„Tomáše Tůmu a Matěje Rázgu řadím na stejnou úroveň. Nakonec jsem zvolil Tomáše, ale pouze proto, že je starší a má tudíž odpískáno více těžkých střetnutí. Nezatracuji ale ani Jaroslava Bednaříka, jen ho vidím malinkatý kousíček za prvně jmenovanými," podotýká Štuksa, který nachází pro své následovníky pouze slova chvály.

„Všichni tři jsou pohybliví, vykazují mimořádné znalosti pravidel, dovedou velice dobře posuzovat dění na hřišti a hlavně, jejich výkony jsou kladně přijímány také v zahraničí," vypočítává. V čem jsou tedy rozdíly?

„Nejhodnější na hráče je Jarda Bednařík, Tomáš Tůma je naopak nejpřísnější. Matěj Rázga je někde uprostřed. Všichni tři mají ale respekt. Pokud zvýší hlas, nikdo s nimi nediskutuje," dodává Štuksa.

Rázga: Tipuji výhru Tomáše Tůmy

V AKCI. Matěj Rázga rozhoduje prestižní utkání žen.Co nesmíte nikdy říci Matěji Rázgovi? Že je mladý sudí. „Už je mi třicet let a patnáct z toho pískám. Začal jsem u dorostů, přes nižší soutěže se před čtyřmi roky dostal do extraligy," říká muž, který má za sebou také úspěšnou hráčskou kariéru. V roce 2010 se radoval v sešívaném dresu ze zisku mistrovského titulu. „Musel jsem se rozhodnout. Chtěl jsem pískat na mezinárodní úrovni, se Slavií už těžko šlo dosáhnout víc. Pendlovat mezi oběma posty se donekonečna nedalo," líčí.

Matěji, loni jste se stal nejlepším rozhodčím Česka. S jakými pocity jste přebíral cenu?

Byl jsem hodně překvapený, přeci jen ještě tak dlouho nepískám extraligu a nemám proto tolik zkušeností. Cena mě potěšila, zároveň ale zavázala k další práci.

Trofej jste přebral z rukou Jiřího Štuksy.

O to pro mě byla cennější. S Jirkou se známe dvacet let, stál u mých začátků. Za mnohé mu vděčím.

Panu Štuksovi jste později asistoval. Co jste se od něj naučil?

Přehledu ve hře a komunikaci s týmy.

Letos jste nominovaný společně s Jaroslavem Bednaříkem a Tomášem Tůmou. Je něco, co byste chtěl umět jako oni?

Dlouhodobě se snažím od všech rozhodčích čerpat poznatky, hledat to, co mají unikátní. U Jardy je to především vztah s hráči. Pokud k nim najdete cestu jako on, lépe se vám vysvětlují věci během vypjatých situací. Samozřejmě musí být váš vzájemný vztah profesionální. Tomáš má mezinárodní zkušenosti, je to můj mentor, který mě neustále ponouká k cestám do zahraničí.

Dokážete charakterizovat svůj styl pískání? Raději pouštíte hru nebo vyžadujete striktní dodržování pravidel?

Nejsem úplně striktní. Porušení pravidel se snažím pískat pouze ve chvíli, pokud reálně ovlivní hru. Ve chvíli, kdy hráč chybu udělá, napraví ji a vše dál plyne bez jasného poškození druhé strany, není důvod pískat. Hodně se snažím komunikovat. Ne s hráči, ale komentuji situaci, aby ragbisté věděli, co se děje, co si ještě mohou dovolit a kde jsou nastavené hranice. Rád využívám výhody, plynulost hry považuji za nejpřednější.

Rozhodujete zápasy mužů i žen. Je to rozdílné?

Samozřejmě, ženy jsou mnohem přívětivější k pravidlům, v tom smyslu, že k nim chovají daleko větší pokoru. Děvčata si dávají záležet na tom, aby se nedopustila faulů. Například v jednom utkání nejvyšší soutěže patnáctek žen jsem loni zapískal pět trestných kopů za přestupky v oblasti skládky. V běžném extraligovém zápase mužů je jich okolo patnácti až dvaceti. Na druhou stranu využívají ragbisté daleko širší spektrum situací.

Kde najdete své vrcholy rozhodcovského roku 2014?

Vážím si účasti na mistrovství Evropy do 18 let v Polsku, kde jsem stál na lajně v zápase Anglie Portugalsko a viděl tak budoucí hvězdy ragby. Doma jsem rozhodoval Superpohár nebo semifinále extraligy.

Vybavujete si nějaké chyby?

Konkrétní si nevybavím. Po každém utkání se ale ptám na názory koučů a kapitánů obou týmů a rozebíráme zápas. O chybách vím, snažím se jimi nezatěžovat, ale odstranit je.

Obhájíte titul v prestižní anketě?

Tipuji výhru Tomáše Tůmy.