„Mezi brankáři bude mít Dukla drobnou výhodu, Tomáš Petržala už atmosféru play-off, zápasů o vše, zná," říká bývalý český reprezentant, který ve své bohaté kariéře oblékl například dres Chambery Karel Nocar.

close KAREL NOCAR. zoom_in „Největší předností Petržaly je jeho házenkářské srdce. Díky němu dokáže týmu neuvěřitelně prospět. Stavím ho nad studium střelců a podobné dovednosti," pokračuje expert, který zná dobře také Adamíka.

„Artur je o něco mladší, tomu odpovídá i jistá nevyrovnanost výkonů. Je neuvěřitelně klidný, tím dokáže dodat týmu na jistotě. Nyní bude mít možnost dokázat, jestli už dorostl velikým utkáním," líčí Nocar. Co ale ve chvíli, kdy půjdou do branky dvojky?

„Pak bude mít Dukla asi navrch. Rangl v úvodu sezony dokonale nahradil Petržalu, zatímco Koňařík Adamíkovi spíše kryl záda," myslí si odborník, poté doplňuje: „Všechno berme jako hru. Před brankáři stojí obrana. My je tak trochu vytáhli z kontextu."

Petržala: Série bude mít všechno

close TOMÁŠ PETRŽALA. zoom_in Dlouhodobá jasná brankářská jedničky házenkářské Dukly, která ale v úvodu sezony o svou pozici přišla, aby ji poté znovu nabyla. Takový je stručný životopis zanedlouho 29letého gólmana Tomáše Petržaly.

Tomáši, přál jste si Lovosice do čtvrtfinále play-off?
Před sezonou nás vůbec nenapadlo, že bychom se mohli umístit v první čtyřce po základní části. Když se to tak vyvrbilo, považovali jsme Lovosice za poměrně dobrou volbu. Půjde o derby, které bude mít všechno.

Nastoupíte ale proti týmu, který vás letos dvakrát porazil. Co to vypovídá?
Nic zvláštního. Všechny zápasy byly vyrovnané a rozhodovaly se až v koncovkách. Nikdo tedy nedominoval. Navíc jsme dvakrát prohráli bez Milana Kotrče v naší sestavě, který tentokrát už nastoupí.

Může být Dukla odpočinutější? Lovosice hrály dvě pohárová finále.
O něco asi ano. Naopak rozehranost, zápasový rytmus je na straně Lovosic.

Hráči Lovosic slavili zisk poháru. Může pravděpodobné porušení životosprávy sehrát svou roli?
To bych se divil. (směje se) Kluci určitě nic nepřehnali. Jejich trenér Vladimír Šuma vše jistě ohlídal. Jeden den po oslavách si odpočinou, druhý se lehce protáhnou a mohou opět trénovat.

Gólmanskou jedničkou Lovosic je Artur Adamík. Jak ho vnímáte?
Artur před časem odešel jako třetí brankář z Karviné. V Lovosicích se chytil, vybudoval si jasnou pozici jedničky. Těží z toho, že nastupuje za výbornou obranou, kterou diriguje Jan Landa.

Je něco, co byste si chtěl vzít z jeho brankářského rejstříku?
Líbí se mi, že dovede zachovat chladnou hlavu i ve chvíli, kdy jeho týmu teče do bot. Vytáhnout důležitý zákrok v klíčových momentech střetnutí.

V čem jste lepší?
Jsme diametrálně odlišní v herním projevu. Někomu může vyhovovat impulsivní brankář, jinému klidný.

Pociťujete za svou výhodu, že máte v zádech zkušenějšího Daniela Rangla, zatímco Adamík „jen" mládí?
Dan letos odchytal několik skutečně skvělých zápasů. Komunikujeme spolu skvěle, podporujeme se. Za Artura alternativa jakoby neexistuje, má povinnost sérii ustát a ukázat, že nervy skutečně nemá.

Co kdyby nemohl nastoupit, nešlo mu to?
Ani Jakub Koňařík není špatný gólman, jen ještě nemá zkušenosti. Pokud by nastoupil, má šanci se ukázat. Play-off má zvláštní atmosféru, každého může potopit, ale také nastartovat správným směrem. Sám jsem zvědavý, jak se lovosická dvojice se sérií popasuje.

Adamík: Vyšší tlak necítím

close ARTUR ADAMÍK. zoom_in O víkendu dopomohl svému týmu k zisku Českého poháru, nyní na něj čeká ještě větší výzva, vychytat Lovosicím postup do bojů o extraligové medaile. O kom je řeč? O 25letém brankáři Arturu Adamíkovi.

Arture, přál jste si Duklu do čtvrtfinále play-off?
V posledních kolech základní části už ano. Pokud porovnám první čtyřku Plzeň, Zubří, Dukla a Hranice, považuji ji za nejhratelnější.

Duklu jste letos dvakrát porazili a jednou s ní prohráli. Veliká výhoda?
Hrát s Duklou umíme. To, že jsme s ní doma ztratili body, byla spíš náhoda. Vedli jsme o hodně branek a závěr totálně zpackali.

K podobnému scénáři se schylovalo také ve druhém finále Českého poháru. Proč?
Byly to nervy. Snad jsme si výpadek vybrali v poháru definitivně naposledy.

Jak výpadek pojmenujete?
Uspokojení. Výrazně vedeme, polevíme. Najednou nám teče do bot a složitě se vracíme do zápasu.

Nicméně přišlo pohárové vítězství, oslava. Cítíte se unaveni? Dukla odpočívala.
Pokud vyhrajete, únava rychle odezní. Naopak jsme se udrželi v herním rytmu, jsme takzvaně v laufu.

A do Prahy s vámi dorazí početná skupina fanoušků.
Co ještě říci na jejich adresu? Jsou skvělí. Chodí jich ohromné množství, fandí ve chvíli, kdy se nedaří. Společně s litovelskými a zuberskými nejlepší v celé soutěži.

Expert Deníku Karel Nocar se při srovnání gólmanů přiklání na stranu Dukly. Souhlasíte?
Dukla má v brance Tomáše Petržalu, který je z nás ze všech nejzkušenější. Jinou výhodu na její straně nepociťuji.

Obdivujete něco na Petržalovi?
Mým vzorem je Martin Galia. Maximálně mě napadá, že umí Tomáš namotivovat tým k lepším výkonům. Dokonale lidi okolo sebe zblázní.

Vy naopak působíte v brance až neuvěřitelně klidně.
Můj styl. Snažím se koncentrovat pouze na svůj výkon, nerozptylovat se. Vytvořit obráncům pohodu.

V čem jste lepší než Petržala?
Lepší bych neřekl, jsem prostě úplně jiný.

Dukla má na brankářském postu vyrovnanější dvojici. Nebo se mýlím?
Dukla má na postu dvojky Daniela Rangla, který dokázal bez problémů převzít pozici jedničky, pokud Tomáš nemohl. To já mám za sebou mladé kluky, kteří ještě sbírají zkušenosti.

Což znamená tlak. Unesete ho?
Tlak nevnímám. Každý zápas beru stejně. A tu podporu v zádech od své dvojky nakonec taky cítím.

Zítra čtěte: pivoti Vít Reichl a Jakub Kolomazník.