Vyhrát nejlepší evropskou soutěž se dosud z českých klubů povedlo jen v roce 2006 Brnu, v roce 1976 pak ještě v Poháru mistrů evropských zemí slavila Sparta.

Pražanky v semifinále překvapivě přehrály jiného favorita Fenerbahce, proti Jekatěrinburgu jim však věřil málokdo. Ruskému gigantovi sice chyběla hlavní hvězda Diana Taurasiová, ovšem i bez ní přivezl do české metropole na Final Four hned devět hráček, které ve svých reprezentacích hrají důležitou roli.

Ruský klub si dokonce mohl dovolit vynaložit několik milionů korun na to, aby s sebou do Prahy vzal zhruba 500 fanoušků. Hráčky USK však ukázaly, že v současné formě jsou schopné hrát i s absolutní elitou. Znovu předváděly skvělou obranu, když za prvních 13 minut dovolily soupeři jen 12 bodů a samy zásluhou přesné střelby z dálky získaly náskok devíti bodů.

Skvělá Robinsonová

Jekatěrinburg se pak sice rozehrál a hlavně zásluhou francouzské pivotky Sandrine Grudaové snižoval, ovšem Sonja Petrovičová se postarala o to, že si USK odnesl na poločasovou přestávku vedení 32:28.

USK navíc skvěle vyšel vstup do druhé půle, zejména rychlonohé Danielle Robinsonové, a výsledkem bylo odskočení už na 12 bodů. Robinsonová nadále ničila soupeře rychlými protiútoky a za třetí čtvrtinu dala deset bodů, zatímco Jekatěrinburg se na každý koš velmi nadřel.

Do poslední části si tak USK přenesl náskok deseti bodů. Jekatěrinburg se pokusila trojkou pozvednout nejlepší hráčka Evropy za minulý rok Alba Torrensová, ale domácím udržovaly náskok Američanky Robinsonová s Kiou Vaughnovou. Navíc důležitou trojku dala Petrovičová.

Pražanky podávaly heroický výkon, a ačkoli odehrály poslední čtvrtinu v podstatě bez střídání, dovedly zápas k senzačnímu triumfu. Klíčové trestné hody v závěru dala česká reprezentantka Jana Veselá, která stejně jako v semifinále patřila k hlavním oporám.

Finálový turnaj Evropské ligy basketbalistek v Praze:

Finále:
ZVVZ USK Praha - Jekatěrinburg 72:68 (17:12, 32:28, 50:40)
Nejvíce bodů: Robinsonová 24, Vaughnová 18, Petrovičová 13, Veselá 11 - Parkerová 27, Grudaová 19, Torrensová 12. Fauly: 22:17. Trestné hody: 8/5 - 20/15. Trojky: 5:1. Doskoky: 34:41.