Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Tatře je blaze, říká kapitán mistrů Mára

Praha /ROZHOVOR/ – Už jen tři týdny zbývají do okamžiku, kdy bude odtajněno jméno nejlepšího českého ragbisty roku 2013. Mohl by se jím stát jeden z francouzských profesionálů Lukáš Rapant a Miroslav Němeček. Anebo matador českých pažitů, pragovák Pavel Syrový. Svoje želízko v ohni má i středočeská ragbyová bašta Říčany, kterou zastupuje Jan Rohlík. Šance ovšem cítí i mistrovská Tatra Smíchov, kde si říkají: kdo jiný by se měl stát tím nejlepším, než kapitán vítězů? Čtěte smíchovský srdcař číslo jedna Vojtěch Mára.

4.2.2014
SDÍLEJ:

RAGBISTA Vojtěch Mára má důvod k úsměvu. „Jeho Tatřička“ válí a vítězí.Foto: Jiří Růžička

Kdo je Vojtěch Mára?Narodil se 28. prosince 1985 v Brandýse nad Labem. Je kapitánem Tatry Smíchov, kde nastupuje na pozici rváčka. V české reprezentaci se pak promění v mlynáře. S Tatrou Smíchov vybojoval tři mistrovské tituly. Zatím poslední v roce 2013. Za Česko nastupuje od svých jednadvaceti let. Zahrál si tak i divizi A mistrovství Evropy. V anketě Ragbista roku se doposud výrazně neumístil.

Vojtěchu, loni jste se mezi nominované nedostal. Překvapilo vás letošní postavení v pětce nejlepších?
Samozřejmě, nominaci jsem naprosto nečekal. Nemyslím si, že bych patřil mezi nejlepší české ragbisty.

Není to od kapitána mistrovského celku až příliš skromné?
Není, i v extralize i v zahraničí je mnoho lepších hráčů, než jsem já.

Tak to vezměme postupně. Koho byste nominoval ze zahraničí?
Kluky z Francie, což jsou profesionálové. To je naprosto jiný kalibr než my v extralize. Dva také v nominaci jsou, a to Míra Němeček a Lukáš Rapant. Výborně hraje stále Martin Jágr, který v pětce nečekaně schází.

Kdo vás zaujal v extralize?
Jmenoval bych Honzu Rohlíka. Hodně přínosný je pro svůj tým Vachtang Pailodze. A je z toho pětka.

Chybí v ní člen mistrovské Tatry.
Abych řekl pravdu, máme hodně dobrých hráčů, hrajeme ale jako tým, žádnou hvězdu u nás nemáme.

Přesto jste na Tatře zažili výbornou sezonu okořeněnou mnoha tituly.
Byl to nejlepší rok za dobu, co hraji za muže. My jsme získali titul, kadeti taky. Mládeži se dařilo a bylo jí hodně. Do toho proběhly oslavy padesáti let klubu. Všechno bylo skvělé. Dostavila se radost.

Co za úspěchy stálo?
Koncepční práce. Pokud budu mluvit za muže, tak nám trenér Oswald stanovil plán na rok a půl dopředu. Vysvětlil nám, jak by si vše představoval. Sestavil skvělé tréninky. Nepřeháněl dávky na nich. Uvědomoval si, že jsme amatéři, kteří hrají hlavně pro radost. A vyšlo to.

Jak velkým zklamáním byl pro vás jeho odchod po zisku titulu?
My jsme to věděli. Víme i to, že neskončil, jen si dal kvůli práci a rodině pauzu.

Skončila sezona, vyhráli jste a vy zůstal kapitánem Tatry. Není to pro vás „málo"? Nechtělo by to novou motivaci?
Motivace mně nechybí. Hraji za Tatru, jsem jejím kapitánem, což pro mě něco znamená. Chci všem dokázat, že hraji stále za nejlepší český klub, že je na Tatře blaze.

Nepomýšlel jste na zahraničí?
V mládí určitě, teď mě taky občas láká. Jsem ale realista a vím, že se do zahraničí chodí maximálně do 23 let a já už přeci jen přesluhuji. Navíc už mám v Česku nějaké závazky a nemohu se sebrat a odjet.

„Na Tatře je blaze." Podzim už ale tak blažený nebyl?
Nebyl. Je to samozřejmě jenom o nás. O lidech, kteří moc chtěli, dali ragby dva roky tvrdé přípravy, odsouvali rodiny, práci, a teď musí všechno dohnat. Do toho přišla zranění. Mistrovský celek ale musí mít široký kádr. Nakonec to není na tu bídu až tak špatné. Jsme třetí, máme dva body ztráty na Pragu. Šest týmů může hrát play-off. Na jaře se začne v podstatě od nuly.

„Na Tatře je blaze." A vaše ragbistky přezimují v extralize sedmé. Jak vnímáte váš ženský tým?
Pozitivně. Minulý týden jsem se byl podívat na tréninku děvčat a moc se mi líbil. Proběhl v hale s atletickými přípravami. Holek přišlo dost a moc se snažily. Osobně je podporuji.

