Bez tvůrce hry obhájci extraligového stříbra paběrkovali a dokráčeli až k porážkám v Litovli nebo Novém Veselí. „Špatně jsme bránili. Kvůli tomu se nám nedařilo využívat naši největší zbraň, což jsou brejky," všiml si fanoušek z donucení Sviták.

A teď z jiného soudku. Je to týden, co ruka dukelského křídla Milana Kotrče vylétla k nebesům. Radost měl obrovskou, právě si totiž připsal devátý gól na palubovce vedoucího Zubří. Osa Petržala Sviták Kotrč byla zase pohromadě a řádila.

Svitáka se Plzeň nebojí 

Po nečekané výhře 29:24 házel každý z nich zásluhy na ostatní. „Hrdinou zápasu je Tomáš (Petržala). Co za nás prošlo, pochytal," uvedl Sviták a zamlčel, že právě on odraženými míči vysouval spoluhráče za jednoduchými brankami. Nebýt jeho návratu, dost možná by sobotní repríza loňského finále ztratila svůj náboj. Takto ho má a pořádný!

„Duklu bereme jako celek. Svitáka ani kohokoli jiného se nebojíme," řekl za úřadující mistry Jakub Tonar a raději rychle dodal: „Samozřejmě nás nepotěšilo, jak Kuba její hru oživil. Všechno v Zubří mělo systém. A v brance exceloval Petržala."

Tonar je prostě fenomén 

Být v házené členem rodiny Tonarů je věru dobré. Pro fotbalové fandy něco jako nosit jméno Frýdek (Sparta) nebo Veselý (Slavia). Tatínek Michal se v dresu národního týmu probojoval na olympijské hry do Barcelony. Syn Michal má pořádně vyráchané ruce v úspěších současné zlaté západočeské generace. A benjamínek?

Nepříjemná zpráva se nesla táborem Plzně před prvním letošním měřením sil s Duklou. Nenastoupí český reprezentant Milan Škvařil, tedy bude chybět 179 branek loňského ročníku. Kdo za něj? Všem škarohlídům vytřel zrak teprve devatenáctiletý talent, jenž, považte, vsítil jedenáct gólů!

„Těžil jsem z práce spoluhráčů," uvedl poté Tonar junior. „Jestli se mi povedlo přesvědčit trenéra, že na extraligu mám, jsem jen spokojený." À propos talent? Na toto označení už má doma i glejt. Před několika dny ho čeští házenkáři vyhlásili borcem s největší perspektivou.

Půjde o obyčejný duel? Kdepak bude to derby

Na první letošní zápas nemá dobré vzpomínky Jakub Sviták, aby také ne, jeho mužstvo utrpělo porážku 24:31. „Moc nám nepomohli rozhodčí," upamatoval se. Jen ve výkonu sudích ale příčiny porážky hledat nechtěl. „Dělali jsme zbytečné technické chyby. Máme na víc."

V sobotu věří v docela jiný obrázek hry a pochopitelně především výsledek. „Plzeň předvádí podobný styl jako my," vysvětlil. „Nekompromisně brání a chodí do brejků."

Je o co hrát 

Sílu protihráčů respektuje, aby také ne, vždyť ho ženou kupředu. „Michal Tonar je výborný. Znamená pro mě motivaci zlepšovat se," ocenil výkony Západočecha na témže postu.

„Rozhodně pro nás nejde o oblíbené soupeře. Na utkání s nimi se ale těšíme, jelikož žádné lepší v Česku neodehrajeme," poznamenal Sviták, házenkářský hračička, který se ale nebojí ani ran. Přijme je i rozdá. „Souboje s Plzní považujeme za derby. Občas jsou až přehecované a dochází při nich k hodně ostrým situacím. Je ale o co hrát, což mi vyhovuje."

Kdo se bude smát po šedesáti minutách? 

Na jednu stranu přivítá Dukla své soky na vlastní palubovce, na druhou nemusí jít o výhodu. „Ruzyně je atypická. Je veliká škoda, že tak slavný klub nemá pořádnou halu. Rozhodně nejde o nedobytnou tvrz," poznamenal Tonar. Plzeň přijede do Prahy povzbudit plný autobus fanoušků a požene ji vpřed. Domácí znají každou parketu. Kdo se bude smát po šedesáti minutách?

HC Dukla Praha Talent M.A.T. PlzeňUtkání 14. kola házenkářské extraligy. Sobota 10. prosince, 16.30.
Hala Ruzyně, Pilotů 217, Praha 6.

Čtěte také: Veronika Galušková: Skvělý výkon. Škoda, že jsem nebyla na hřišti