VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na volejbalistky Olympu a Prostějova čeká velké finále

Praha – Už pět let nepoznala česká volejbalová extraliga žen jména jiných vítězek než hráček Prostějova. Prolomit tuto sérii touží děvčata z oddílu PVK Olymp Praha, která se od soboty na Hané a od středy v metropoli pokusí otočit mistrovským kormidlem k západu. Letos už jednou Hanačky porazily a jednou s nimi sehrály nešťastné, ale také vyrovnané finále Českého poháru. Mohou ale uspět třikrát?

10.4.2014
SDÍLEJ:

PŘEKONAJÍ VOLEJBALISTKY OLYMPU blokařskou sílu Prostějova? I na to dají odpověď následující finálové zápasy extraligy. Foto: Jiří Růžička

O tom jsme si povídali s člověkem nezávislým, brzy čtyřicetiletý odborníkem Ondřejem Markem, který vedl ve své bohaté kariéře například KP Brno, se kterým získal v Uniqa extralize dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou. V roce 2012 se s tímto celkem probojoval do čtvrtfinále Vyzývacího poháru, ve kterém vypadl s favorizovaným Lokomotivem Baku jen díky zlatému setu. Nyní pro nás kouč české juniorské reprezentace vypracoval srovnání předpokládaných základních sestav extraligových finalistek.

 „Favoritem série je pro mě Prostějov. Podstatné bude, jak se k ní Olymp postaví. Jestli tak, že má splněno a o nic mu nejde, nebo jestli to bude brát vážně a bude věřit, že může vyhrát. V tom případě může být série zajímavá. Jedno vzájemné velké utkání už měl letos Olymp dobře rozehrané. Bylo to ve finále Českém poháru, kdy mohl zvítězit, nicméně se této možnosti zalekl. Můj tip na výsledek série je tak 3:1 pro Hanačky," mínil Marek a pokračoval:

Nahrávačky Pavla Vincourová (Prostějov) 56 % – Iveta Halbichová (Olymp) 44%

 „Pavla se od dob co hrála v Brně, zlepšila na bloku a na servisu. V letošní sezoně hraje více se středovými hráčkami, blokařkami, což je podle mě dáno tím, že tyto mají vyšší kvalitu. Snaží se s nimi hrát jak před hlavou, tak jednonožky. Jejím mínusem je to, že hraje hůře se středovými hráčkami na bod."
 „Iveta hraje lépe na bod. Má klidnější nahrávku než Vincourová. Má horší obranu v poli, slabší servis. Limituje ji to, že nehraje jednonožku."

Diagonální hráčky Katie Carterová (Prostějov) 58 % – Michaela Kvapilová (Olymp) 42 %

 „Katie umí útočit jak z vysoké nahrávky, tak z rychlé. Má dobrý úderový rejstřík. Umí si poradit roládou i ulívkou. Proto dokáže hrát do všech směrů, lajnu, diagonálu i ostrou diagonálu. Horší je stabilita servisu. Podává rotovaným skákaným servisem, když se jí nedaří, plachtou."
 „Michaela velice dobře brání na síti. Poměrně dobře útočí z vysokých nahrávek. Za její problém považuji to, že se poměrně často zbytečně uchyluje k ulívce, přestože jde zasmečovat."

Smečařky Tijana Maleševičová (Prostějov) 45 % – Michaela Mlejnková (Olymp) 55 %

 „Tijana má kvalitní repertoár úderů. Podobně jako Carterová umí diagonálu, do lajny, i do té ostré. Dokáže si míč jen tak narazit o blok. Velice dobře přihrává do osy, hůře mimo ni. Má problém s útočným úderem po vybrání ulívky."
 „Michaela se velmi dobře zapojuje do kombinace, ovládá takzvaný pipe. Na to, jak je mladá (patří věkem do juniorské kategorie) se vyrovná svým úderovým rejstříkem Carterové s Maleševičovou. Problém má se stabilitou přihrávky, což je ale dáno věkem. Měla by blokovat na překrok, ale ona brání úkrokem.

Smečařky Andrea Kossányiová (Prostějov) 60 % – Eva Hodanová (Olymp) 40 %

 „Andrea má velmi kvalitní blok, především když pomáhá s prvním sledem. Možná je to dáno tím, že dlouho hrála na bloku. Její největší devizou je ovšem útok, hlavně do diagonály, který má mimořádně kvalitní. Horší je samozřejmě na příjmu. Prostějov se jí snaží při této činnosti ulevit a schovat jí."
 „Eva udělala poslední dobou veliký pokrok. Její největší předností je útok, který vede poměrně z velké výšky a dobrý servis. Má stejný problém jako Mlejnková s nestabilní přihrávkou. Zlepšit by měla razanci útoků. Ty jsou sice vedeny z vysoka a na první pohled vypadají dobře, ale chybí jim prudkost."