Podporujete celé ženské ragby?
Ano, chlapské ragby je v Česku vnímáno jako tradiční a ženské stále jako novinka. Zrovna děvčata ale právě dělají výkonnostní skok. Ve světě pak způsobují celému českému ragby dobrou reklamu. Zasloužila by si daleko lepší podmínky.

Další popelkou je v Česku paradoxně reprezentace. Na podzim jste udělal zajímavou zkušenost, když jste jeden den hrál za repre a druhý den finále poháru. To se stát na Novém Zélandu, tak jste to nejspíš nepřežil?
To asi nepřežil, jelikož se to ale stalo u nás, tak bych to udělal znovu. Šlo jenom o moje a trenérovo rozhodnutí. On mě kontroloval. Pokud by viděl, že nestíhám, tak by mě okamžitě stáhl. Nestalo se tak a já si všechno prožil až do konce. (směje se)

Jak vůbec vnímáte reprezentaci? Je pro vás stále nejvyšší metou?
Ano, největší čest pro mě vždycky byla hrát za nároďák.

V něm jste nastupoval pod trenérem Kafkou. Ten skončil. Mrzí vás to?
Mrzí, uvidíme ale, jak nám to půjde pod trenérem Putrou. Stejně tak, jak to Tonda Brabec dá celé z pozice manažera dohromady. Vrátím se ale k otázce. S Martinem Kafkou jsem spolupracoval rád. Uměl mně ragby skvěle vysvětlit. On má tu trpělivost vysvětlovat, co hráč nechápe.

Česko je na spadnutí z divize B. Dovedl kouč Kafka tým na své maximum?
Na podmínky a hráčský kádr, který měl, určitě. Nevidím do toho, proč nejezdí krajánci reprezentovat. Pokud by se tak stalo, tak je tým jinde. Jelikož ale většinu zápasů posledních dvou let odehrál takový extraligový výběr, tak jsme na chvostu divize B.

Jak se vám zamlouvá volba trenéra Putry?
Ta se mně zamlouvá. Znám ho už ze tří utkání, kdy dělal Martinu Kafkovi přípravu. Šlo o zápasy proti Polsku, Švédsku a Ukrajině. A bylo to super. Hlavně ale z toho důvodu, že se nám mohl věnovat a dělat nám různé video analýzy. Zpětná vazba je skvělá. Viděli jsme, jak tlačíme, jak se špatně vážeme, jak blbě skládáme. Co je chybně při postavení. Na to ovšem neměl Martin čas. Ten na to byl do té doby sám. Těžko pak mohl vést trénink a ještě třeba natáčet. Věřím tedy ve zlepšení. Vím, že byl pan Putra přínosem, ale říkám, musí být u národního týmu minimálně ve dvojici.

Na prvním reprezentačním srazu pod trenérem Putrou jste scházel. Proč? Nebude vám to později chybět?
Bude, jelikož na akci měly proběhnout i testy, a tak mě zajímalo, jak jsem na tom. S Tatrou jsme ale měli dlouhodobě naplánováno takové soustředění (běžky apod.) zaměřené i na utužení kolektivu. Omluvil jsem se ale a trenér mi řekl, že se nic neděje.

V divizi B na vás čekají ještě dva zápasy. S čím budete spokojeni?
No tak se dvěma výhrami.

Tipy Vojtěcha Máry

Ragbista roku
 „Z profesionálů bych volil Míru Němečka a z extraligy Honzu Rohlíka."

Ragbistka roku
 „Jsem pro kapitánku národního týmu Klárku Hladilovou. Tato slečna prostě žije ragby! No a navíc je na něj fyzicky i psychicky připravena, což většina holek ještě není."

7´s ragbista
 „Za Pragovku hraje Tomáš Forst. Škoda jen, že je tak často zraněný. Jinak Vachtang Pailodze."

Osobnost roku
 „Těch je v extralize naštěstí mnoho. Každý tým má svého Skalla, Macháčka a Syrového. Já bych ale volil rozhodčího Matěje Rázgu."

Rozhodčí roku
 „Matěj Rázga podporuje moderní a útočné ragby. To, co si domluví s hráči před zápasem, tak plní. Snad nejdůležitější je, že do pískání nevkládá své emoce."

Talent roku (hráč do 21 let)
 „Díky tomu jak hrál na mistrovství Evropy dvacetiletých v Praze tak Marek Loutocký."

Talent roku (hráčka do 21 let)
 „Pamatuji si jednu šikovnou holčinu z Brna, Alexandru Zítkovou."

Ragbyová kráska
 „K tomu se nemohu vyjadřovat, jelikož mám partnerku mezi ragbistkami. Pokud bych ale volil nejkrásnějšího muže, tak dám hlas Marku Goldsteinovi."

Tým roku
 „Pragovka byla třikrát druhá, což je takový smutný. Řeknu tedy Tatru Smíchov, už kvůli těm úspěchům napříč kategoriemi."

Trenér roku
 „Jan Oswald. Ten kdo viděl, co s námi loni provedl, tak musí volit jeho. Na titulu má hlavní zásluhu."

Akce roku
 „Ve Zlíně na nároďáku bylo krásně. Vládla tam vážně skvělá atmosféra."

Příště (6. února) Klára Hladilová.

Autor: David Nejedlý

4.2.2014
SDÍLEJ:
Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení