Jako první lakros hráli severoameričtí indiáni, a to jako alternativu k válce při řešení sporů. Současný název lakros dali tomuto několik století starému sportu až francouzští misionáři. Pojmenování má původ ve francouzském „la crosse" („biskupská berla"), právě proto, že původní indiánská lakrosová hůl připomínala berlu biskupa.

Z lakrosu se postupně vyvinuly další verze hry. Jednotlivé varianty se od sebe liší velikostí hřiště, počtu hráčů a způsobem, jakým je možné zneškodnit soupeře. Američané vymysleli fieldlakros, Kanaďané tvrdší boxlakros. V Čechách se hraje český lakros, který se liší například tím, že se hraje pouze jednou rukou. Naposledy k mutacím lakrosu přibyl interkros, během kterého se nesmíte soupeře ani dotknout.

Chci hrát, dokud to půjde, říká lakrosistka Sýkorová

Na hráčské zkušenosti, rady a tipy pro ty z vás, kteří byste si chtěli lakros vyzkoušet, jsme se ptali 22leté hráčky SKL Jižní Město Kateřiny Sýkorové.

Kateřino, jaký hrajete lakros?
Ženský lakros, protože nemám jinou možnost. Je to ten, který je nejbližší mužskému fieldlakrosu. V podstatě se liší jen pravidly.

Proč jste si vybrala tento sport?
Spolu s kamarádkou jsme před lety hledaly nový týmový sport. Neměly jsme konkrétní představu. Kamarádku napadlo zkusit laktos. Zalíbil se mi, a tak jsem u něj zůstala.

Jak jste začínala?
Přihlásila jsem se a rovnou šla hrát za Jižní Město. Zrovna v tu dobu jim chyběly hráčky, takže jsem rovnou šla trénovat se zkušenými členkami týmu. Po chvíli už jsem začala i hrát zápasy. Vlastně v tom samém týmu SKL Jižní Město hraji doteď.

Je lakros fyzicky náročný?
Rozhodně je náročný vytrvalostně, protože hráči běhají dvakrát 30 minut po fotbalovém hřišti. Tím pádem je to hodně náročné i fyzicky, protože hodiny sprintujete, měníte směry, pracujete s lakroskou. Navíc musíte komunikovat s týmem. Komunikace je v této hře zásadní.

Jakou podstupujete fyzickou přípravu?
Během zimy máme spíše týmové tréninky, takovou přípravu na léto. Hodně posilujeme, abychom měly dobrou fyzičku. Mimo trénink chodím běhat, ale v zimě to moc nejde, takže začínám hned na jaře a běhám, dokud mi to počasí dovolí.

Jak často jezdíte na tréninky?
Dojíždím dvakrát týdně. Protože bydlím na druhé straně města, cesta mi trvá více jak hodinu. Jednou totiž trénuji děti a jednou trénuji sama na vlastním tréninku.

Účastníte se nějakých soutěží?
V Česku nastupujeme v Národní ženské lakrosové lize, která se hraje venku po celý rok. Poslední sezonu se hraje základní část i s Němkami. Až poté se bojuje pouze mezi českými týmy o umístění podle bodů, které nasbíraly. Z mezinárodních soutěží se Jižní Město každoročně účastníme turné Berlin Open. Jedná se o turnaj fieldlakrosu. Většinou se umisťujeme v první polovině tabulky. Jako členka juniorské reprezentace jsem se zúčastnila mistrovství světa v ženském lakrosu, které se konalo v Hannoveru.

Jak důležitý je při hraní kolektiv?
Velmi důležitý. Pokud si s lidmi v týmu nerozumíte, hra vás nebaví. Můžete hrát s vášní, ale bez komunikace to prostě nejde. A to jak v útoku, tak hlavně v obraně.

Co všechno potřebuje lakrosový začátečník? Musí si připravit hodně peněz?
Potřebujete hůl a ochranné pomůcky. Brýle i chrániče začínajícímu hráči může půjčit klub, takže si lakros může vyzkoušet. Když se mu zalíbí, koupí si vlastní vybavení. Kompletní vybavení se dá sehnat asi za dva a půl tisíce korun. Na některé zápasy je lepší mít kopačky, ale všechno se dá odehrát i v teniskách.

Je možné začít bez fyzické kondice?
Je to možné, ale pokud máte fyzičku, je to velká výhoda. Když to moc neumíte s lakroskou, tak to alespoň odběháte. Fyzická kondice se dá samozřejmě dohnat i potom, při trénincích a při osobní přípravě.

V jakém věku je nejlepší začít s lakrosem? Do kolika let se dá hrát?
Začít můžete už klidně v 5letech. Pro ty nejmenší je tu verze interkrosu, který je bezkontaktní a při které se děti naučí základy. Začít můžete v podstatě kdykoliv a hrát se dá tak dlouho, dokud to fyzicky zvládáte. V týmu máme hráčky i ve věku 40let. Já jsem sice začala docela pozdě, ale o to víc chci hrát, dokud to půjde.

EVA NÉMETHOVÁ