Blokařky Sonja Borovinšeková (Prostějov) 59 % – Zuzana Mudrová (Olymp) 41 %

 „Pro Sonju hovoří veliká zkušenost. Je vyhraná. Lépe útočí před nahrávačkou, dobře ovládá i dlouhou jednonožku. Je slabší na bloku, a to hlavně proti útokům soupeřek vedeném ze zóny čtyři."
 „Zuzana má velice dobrý servis, což je jedna z jejich největších předností. Často jím dokáže svým soupeřkám zatopit. Dobře hraje v obraně v poli po servisu. Její nevýhodou je to, že minimálně útočí za nahrávačkou. Pokud už útočí, tak z kůlu a nikoliv z postu blokařky."

Blokařky Quinta Steenbergenová (Prostějov) – 59 % Andrea Sládková (Olymp) 41 %

 „Quinta velice dobře útočí. Dokáže se prosadit při všech kombinacích. Její prioritou jsou pak kombinace za nahrávačkou. Krásná dlouhá jednonožka. Chyby se hledají těžko, jelikož jde o komplexní hráčku, která umí prakticky všechno. Snad by mohla být maličko rychlejší při blokařských přesunech."
 „Andrea svou malou výšku nahrazuje výborným výskokem. Dobře útočí, málo ale za nahrávačkou. Za problém považuji to, že se po zranění ještě nedokázala dostat do optimální formy. Proto bude zajímavé, jak se popasuje se sérií."

Libera Julie Jášová (Prostějov) 57 % – Veronika Dostálová (Olymp) 43 %

 „Julie má stabilní přihrávku, dobře organizuje míče zdarma a excelentně nahrává na bod. Najdu i jeden nedostatek. Problémy vidím na přihrávce dlouhých míčů."
 „Veronika velmi dobře přihrává středně dlouhé míče. Oproti Jášové má horší čtení hry v obraně, brzy chodí pro ulívku a o poznání hůře zvládá nahrávání bodových míčů."

Letošní vzájemné souboje

Uniqa extraliga
21. 11. Olymp – Prostějov 1:3 (25, -20, -19, -20)
19. 12. Prostějov – Olymp 3:1 (-18, 18, 19, 19)
6. 2. Prostějov – Olymp 3:0 (16, 23, 20)
27. 2. Olymp – Prostějov 3:1 (19, 23, -20, 21)

Finále Českého poháru
Prostějov – Olymp 3:1 (17, -21, 25, 25)

Cesta play-off

Čtvrtfinále
Prostějov – Slavia 3:0
Olymp – Šternberk 3:0

Semifinále
Prostějov – KP Brno 3:0
Olymp – Olomouc 3:1

Program finále

12. 4. 16:00 Prostějov – Olymp
13. 4. 17:00 Prostějov – Olymp
16. 4. 17:00 Olymp – Prostějov

17. 4. 17:00 Olymp – Prostějov
19. 4. 17:00 Prostějov – Olymp

Hraje se na tři vítězství. Halu Olympu naleznete v Přípotoční ulici 300, Praha 10.

Halbichová: Teď už nemáme co ztratit

IVETA HALBICHOVÁ.Na reprezentační dres zatím nedosáhla, přesto je 24letá nahrávačka Olympu Iveta Halbichová klíčovou postavou Pražanek.

Iveto, co říkáte na vaše hodnocení panem Markem?
Má jistě pravdu v tom, že je Prostějov favoritem. Stejně tak i v tom, že bude hodně záležet na našem přístupu. Rozhodně si nemyslím, že bychom s holkama finále braly tak, že máme splněno. Půjdeme do něj s tím, že chceme soupeřky potrápit.

Je procentuální hodnocení 56 ku 44 ve prospěch Vincourové spravedlivé?
S tím také souhlasím. Pavla je přeci jen reprezentační nahrávačka, což by někde mělo být vidět.

Na jaký zápas s Prostějovem letos nejraději vzpomínáte?
Samozřejmě na ten jediný, který jsme vyhrály. Stejně tak ale i na finále Českého poháru, kde jsme se popasovaly jako rovnocenné soupeřky. My jsme odehrály velmi dobrý zápas a byla jen škoda, že jsme ho nedotáhly do vítězného konce.

Myslíte si, že jste se ve finále zalekly vítězství?
To ne, můžeme mít ale v hlavách někde vzadu drobný strach. Pohár jsme chtěly vyhrát. Věděly jsme, že je těžké porazit Prostějov ve třech utkáních, ale jednou to jde.

Jednou už jste zvítězily. V čem byl zápas jiný než ty předešlé?
Rozhodně nám pomohlo domácí prostředí. Prostějovská hala je velká a ta naše maličká. Orientace v nich je tak úplně jiná. Také nám pomohlo, že se hrálo v době, kdy bylo pořadí týmů jasné. Rozhodující bylo, že se nám podařilo Prostějov ubránit.

V Prostějově série začíná. Abyste zvítězily, tak musíte na Hané jednou vyhrát. Projevilo se to nějak na přípravě?
To je těžké, prostředí se snad ani nedá simulovat. Spíš se zaměřujeme na soupeřky. Co platí na jejich obranu, jak bránit obecně jejich silné stránky. Je dobré, že budeme v Prostějově hrát dva zápasy za sebou a před tím druhým ještě trénovat, takže si na halu zvykneme. Ve druhém utkání tak budeme nejspíš o něco lepší a pokusíme se udeřit.

