Hebký pažit na novém fotbalovém stadionu Slavie v Edenu bude dnes poprvé dějištěm mezistátního utkání.

Od půl deváté večer na něm Češi změří své síly s Litvou. Šest dnů před odletem na mistrovství Evropy tak čeká fotbalové reprezentanty první ze dvojice závěrečných přípravných zápasů.

Trenér Karel Brückner si od závěrečného týdenního pobytu v Praze slibuje vyladění formy, která by měla začít kulminovat za necelé dva týdny. Včera ovšem potvrdil, že sestava jeho týmu proti Litvě může být ještě v mnohém odlišná od té, která nastoupí 7. června v premiéře ME proti domácím Švýcarům.

Brückner chce prostřídat hodně hráčů

„Raději bych během utkání prostřídal více hráčů než povolených šest, ještě nejsme v tom bodě, abychom vyslali na hřiště ideál. Budeme ještě zkoušet některé věci,“ prohlásil kouč Brückner.

Podle hráčů samotných nelze jít do zápasu v Edenu s myšlenkou, že by hráli kvůli blížícímu se šampionátu opatrněji. „Strach ze zranění nás nemůže brzdit. Naopak, pokud nejdete do soubojů naplno, tím spíše se zraníte,“ míní Tomáš Ujfaluši, který možná nastoupí s kapitánskou páskou. Druhým adeptem je gólman Petr Čech.

Soupeř na rozdíl od Čechů není účastníkem EURO 2008, a tak pro něj pražský zápas je především přípravou na kvalifikaci mistrovství světa. V evropské kvalifikaci skončili Litevci na nepostupovém pátém místě, ale v Itálii dokázali remizovat 1:1 a na závěr kvalifikace dokonce porazili Ukrajinu 2:0.

Vstupenky za 300 a 600 korun

Výhodou Litevců může být na první pohled to, že jejich sezona je v plném proudu, vždyť nejvyšší soutěž pokračuje i během června. Jenže naprostá většina hráčů hraje v zahraničí, nechybí mezi nimi ani liberecký Tomas Radzinevičius. Do Prahy přijedou všechny opory včetně útočníka Edgarase Jankauskase, který během své kariéry prošel mimo jiné i San Sebastianem, Portem či Benfikou Lisabon. V nominaci trenéra Algimentase Liubinskase je pětadvacet hráčů.

Zápas začne ve 20.30, hlavním sudím bude Slovák Vladimír Hriňák. Vstupenky v ceně 300 a 600 korun se prodávají již týden v pokladnách severního rohu vršovického areálu, zatím mezi fanoušky zmizelo na 11 tisíc lístků. Přímý přenos tentokrát odvysílá televizní kanál Galaxie.

Dopoledne na žákovské derby

Už ve čtvrt na jedenáct dopoledne se na jednom z travnatých fotbalových hřišť v areálu v Edenu uskuteční derby Slavia – Sparta v kategorii starších žáků, tedy ročníků narození 1993. Slávistické naděje mají těm sparťanským co vracet po podzimní prohře v derby 2:3 na Strahově.

K postupu do celostátního finále, kde se utkají s vítězem moravské ligy, konkrétně se Sigmou Olomouc, ale mají blíž mladí slávisté pod vedením trenéra Petra Karocha. Jejich sparťanské protějšky, které vede internacionál Martin Frýdek, už loňský mistrovský titul neobhájí.

Finále turnaje Dětských domovů

Hrát fobal se ale bude dnes nejen v Edenu, ale právě také ve sparťanské výspě na Strahově. V tréninkovém centru dojde k závěrečnému turnaji dětských domovů z Čech a Moravy. Šestnáct nejlepších domovů se utká o Pohár české fotbalové reprezentace.

Na slavnostní vyhlášení dorazí jako hosté také reprezentanti Milan Baroš, Marek Jankulovski a Jan Koller, kteří budou budou zítra odpoledne ve společnosti reprezentačního manažera Vlastimila Košťála předávat ceny nejlepším.

„Dětský domov Cup vznikl jako celoroční soutěž, letos se navíc profesionalizoval, a to díky české reprezentaci. Děti tak mají možnost stát se na chvíli součástí velké fotbalové události, a to může být jistě pro ně i obrovskou motivací do budoucna,“ řekl jeden z organizátorů turnaje Martin Lnenička, ředitel dětského domova v Dolních Počernicích.

Na Markété M-ČR plochodrážních družstev

Stadion Markéta hostí dnes od 18.00 hodin první díl domácího mistrovství tříčlenných družstev na ploché dráze. Šampionát má celkem osm dílů a končí 16. září opět v Břevnově. Titul obhajuje tým Liberce.

V Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti pokračuje od rána Veteran Motor Show, což je výstava historických vozidel.

Mimo metropoli se představí stolní tenisté El Niňo Praha, ve Zlíně nastoupí ke třetímu utkání finále play off extraligy. Svěřenci trenéra Jindřicha Panského vedou po úvodních dvou domácích zápasech v Dejvicích v sérii už 2:0 a pokud uspějí i dnes ve městě obuvi, budou se již moci radovat z obhajoby titulu mistrů republiky.

Denis Postler, Radek Vičík

Kam za sportem v Praze?

ÚTERÝ 27. května

ATLETIKA 17.30 Veřejné závody v technických disciplínách (atletický stadion v Edenu).

BILLIARD 19.00 Harlequin Tour, otevřený turnaj v poolu (klub Harlequin, Vinohradská 25, Praha 2).

BRUSLENÍ Veřejné bruslení, Ice Arena Letňany (Tupolevova ul.): 10.00 až 12.00.

FOTBAL 9.00 O Pohár české fotbalové reprezentace, finálový turnaj šestnácti dětských domovů (tréninkové centrum Sparty, Strahov), 10.15 Slavia – Sparta (Česká liga starších žáků, areál Slavie v Edenu, Praha 10-Vršovice), 20.30 Česká republika – Litva (mezistátní přípravné utkání, stadion Slavie v Edenu).

GOLF 8.00 Hostivařská Tour, otevřený turnaj (Golf Club Hostivař, Hornoměcholupská 565, Praha 10), 13.00 HCP úterý, otevřený turnaj (hřiště Hodkovičky, Vltavanů 982, Praha 4), Otevřený turnaj (Golf Club Praha, Plzeňská 401/2, Praha 5-Motol).

LAKROS 19.00 LC Jižní Město – LC Pardubice (boxlakrosová liga mužů, hřiště v ul. Vykoukových 622/2, Praha 5-Radotín).

MOTORISMUS 9.00 Veteran Motor Show, výstava historických vozidel (Průmyslový palác na Výstavišti v Holešovicích).

PLOCHÁ DRÁHA 18.00 Mistrovství ČR tříčlenných družstev (stadion na Markétě).

SOFTBAL 19.30 Krč Altron – Sportclub 80 Chomutov (liga mužů, areál Sokola Krč, ul. Pálkařská, Praha 4).

(klt, dp)