Šťovíček byl jediným kandidátem na post prezidenta. Původně se chystal kandidovat i šestasedmdesátiletý Ječmínek, ale nakonec si to rozmyslel. Volební valná hromada tak byla poklidná a Ječmínek na ní byl zvolen čestným prezidentem.
„Myslím si, že je to dobře pro Autoklub. Kdyby byli dva kandidáti, tak by to Autoklub určitým způsobem rozdělovalo. Pan Ječmínek udělal rozumné a racionální rozhodnutí, které zklidnilo situaci," řekl čtyřiačtyřicetiletý Šťovíček před volbou. V ní získal 266 z 281 platných hlasů. Novým prvním viceprezidentem se stal Stanislav Minářík.
Autoklub by neměl být závislý na dotacích
Nový šéf Autoklubu si před sebe stanovil tři základní cíle - zajistit financování AČR i ze soukromých zdrojů, zlepšit práci s mládeží a výrazně více se věnovat i takzvanému obecnému motorismu.
„Chci aby Autoklub nebyl závislý na státních dotacích a vlastní drobné činnosti. Jsme jediný sportovní svaz, který podobné partnery nemá," řekl Šťovíček k hlavnímu úkolu.
Na valné hromadě bylo zvoleno i prezidium
Marketingově spolupracovat by chtěl zejména s automobilkami a firmami, které jsou s motorismem propojeny. „To je můj první cíl, abychom nebyli odkázáni jen na státní finance," uvedl.
Na valné hromadě bylo zvoleno i nové prezidium AČR, které vedle Šťovíčka a Mináříka tvoří František Čečil, Pavel Jiran, Yvona Kneblová, Tomáš Kunc, Květoslav Mašita, Petr Moravec, Jiří Pošík, Jan Regner, Milan Šimák, Jiří Šitina a Ladislav Tejchman. Za mimořádné zásluhy a dlouholetou činnost byli oceněni Jiří Berger, Jiří Charvát a Gerhard Ittner, kteří získali odznak „Granátový lev".
Vizitka nového prezidenta Autoklubu České republiky (AČR) Jana Šťovíčka (44):Datum narození: 14. srpna 1972
Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, získal titul JUDr., absolvoval doktorandské studium (1999)
Dosavadní funkce: první viceprezident AČR (od 2012); působí i v řadě dalších sportovních organizací, je mimo jiné soudcem Mezinárodního odvolacího soudu FIA v Paříži (od 2002), předsedou Antidopingového výboru FIA (od 2010), předsedou Legislativní rady Českého olympijského výboru (od 2013) a rozhodcem Sportovního arbitrážního soudu (CAS) v Lausanne
Kariéra:
advokát, od roku 1998 je členem České advokátní komory, od roku 2005 působí v advokátní kanceláři KŠD Legal, věnuje se zejména sportovním kauzám
Ostatní:
- V minulosti se aktivně věnoval motoristickému sportu, nejprve závodil na silničních motocyklech, ve třídách Sportproduction 125 ccm, 125 GP a Supermono se účastnil mistrovství republiky. Později startoval ve vybraných závodech automobilů GT na okruzích.
- Jako právník zastupoval například Romana Kreuzigera, kterému loni začátkem června pomohl k návratu do pelotonu. Přední český jezdec čelil dopingovému podezření kvůli údajným nesrovnalostem v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. UCI i Světová antidopingová agentura (WADA) však nakonec obvinění vůči Kreuzigerovi stáhly ještě před projednáním případu u Sportovní arbitráže v Lausanne.
- Letos v létě se u zvláštního panelu Mezinárodní sportovní arbitráže CAS marně pokoušel prosadit start Martiny Sáblíkové v cyklistické časovce na olympijských hrách v Riu.
- V rámci kariéry soudce arbitráže FIA rozhodoval v listopadu 2007 o mistrovi světa ve formuli 1, když spolu se třemi kolegy řešil protest stáje McLaren, na němž záviselo konečné pořadí šampionátu. Protest tribunál zamítl a potvrdil na světovém trůnu Fina Kimiho Räikkönena z Ferrari.
Čtěte také: Šťovíček chce v čele AČR zlepšit financování i práci s mládeží