„Vůbec poprvé se bude basketbal hrát v blízkosti Hradu,“ chlubí se předseda organizačního výboru Michal Konečný.

Od snu k realizaci vedla dlouhá cesta. „Řešili jsme hlavně logistické oříšky. Loni měli hráči vše v docházkové vzdálenosti od hotelu. Letos je ráno odvezeme ke kurtu, kde budou muset vydržet celý den,“ vysvětluje předseda.

Organizátoři tak budovali odpovídající zázemí nejen pro diváky, ale také pro basketbalisty a jejich týmy.

To ovšem nebylo nic proti terénním problémům. Hrad-čanské náměstí se svažuje. „Postavili jsme proto spe- ciální podlahu, která vše vyrovnává, a teprve na ni povrch kurtu,“ popsal Konečný. „Jsem si jistý, že všechno klapne,“ doplnil.

NADĚJE NA PRŮLOM

Problémy ale fanoušky nezajímají. Ti domácí chtějí vidět dobrý basketbal a úspěch českých týmů.

Těch je v osudí historicky nejvíce (Humpolec, Brno, Mariánské Lázně, Praha). Šance na postup do bojů o medaile vzrůstá. „Basketbal 3x3 je u nás stále populárnější. Vygenerovala se generace, která dokáže ve World Tour uspět,“ míní kouč reprezentace Michal Kruk.

Na turnaj je po celý víkend vstup zdarma. Hlavními favority jsou obhájci z Nového Sadu V sobotu se hraje po celý den, v neděli odpoledne. Finále je na programu od 19 hodin.

Hvězda basketbalového Humpolce Ondřej Dygrýn (34): Není čas na spekulace. Jdeme vyhrát každý zápas

Loni byl Ondřej Dygrýn vyhlášen nejlepším basketbalistou 3x3 v Česku. Právem, měl lví podíl na postupu Humpolce do finále World Tour. Také letos zůstávají ambice celku z Vysočiny vysoké. „Chceme uspět na turnaji v Praze a zúčastnit se finále v Pekingu,“ říká bez okolků. ,

Jste nasazeni jako tým číslo 6. Cítíte se být spolufavority?
Papírovými spolufavority ještě nejsme. Pořád se pohybujeme kolem pátého až sedmého místa na světě. Není ale čas na spekulace, jdeme vyhrát každý zápas.

Je to reálné?
Určitě! Výsledky celého seriálu jsou teď otevřené. Pět až šest týmů je vážně silných. Včetně nás.

Postup na finálový turnaj World Tour do Číny tedy berete jako samozřejmost?
Loni jsme se do finále dostali na základě bodů ze dvou turnajů a z osmého místa žebříčku. Letos budeme hrát alespoň čtyři. Máme dobrou pozici. Teď potřebujeme uspět v Praze a měli bychom jet.

Těšíte se na nové prostředí na Hradčanském náměstí?
Očekávám podobný turnaj. V Praze je velká cirkulace turistů a plné ochozy. Dobře se tu hraje.