Při 27. ročníku se uskuteční řada novinek. Start jednoho z nejúspěšnějších běžeckých závodů na světě se přesune na Václavské náměstí a řada doprovodných programů se uskuteční v Marathon Expo na Výstavišti Holešovice. Slavnostní start provede v neděli od 9.00 prezident Petr Pavel.

Očekává se přes 10 tisíc startujících a také letos maraton ozdobí projekt Battle of the Teams, který propojuje profesionální závodníky s hobby běžci a do nějž se zapojilo pětice týmů – obhájce z Generali Česká pojišťovna, Skupina ČEZ, Mattoni, Prague Airport a také Rohlik.cz. „Nové startovní místo velkou novinkou. Ulice Na Příkopě je ale dlouhá a široká, pro běžce to tak bude komfortnější. Jinak trasa nedoznala velkých změn, ke Karlovu mostu budeme probíhat později a z druhé strany,“ uvedl Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech.

Pražský maraton patří díky své trase mezi ty nejkrásnější.
Pražský maraton ozdobí „Bitva týmů“. Zapojí se i Ondra a Prskavec

Na startu se objeví běžci z více než 40 zemí světa, objeví se jak na hlavním závodu, tak při ČT 2Run, což je štafetový závod pro dvojice. „Právě v závodech dvojic vidíme v letošním roce nárůst zájmu. Registraci na závody jsou stále ještě dostupné, blížíme se ale k hranici vyprodání,“ dodal Mirovský. Ranní čas a optimální podmínky nahrávají k rychlejším časům. O ten se pokusí například Keňan Alexander Mutiso, který v minulém roce zaběhl ve Valencii 2:03:29 při svém debutu. „Jsem rád, že jsem zpátky v Praze, účastnil jsem se tu závodu Birell Běh na 10 kilometrů. Nevím, jestli se mi podaří zlepšit můj nejlepší výkon, cílím na to, abych překonal traťový rekord," prohlásil Mutiso.

Favoritkou mezi ženami bude Sintayehu Lewetegnová z Etiopie. O dobré časy bude bojovat i její krajanka Sisay Lemma, vítěz maratonu v Londýně v roce 2021. Na startu bude také česká špička – Jiří Homoláč, Vít Pavlišta a Moira Stewartová, která se bude snažit pokořit kvalifikační limit pro OH v Paříži. Prskavec proti Moravcovi Potřetí se na Maratonu Praha objeví Battle od the Teams. Každý tým má svého kapitána a čtyři profesionální běžce. K něm se pak mohou připojit ostatní účastníci, na které pak čeká řada bonusů a hlavně tím podpoří dobročinné akce.

Okamžiky Pražského půlmaratonu
Ve větru ovládl půlmaraton Konga. Českými vítězi jsou Vebr a Stewartová

Kapitánem týmu Mattoni je Jiří Prskavec, několikanásobný medailista ve vodním slalomu. „Líbí se mi ten projekt, maraton si chci jednou zaběhnout, takže jsem rád, že jsem součástí týmu,“ říkal Prskavec. Skupinu ČEZ povede Kateřina Neumannová, Prague Airport Jiří Ježek, Rohlik.cz lezec Adam Ondra, který bude v neděli na startu.

Loňský vítězný tým Generali Česká pojišťovna si zase vybral Ondřeje Moravce. „Pamatuji si, že minulý rok byl v mojí roli Michal Šlesingr. Když mi nabídli, jestli bych se Battle of the Teams nechtěl zúčastnit, tak jsem na to kývl. A tím, že je to spojené s nadací Leontinka, mi přišlo, že podpořit dobrou věc je správné,“ pravil slavný biatlonista. Pravidla „Bitvy týmů“ jsou jednoduchá – v každém družstvu budou za své výkony bodově ohodnoceni čtyři profesionální atleti a k nim se přidá průměr dosažených bodů všech ostatních běžců. Pokud navíc profesionál zaběhne osobní rekord, získá pro svůj tým extra tříprocentní bodový bonus. Podobné pravidlo se nově vztahuje také na hobby běžce – All Runners.

"Nic podobného v žádném jiném běžeckém závodě neprobíhá. O finanční odměnu tak budou moci bojovat všichni, kteří se do Battle of The Teams zapojí,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Moira Stewartová se v sobotu pokusí o rychlý půlmaratonský čas.
Stewartová rekordu moc nevěří. Počasí tomu nenahrává, říká o půlmaratonu