Praha se stane dějištěm čtvrtého kola prestižního seriálu FIM Speedway Grand Prix. Po třech odjetých závodech je aktuálním lídrem šampionátu famózní Polák Bartosz Zmarzlik, který má náskok dvou bodů na druhého Jacka Holdera z Austrálie. Třetí příčku zatím drží Jason Doyle.

Ten na svého krajana ztrácí pouhý bod, ale kvůli zranění nebude nakonec moct nastoupit. Proto byl povolán další Australan Max Fricke, který je prvním náhradníkem světového šampionátu.

Ve výčtu favoritů nelze zapomenoutani na Slováka Martina Vaculíka, který má na Markétu skvělé vzpomínky. Hodně toho na pražském oválu v minulosti najezdil, ale hlavně poslední dva ročníky pražské Grand Prix senzačně ovládl.

Kvěch se momentálně nachází na patnáctém místě. Jeho pozici ovlivnil především poslední závod v Landshutu, kde po pádu v první jízdě a odstoupení po třetí kvůli bolesti ruky, raději předčasně odstoupil. Nyní už je fit, a pokud všechno klapne, rád by - stejně jako Milík - vyskočil na stupně vítězů.

Beznadějně vyprodaný stadion

Aktuální pořadí šampionátu

1. Bartosz Zmarzlik (Pol.) 50 b., 2. Jack Holder 48, 3. Jason Doyle (oba Austr.) 47, 4. Robert Lambert (Brit.) 41, 5. Mikkel Michelsen (Dán.) 36, 6. Dan Bewley (Brit.) 28, 7. Martin Vaculík (Sloven.) 27, 8. Fredrik Lindgren (Švéd.) 26, 9. Dominik Kubera (Pol.) 25, 10. Leon Madsen (Dán.) 25, 11. Kai Huckebeck (Něm.) 25, 12. Szymon Wozńiak (Pol.) 24, 13. Tai Woffinden (Brit.) 16, 14. Andžejs Lebeděvs (Lot.) 13, 15. Jan Kvěch (Česko) 10.

O závod je ohromný zájem a břevnovský stadion bude vyprodaný do posledního místečka. „Ještě se nám nestalo, abychom měli dopředu vyprodané lístky k sezení. Vždycky se u pokladen doprodávaly v den závodu, ale letos zmizely dva týdny předem. Tentokrát jsme dali do předprodeje omezený počet vstupenek k stání, takže i s mobilními tribunami bude kapacita Markéty navýšena na 8500 diváckých míst,“ sdělil Pavel Ondrašík, ředitel pražské Grand Prix.

„Jsme hrozně rádi, že je zájem fanoušků tak obrovský. Myslím, že tomu hodně přispěla účast Honzy Kvěcha v elitním seriálu,“ pokračoval s tím, že se v posledních dnech objevily falešné vstupenky za vysoké ceny. Organizátoři upozorňují, že platné jsou jen ty, které jsou zakoupené u oficiálního prodejce akce TicketPortal CZ.

Plochodrážním jezdcům se plné arény pochopitelně zamlouvají. „Za covidu jsme jezdili před prázdnými tribunami, což samozřejmě nebylo ono. Ale když jsou na stadionu diváci a především ti čeští, vytvoří skvělou atmosféru. To nám moc pomáhá,“ potvrdil Kvěch.

Stejného názoru je i Václav Milík. „Před domácím publikem je start nejprve zavazující, ale když pak člověk vidí a slyší fanoušky, je to zároveň skvělá motivace, aby ze sebe dostal maximum. A o to se budeme snažit,“ dodal závodník, který v roce 2017 obsadil na Markétě třetí místo, když v domácí Grand Prix startoval na divokou kartu.

Místo pro setkávání fanoušků

FIM Speedway Grand Prix v Praze v sobotu oslaví 30. výročí startů na stadionu Markéta. Závod v Praze slibuje nejen sportovní vzrušení, ale nabízí i doprovodný program ve fan zóně. Velká cena není jen sportovní událostí, ale také místem, kde se scházejí a diskutují hluční plochodrážní fanoušci.

Zkrátka nepřijdou ani plochodrážní naděje. V Praze totiž probíhá Akademie SGP, která nabízí pro nejmladší zájemce nabitý třídenní program. Akce, která je otevřená pro mládež ve věku 10 až 13 let, se zúčastní jezdci z osmi zemí a s motocykly do 190 ccm.

„Aby se akademie mohli zúčastnit i naši jezdci se stopětadvacítkami, zařídili jsme pro ně výjimku,“ zmínil Ondrašík. Na potěr této motocyklové disciplíny budou dohlížet slavní šampioni. Jednak Švéd Tony Rickardsson s Američanem Gregem Hancockem a s nimi i bývalý český reprezentant Tomáš Topinka.