O tom jsme si povídali s hlavními organizátory Markétou Křikavovou, která se vedle slušivého kostýmku může na akci objevit také s hokejkou v ruce. A Jakubem Mejzlíkem, dále generálním sekretářem svazu a sudím s reálnou nadějí na účast v olympijském Riu.

Jak jste se dostali k pořádání EuroHockey Championships II?
Markéta: Nejde o mou první akci, podílela jsem se na pořádání pěti turnajů. Oslovil mě právě Kuba Mejzlík, se kterým jsme spolupracovali už na halovém mistrovství Evropy žen, které se konalo loni v lednu na Podvinném mlýnu.

Proč jste si vybral Markétu?
Jakub: Markétu znám dlouho, jsem si vědom jejích organizačních schopností. Umí jednat s lidmi a je velmi zodpovědná.

Jak máte rozdělené své kompetence?
Jakub: Matriarchálně. (směje se)
Markéta: Rozhodně ne! Do puntíku plním Jakubovy pokyny. (směje se)
Jakub: A zároveň je předává dál.
Markéta: S tím souhlasím. Máme už zajetý systém.

Prozradíte detaily?
Markéta: Dostanu úkol s dovětkem, abych si s ním poradila. Chvíli se v problému topím, pak se ale musím nějak odrazit. (směje se)
Jakub: Nemohu Markétě všechno detailně popisovat. Takto mám alespoň jistotu, že se vyvíjí. (směje se)

V čem je pro Česko prestižní pořádat EuroHockey Championships II?
Jakub: Poprvé v historii se na akci této kategorie sejdou muži i ženy dohromady. Láká nás především možnost ukázat pozemák lepší kvality českým divákům.

Proč se sejdou v Edenu?
Markéta: Příliš mnoho hřišť podobných parametrů bohužel nemáme. Pokud by další splňovala kritéria, bylo by všechno jednodušší. Takto se bude hrát v Edenu a trénovat v Hostivaři, kde je podobný povrch.
Jakub: Když jsme žádali o pořadatelství, mysleli jsme na Hradec Králové. Komisaři EHF se sice líbilo tamní hřiště, problém ale nastal jinde. V areálu schází tréninkové. Proto se musela akce přesunout do Prahy. V ní byla volba jasná.

Nesleduje EHF například kapacitu stadionu? Pozemkářský Eden nepatří ve světovém měřítku mezi největší areály?
Jakub: Areál musí pojmout minimálně tisíc lidí, což se podaří. Budeme přistavovat dvě malé tribunky. Chtěli jsme také přesunout stávající, nenašli jsme ale společnou řeč se Slavií.

Máte za sebou práci na halových mistrovstvích. Je jiné pořádat venkovní šampionát?
Markéta: Rozdíl vidím hlavně v počtu účastníků. V hale hraje většinou osm celků, my jich přivítáme šestnáct. Hala probíhá čtyři dny, zatímco my zajišťujeme i s příjezdy a odjezdy dvanáctidenní akci. Řekla bych, že je hala intenzitou více stresující, ale odezní za kratší dobu.

Co je třeba zajistit?
Jakub: Například musíme ubytovat pět set lidí. Najít vhodné hotely v Praze, domluvit s nimi přijatelné podmínky. Postarat se o dopravu týmů z letiště, z hotelu na tréninkovou plochu nebo na hlavní. Nejde jen o družstva, ale také o představitele EHF, svazů a rozhodčí. Všichni se musí dobře stravovat. Nemluvil jsem o úpravách hřiště, o internetovém připojení…

Důležitou úlohu hrají dobrovolníci. Hrnou se mladí Češi do organizačního výboru?
Markéta: Sehnat dobrovolníky není snadné především v době prázdnin. Jsme rádi za každou duši, která má čas a chuť. V cizině se mladí lidé na podobné posty hrnou, u nás nadšenci trochu schází.
Jakub: V Belgii probíhala Světová liga, na které pracovalo 2500 dobrovolníků. My jich máme šedesát. Je pravda, že jejich akce trvala čtrnáct dnů a naše 'jen' devět. Přijde mi, že považujeme dobrovolnictví za sprosté slovo.

Hokej je jedna věc, divák chce ale více. Co připravujete?
Markéta: Na doprovodný program samozřejmě nezapomínáme. Každý den chystáme něco jiného. Začali jsme tím, že jsme poprvé v historii vytvořili maskota, který bude jistě lákadlem nejen pro děti. Hlavně oni se mohou těšit na skákací hrad, malování na obličej…
Jakub: Přivítáme třeba bubenickou kapelu. Další atrakce neprozradím, ať se mají diváci na co těšit.Všichni už se mohou podívat na průvodní klip, jehož hlavní hvězdou je Jakub Kohák. Za tři dny ho na internetu shlédlo přes tisíc lidí. To už nebyli jen fandové pozemáku. Také je bychom chtěli dostat do hlediště.

Maskotem bude Jakub Kohák?
Markéta: Ten by se do kostýmu bohužel nevešel. Maskotem bude lev, podobný jakého mají ve znaku naše národní výběry.

