Premiéra e-biků budí protichůdné reakce. Z hlediska marketingu si od ní hodně slibují výrobci kol. Na start se postaví řada hvězd, včetně olympijských medailistů. „Je to velká neznámá. Beru to jako zajímavou zkušenost,“ říká Kulhavý, který účast přislíbil firmě Specialized, na jejíž kolech jezdí. „Určitě bych elekrokola nezaměňoval s klasickou cyklistikou,“ prohlásil mnohonásobný medailista z bikových šampionátů.

A jak mu takové závody připadají? „Asi jako když se poměřuje, jestli někdo vylezl na Everest bez kyslíku, nebo s bombou na zádech.“ Význam elektrokola vidí v jeho možnostech, které za určitých okolností přesahují lidské možnosti. „Jedná se o technologii, jež umožní člověku vyjet třikrát za sebou do tří tisíc metrů. Užije si přitom výhledy i sjezdy,“ má jasno vítěz olympiády v Londýně.

Elektrokolo vlastní čtyři roky. „Jedu si někdy jen tak v džínách na kafe nebo když mě napadne bez námahy vyrazit na Lysou horu. Jedná se o zpestření a relax. E-bike je taková hračka.“

Jde o byznys 

Někteří soupeři Kulhavého mají na e-bikách najety tisíce kilometrů. „Závod je pro firmy důležitý. Budou moci říct: máme prvního mistra světa na elektrokole. Jde o byznys, věří, že se jim zvýší prodejnost,“ přiznává jezdec, který se chce probojovat na pátou olympiádu. Letos však prožívá kvůli následkům zranění špatnou sezonu.

„V neděli mě čeká závod cross country, ale jízda na e-biku na můj výkon nebude mít vliv,“ dodává.