí šel váš tým stylem od porážky k porážce. Co to dělalo s dívčím kolektivem?

První jsme braly s nadhledem. Ono se to nepovede, říkaly jsme si. Od nějakého třetího víkendu jsme z toho ale byly špatné. Snažily jsme se zjistit, čím to je. Co je třeba udělat lépe. Zkoušely se jiné druhy tréninků, bohužel nic nepomáhalo. Sezona byla protrpěná.

Měl kádr oslabený o pět hráček na lepší výkony?

Stoprocentně ano. Odešly zkušenější, přišly mladé holky, které se vyhrály. Všichni stárnou, je potřeba dělat změny.

Co pro vás znamená Chemie-Kotlářka? Logika věci by nahrávala vašemu přestupu do Eagles nebo Joudrs a boji o extraligové zlato?

Samozřejmě mě to občas napadlo, na Kotlářce jsem ale vyrůstala, patnáct let jen tak nezahodíte. Pokud to jen trochu půjde, ráda bych tam strávila celou kariéru.

Byl by pro vás přesun do Eagles nebo Joudrs prospěšný?

To je otázka. V Eagles a Joudrs už je teď hrozně moc kvalitních hráček. Pokud by tam odcházely všechny, nebude se extraliga jako celek zlepšovat.

Je hezké, že myslíte na všechny. Jak by odpověděla sobecká Ludmila?

Osobně by mě to zase posunulo. Jiný trenér, styl hry, kvalitnější spoluhráčky… Tréninkově ale nevím, je na každé z nás, s jakou intenzitou k němu přistoupí.

A zápasově? Oba týmy vítězí výrazným rozdílem, zatímco vy o každou výhru bojujete.

Díky tomu, že mám možnost nastupovat jako hostující hráčka v dresu Eagles do evropských pohárů, máte asi pravdu. I když finále české extraligy má svou kvalitu.

Čím to je, že se hráčka 'provinční' Chemie-Kotlářky vůbec dostane do reprezentace?

Reprezentační trenéři vedou extraligové týmy. Setkáme se proto v sezoně hned několikrát. Do výběrových kempů se také nezvou jen softbalistky Eagles a Joudrs. Pokud se chce někdo dostat do reprezentace, musí ale makat i individuálně, pouze týmové tréninky rozhodně nestačí.

Je třeba být lepší než hráčky Eagles nebo Joudrs?

V českém softbale nevládne žádná diskriminace. Jde o individuální schopnosti. Týmy Eagles a Joudrs jsou výborně sehrané. Reprezentace ale potřebuje i další dovednosti.

Dokážete popsat vaši dovednost?

Jsem silová pálkařka, dovedu dát dlouhé odpaly. Navíc jsem univerzální. V poli se mohu postavit v podstatě na jakoukoli pozici. Mohu být klidně na první i třetí metě, což mě asi zvýhodňuje.

Celý rok prohráváte. Reprezentace je pro vás o psychickém odpočinku?

Do národního týmu si jdu zápasy užít. Najdu v ní jiný kolektiv holek, známe se dlouhou dobu, těšíme se na sebe. A pokud je mistrovství Evropy, jdeme si pro medaili.

Pohříchu opět z bronzového kovu. Jde samozřejmě o úspěch, není ale pro vás osobně už trochu malý?

Když jsem jela z mistrovství domů, byla jsem zklamaná, letos bylo finále blizoučko. S pozdějšími finalistkami z Holandska jsme hrály dvakrát, první utkání prohrály v tiebreaku a semifinále pouze 0:1.

Dostavil se zmar, nebo odhodlání do finále za dva roky postoupit?

Bronz nás vyhecoval. Letos jsme s reprezentací neabsolvovaly tolik tréninků a stejně na tom byly lépe než před dvěma roky na mistrovství světa. Pokud přidáme, opět se absolutní špičce přiblížíme.

Poté jste se vrátila zpět do České republiky a sehrála utkání o šanci Chemie-Kotlářky na boje o medaile. Proč tak rychle zhasla?

Trápily jsme se na pálce, nebyly schopné se prosadit proti žádným nadhazovačkám, ani silnějším ani slabším. Nechávaly jsme hromadu běžkyň na metách, klíčové okamžiky ale nezvládly.

Hrálo se tedy o záchranu. Co by znamenalo pro Kotlářku, kdyby sestoupila?