Ujme se Jakub Kohák alespoň role patrona?
Jakub: Ano, zastaví se minimálně na finálovém dni. Navíc slíbil, že pokud nastanou výsledkové problémy, zaskočí také na hřišti. Už jenom natáčení s hráčkami se mu moc líbilo. (směje se)

Markéta by se mohla během akce převléknout do dresu národního týmu. Budete očekávat nominaci?
Jakub: S obavami. (směje se) Vzhledem k tomu, že znám Markétin přínos organizačnímu výboru, dovedl bych si ji představit spíše v kanceláři. Prostor na hřišti bych proto dal mladším a nadějnějším hráčkám. Trenérovi ale radit nebudu.

Máte připravený plán B?
Jakub: Samozřejmě, dobře ale vím, že žádná náhrada za Markétu nebude stoprocentní.

Dokážete se vyrovnat se zklamáním, pokud do nominace neproniknete a 'konkurentkám' organizovat mistrovství?
Markéta: Chci být na hřišti. Pokud se na něj ale nedostanu, věšet se nebudu. Jak říkal Kuba, mladší holky se derou kupředu a já chci využít jednu ze svých posledních reprezentačních šancí.

Mrzí vás, že si nezapískáte po boku mladých a nadějných sudích?
Jakub: Nemrzí, letos jsem už odpískal tolik zápasů, že jsem rád za novou roli. Na nové sudí, případně trendy se ale těším. Do Prahy přijede spousta mých přátel, přivítat je v rodném městě je pro mě výzvou.

Pojďme k týmům. Na jaké ženské upozorníte?
Markéta: Vše vezmu z pozice Češek. Ve skupině máme Ukrajinu, Francii a Irsko. Posledně jmenované považuji za největší favoritky. Francouzsky jsme dokázaly před rokem v rámci Světové ligy porazit, ony ale nahradily v další části Ázerbájdžán a jsou teď dobře rozehrané. Za klíčový zápas považuji první. Ukrajinky nám ukážou, v jaké formě se nacházíme.
Jakub: Irkám protekla olympijská šance doslova pod prsty. Minutu před koncem kvalifikace dostaly vyrovnávací gól od Japonek, které je následně porazily na nájezdy. Budou tedy zklamané, nicméně by měly patřit společně s Ázerbájdžánkami k nejlepším. Kam zařadit Češky? Snad do horního kříže, kde se poperou o postup.

A co muži?
Jakub: Kluky dostihlo několik zranění. Chybět budou opory Filip Neusser, Tomáš Procházka a Jakub Kyndl. Cílem mladého týmu je proto klidný střed tabulky. O postup si to rozdají Poláci, Rakušané a Ázerbájdžánci s devíti naturalizovanými Pákistánci v sestavě.

LOGO EuroHockey Championships II.Program EuroHockey Championships IIMuži skupina A: Česko, Rakousko, Ázerbájdžán, Švýcarsko
Muži skupina B: Polsko, Skotsko, Ukrajina, Chorvatsko
Ženy skupina A: Česko, Francie, Irsko, Ukrajina
Ženy skupina B: Rakousko, Ázerbájdžán, Wales, Bělorusko
Sobota 18. července
9.00 (ž) Ázerbájdžán – Rakousko
11.15 (ž) Bělorusko – Wales
13.30 (ž) Irsko – Francie
15.45 (ž) Ukrajina – Česko
18.00 (m) Česko – Ázerbájdžán
20.15 (m) Rakousko – Švýcarsko
Neděle 19. července
9.00 (m) Polsko – Skotsko
11.15 (m) Ukrajina – Chorvatsko
13.30 (ž) Bělorusko – Ázerbájdžán
15.45 (ž) Rakousko – Wales
18.00 (ž) Francie – Česko
20.15 (ž) Ukrajina – Irsko
Pondělí 20. července
11.00 (m) Skotsko – Chorvatsko
13.15 (m) Ukrajina – Polsko
15.30 (m) Ázerbájdžán – Švýcarsko
17.45 (m) Rakousko – Česko
Úterý 21. července
11.00 (ž) Ázerbájdžán – Wales
13.15 (ž) Rakousko – Bělorusko
15.30 (ž) Francie – Ukrajina
17.45 (ž) Irsko – Česko
Středa 22. července
11.00 (m) Polsko – Chorvatsko
13.15 (m) Skotsko – Ukrajina
15.30 (m) Ázerbájdžán – Rakousko
17.45 (m) Česko – Švýcarsko
Čtvrtek 23. července
11.00 (ž) 4A – 4B
13.15 (ž) 3A – 3B
15.30 (ž) semifinále 1B – 2A
17.45 (ž) semifinále 1A – 2B
Pátek 24. července
11.00 (m) 4A – 4B
13.15 (m) 3A – 3B
15.30 (m) semifinále 1B – 2A
17.45 (m) semifinále 1A – 2B
Sobota 25. července
8.00 (ž) 3A – 4B
10.15 (ž) 3B – 4A
12.45 (ž) o 3. místo
15.15 (ž) finále
Neděle 26. července
8.00 (m) 3A – 4B
10.15 (m) 3B – 4A
12.45 (m) o 3. místo
15.15 (m) finále
Všechny zápasy EuroHockey Championships II se uskuteční na hřišti v Edenu, Vladivostocká 1460, Praha 10. První dva celky mužské i ženské kategorie postupují do EuroHockey Championships, poslední dva sestupují do EuroHockey Championships III.