Závěrečný grandslam sezony, který startuje už v pondělí, nabízí dravý lesk a nespoutaný luxus v podmanivých newyorských kulisách. Někteří tenisté si dokonce občas stěžují na až estrádní atmosféru, jež ne každému vyhovuje.

I letos je veleturnaj ve Flushing Meadows tím nejvýše dotovaným kláním z kvarteta exkluzivních tenisových dostaveníček. Vítězové dvouher si přijdou v přepočtu na skoro 90 milionů korun, celkem si hráči a hráčky rozdělí 1,3 miliardy (to je nárůst o 13 procent oproti loňsku).

Šance pro Plíškovou?

Pokud jde o pozornost českých fanoušků, ta se (jako už tradičně) upírá především na turnaj žen. V něm se představí osm tuzemských zástupkyň, další dvě ještě včera bojovaly v kvalifikaci.

Jednou z hlavních favoritek bude třetí nasazená Karolína Plíšková. Před startem US Open si zatrénovala i se slavným Johnem McEnroem. „Dobrý trénink s legendou, je pořád ve výborné formě,“ vzkázala na sociální síti.

Sám McEnroe, pronikavý a břitký komentátor tenisového dění, ale Plíškovou mezi nejžhavější adeptky na triumf neřadí. „Zdá se mi, že v důležitých chvílích vždycky zaváhá, a proto ještě nemá na kontě žádný grandslam,“ uvedl Američan. Hned ale dodal, že rychlý povrch kurtů by mohl české ranařce sedět.

Potvrzují to i statistiky. Porovnání výsledků elitních tenistek na okruhu WTA ukazuje, že na tvrdém povrchu je Plíšková nejúspěšnější ze všech. V této sezoně má úspěšnost 78,1 procenta. Ostatně před třemi lety hrála právě v New Yorku své první (a zatím poslední) grandslamové finále.

V prvním kole se Plíšková utká s kvalifikantkou, stejně jako turnajová šestka Petra Kvitová. Její forma je tak trochu záhadou: kvůli zranění odehrála od Wimbledonu jediný mač a je otázka, nakolik bude fit.

Vláda velké trojky

Mezi muži měl z českých hráčů jistou účast jedině Tomáš Berdych, o šanci postoupit do hlavního turnaje včera usilovali ještě Jiří Veselý a Lukáš Rosol. I Berdycha, vracejícího se po zranění, čeká v prvním kole protivník z kvalifikace.

Favority je ale třeba hledat jinde. Obhájcem titulu a nejostřeji sledovaným kandidátem na titul je Novak Djokovič. Letos už vyhrál Australian Open i Wimbledon a usiluje o sedmnáctý grandslam v kariéře. „Že jsem jako obhájce pod tlakem? To je pravda, ale čím víc vyhráváte, tím víc si na ten tlak zvykáte,“ řekl Djokovič.

Pokud půjde vše podle předpokladů, v semifinále US Open by se měl utkat s Rogerem Federerem, s nímž před šesti týdny svedl nezapomenutelnou bitvu ve wimbledonském finále.

„Radši mi to neříkejte,“ rozesmál novináře na tiskové konferenci. „Ale je fakt, že asi každý hráč studuje pavouka turnaje a dívá se, kteří soupeři na něj mohou vyjít. Všichni sice říkají, že se soustředí jen na nejbližší zápas, ale ve skutečnosti to tak není,“ dodal srbský bohatýr.

Kromě Djokoviče s nestárnoucím Federerem patří k favoritům pochopitelně i Rafael Nadal, světová dvojka a vítěz nedávného turnaje v Montrealu. Zastaví letos někdo „velkou trojku“, která vyhrála posledních jedenáct grandslamů?

Pár mladších hráčů o tom nepochybně sní. Třeba Alexander Zverev, Dominic Thiem či ve skvělé formě hrající Daniil Medveděv.