Šlo by o ohromné zklamání. Pokud si zavzpomínám na staré časy, kdy Chemie vyhrála extraligu pětkrát za sebou a my bychom ji poslaly do druhé ligy… Pak se tým omladil, hrálo se o záchranu, vyzrál ale a sahal na medaile. Nyní všechno náhle spadlo dolů.

Zůstala byste v týmu po sestupu?

Asi ne, ve druhé lize bych se nemohla dostatečně připravit pro reprezentaci. Nevím, jestli bych se ucházela o post v jiném českém týmu, asi bych zkusila na rok vyjet do zahraničí. Už jsem hrála rok v Itálii a šlo pro mě o zkušenosti k nezaplacení.

V současnosti podobná varianta neexistuje?

Je také ve hře. Díky tomu, že studuji vysokou školu v Praze, zůstanu na 99 procent v Kotlářce.

Ještě před play-out na vás čekal softbal jiné kvality. Jak přivítali v Eagles svou posilu pro Pohár mistryň?

Dobře, s holkama se znám z reprezentace. Na hřišti se potkáváme hromadu let. Krčský kolektiv je soudržný, dokáže ale přijmout kohokoli. Přišly jsme čtyři, já, Lucka Petrásková, Italka a Američanka a všechny se cítily na Eagles jako doma.

Kolektiv má při náročném turnaji čas něco zažít?

Díky tomu, že pršelo, se musely úvodní dva dny zrušit. Holky z Krče řekly, že jdeme do kina, na večeři. Chtěly jsme samozřejmě hrát, partu jsme ale utužily.

Turnaj pro Eagles skončil zklamáním. Dá se tak vůbec prezentovat čtvrté místo v Evropě?

Šlo o zklamání, holky před dvěma roky akci vyhrály, loni skončily třetí. Po dvou medailích jsme myslely opět na cenný kov. V rozhodujícím zápase ale přišel pálkařský zkrat, který pocházel nejspíš z našich hlav. Výkonnostně jsme na vítězství měly.

Vrátila jste se do mateřského klubu, který jste měla dovést k nutné záchraně. Soupeřky z Čechie si údajně softbal spíše užívají a hrály proto bez nervů.

Holky z Čechie mají už něco za sebou, softbalem se baví, chodí jen na zápasy, trénují zřídka. Psychicky byly rozhodně nahoře.

Užívala jste si v play-out také softbal?

Moc ne, bála jsem se sestupu. Jsem nervák, před důležitými zápasy nemohu usnout. Už jsem si našla rituály, které občas pomohou a jindy ne.

Něco na způsob nejdříve obuji pravou botu, poté levou?

Trochu. (směje se) Letos jsme si všechny před posledním zápasem play-out obuly obráceně boty, pravou na levou… Oblékly jsme se do retro dresů. Hlavu jsme díky tomu uvolnily a pobavily se.

V retro dresech jste vzpomínaly na léta titulů?

Ano, chtěly jsme vyvolat vítězná léta. Povedlo se.

Rozhodující sedmý zápas musel být také o softbalu?

Byl vypjatý. Všechny prohrané zápasy byly těsné, zatímco vyhrané jednoznačné. Holky z Čechie se ale nikdy nevzdávají. V poslední směně jsme vedly o tři body, já nadhazovala, a přesto stále cítila obrovský respekt.

Co nám prozradíte o oslavách?

Nejprve se dostavila obrovská úleva, na Kotlářce se grilovalo a nám bylo tak nějak fajn.

Kdo by se griloval, pokud byste spadly?

My všichni. Každý z nás by se na roštu na chvíli vystřídal.

Sezona skončila, co bude dál? Cítíte z týmu nevyužitý potenciál?

Určitě se můžeme extraligou posouvat nahoru. Je ale třeba udržet tréninkovou morálku po celou sezonu. Makáme suprově na soustředěních, na jaře ale nadšení opadne a pokud se nedostaví výsledky, začnou některé holky softbal flákat. Nic jiného než trénink nám ale nepomůže.

Dá se přístup hráček zlepšit v amatérském sportu?

Dá, samozřejmě pro každou z nás bude vždy priorita jinde, nějaký čas se ale dá najít. Konverzace mezi námi proběhla. Věřím, že bude všechno v příští sezoně podstatně lepší.

Autor: David Nejedlý

4.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT