„Velmi mě mrzí, že na startu nebudou nejlepší čeští vytrvalci. Ať už Eva Vrabcová, která je zraněná, nebo Jiří Homoláč, jenž dal přednost závodu ve Vídni," neskrýval zklamání šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák.

Atlet Jiří Homoláč.
Homoláčovi pomohl ke zlepšení času v půlmaratonu trénink v Keni

Závod, který odstartuje primátorka Adriana Krnáčová, se proti loňsku poněkud změnil. Kromě upravení trati, jenž by mělo vést k jejímu zrychlení i zpříjemnění, se organizátoři rozhodli z nedělního programu vypustit štafetu i rodinný závod.

Do centra v neděli raději nejezdit 

„Měli jsme pocit, že pro účastníky rodinného běhu nebyl v posledních letech dostatek prostoru. Proto jsme jej přesunuli na sobotu, aby se i nejmenší běžci mohli cítit jako opravdoví závodníci," vysvětlil důvod změn koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský. „Ze stejného důvodu jsme zrušili i štafetu a nahradili ji speciálním závodem. Běžcům tak poskytneme větší komfort."

Ti, kteří se v neděli na maraton nechystají, ale plánují cestu do centra autem, se musí obrnit trpělivostí. Zcela uzavřen bude Čechův a Mánesův most, Masarykovo nábřeží, Most legií, Těšnovský tunel, Celetná ulice a další tři desítky lokalit.

Záchranný modul Golem
Záchranná služba odvezla z půlmaratonu do nemocnic 24 běžců

V dalších místech budou zavedena různá opatření a organizátoři žádají řidiče, aby se historickému centru metropole raději vyhnuli. V souvislosti se zhoršenou dopravní situací je zřízena bezplatná informační linka, aktuální data budou k dispozici i v aplikaci WAZE.