Už více než tři desetiletí funguje v Česku jeden z nejnáročnějších raketových sportů na světě. A také velmi atraktivní! Squash má na české sportovní scéně vybudovanou stálou pozici a prestiž. Oslava členů a důležitých lidí kolem tohoto sportu proběhne při mistrovství republiky začátkem března. K tomu všemu se poprvé představí zcela nový skleněný kurt, který doposud asociace nepoužila na žádné akci. „Šetřili jsme si premiéru na speciální okamžik. Zároveň jsme ho nemohli použít dříve kvůli koronavirové pandemii. Nyní se představí v plné kráse,“ dodal Tomáš Cvikl ze squashové asociace.

close Daniel Mekbib. info Zdroj: Irena Vanišová zoom_in Daniel Mekbib. Ta kurt nakoupila před několika lety s přispěním Národní sportovní agentury. Celkově váží několik tun a jen sestavení trvá několik dnů. Samozřejmě se musí operovat velmi opatrně. „Squash ve skleněném kurtu má své kouzlo. Samozřejmě se může míček občas ztratit ve slunci, nebo třeba v reklamě na světlé džíny, ale za větší počet diváků to rozhodně stojí,“ doplnil Daniel Mekbib, který získal už čtyři domácí tituly. V minulém roce se však z celkového triumfu radoval Jakub Solnický z Ostravy. Favoritů na republikové prvenství je však více… Nejvýše na světovém žebříčku je Martin Švec.

„Na skleněný kurt a prostředí nákupáku se vždycky moc těším. Všechno má daleko slavnostnější atmosféru a přijde více lidí,“ říká Švec, 71. hráč světa. „Motivaci cítím obrovskou. Pokud nezvítězím letos, asi se k republice začnu upínat.“ Zároveň má velkou výhodu, protože velmi často cestuje po zahraničních turnajích, kde se skleněný kurt obvykle využívá. „V takovém prostředí mám za poslední léta nejvíce odehráno.“ K favoritům bude tradičně patřit také Viktor Byrtus, dále pak Marek Panáček, který se před dvěma lety dostal do finále. Překvapit může i Ondřej Vorlíček. V ženách je situace o trochu klidnější, Anna Serme kvůli těhotenství hrát nebude, favoritkou tak bude Olga Kolářová.