S čím půjdete do toho prvního?
Na Hané chceme jednou vyhrát. Je nám jedno, ve kterém střetnutí. (směje se)

Je v něčem rozdílná příprava na finále?
Ano, trenér Mitáč zařadil rozbory na videu, což obyčejně nedělá. V sezoně nám ho občas pustí, nyní se ale na něj cíleně díváme.

Kdybyste byla v jeho kůži, na které hráčky soupeřek byste tým upozornila?
To je těžké, řekla bych, že na všechny. Musíme hledat slabší stránky silného týmu, zaměřit se na to, komu jde maličko hůře přihrávka, kam tedy podávat a podobně.

Prozraďte nám nejvýraznější individuality Prostějova?
Hru řídí nahrávačka Vincourová. Letos mají výborné blokařky. Sice se říká, že ty zápasy nevyhrají, že to je na koncových hráčkách, já bych si tím ale nebyla až tak jistá.

Pokud zahraje Prostějov maximum, můžete s ním bojovat?
Když my zahrajeme ještě něco nad ně, tak ano. Musím nám věřit.

Cítíte ze svých spoluhráček stejné odhodlání?
Ano, teď už nemáme co ztratit. Během týdne může být po sezoně. Je třeba se prokousat závěrečnými tréninky a dát všechno do zápasů, na které se těšíme.

Jaký je váš tip na výsledek série?
Chci věřit tomu, že to bude pěkně napínavé a my nakonec 3:2 zvítězíme.

Vincourová: Titul se tu bere jako samozřejmost

PAVLA VINCOUROVÁ.Obrovskou osobností úřadujících mistryň z Prostějova je 21letá reprezentační nahrávačka Pavla Vincourová.

Pavlo, souhlasíte se slovy trenéra Marka?
Ano, myslím si, že rozdíl mezi oběma týmy je na postu blokařek, které máme letos výborné, a málokterý celek extraligy se s nimi může rovnat. Máme ale i dobré útočnice.

Je opravdu vaším mínusem to, že hrajete hůře se středovými hráčkami na bod?
Každá hraje hůře, když má špatně přihráno.

Jak berou účastnice evropských pohárů finále extraligy?
Před sezonou byly dány jasné cíle. Jedním z nich extraligový titul. Tak k tomu přistupujeme. Budeme se snažit ze všech sil, abychom plány naplnily.

Cítíte z týmu stejné odhodlání, jako při evropských pohárech?
Ano, odhodlání máme do všech extraligových zápasů. V play-off ještě o poznání větší. Všechny moc chceme vyhrát rychle 3:0 a ukončit vítězně celou sérii.

Připouštíte si jiný scénář?
Nad tím teď nemá cenu přemýšlet, v našich hlavách je jen myšlenka na rychlou výhru. Neříkám ale, že jsme neporazitelné.

Cítíte před sérií tlak od vedení?
Jistě, na české poměry máme tak sestavené družstvo, že všichni berou titul
a vítězství v Českém poháru jako samozřejmost.

Co by se v Prostějově stalo, kdyby nezískal titul?
(směje se) Tak to radši ani nechci vědět. To by bylo pro nás všechny hodně nepříjemné.

Prověřily vás předešlé extraligové série play-off?
Série s Brnem jsme se obávaly, předvedly jsme ale dobrou hru. Pokud ji zopakujeme proti Olympu, tak se nemusíme o výsledek bát.

Znamená to, že stavíte rovnítko mezi výkonností Olympu a KP Brno?
Ano, na stejnou úroveň řadím trojlístek Olymp, Olomouc a KP Brno. Všechny tyto týmy nás mohou potrápit. Olymp nás také jednou porazil a s ostatními jsme jednou vyhrály jen 3:2.

Jak moc vás varovalo to, že jste poslední vzájemný zápas prohrály na Olympu 1:3?
To bylo velké varování. Bylo dobře, že jsme zaváhaly v nadstavbě extraligy a ne třeba ve finále Českého poháru. Od prohry na Olympu víme, že musíme víc zabrat a předvádět vždy svou hru.

Souhlasíte s tím, že se Olymp ve finále poháru zalekl možnosti vás porazit?
Bylo to takové otevřené. Rozhodlo se vlastně až v koncovce čtvrtého setu, kdy Olymp vedl a nezvládl to. Nevím proč. Nedokážu si to nijak vysvětlit. Jsem za to ale ráda.

Na které hráčky soupeřek byste upozornila?
Na Kvapilovou a na Mlejnkovou, na kterých stojí body Olympu. Bude otázka, jestli je dokážeme ubránit.

Kde vidíte slabiny Olympu?
Holky nemají tak kvalitní příjem, potrápit bychom je tak mohly hlavně hrou středem. Víc neprozradím, aby si to nepřečetly. (směje se)

Na co byste chtěla pozvat fanoušky?
Na atraktivní ženský volejbal. Ve finále se představí dva nejlepší celky Česka. Snad i na naši výhru 3:0. 

Autor: David Nejedlý

10.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Farský z hnutí STAN.
AKTUALIZOVÁNO
7

Předsedou poslaneckého klubu STAN byl jmenován Farský

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT